Světelný meč, známý tež jako laserový meč byl spojen s Jedii a jejich protivníky, Sithy. Základní části světelného meče je jílec, dlouhý zpravidla 20 až 35 centimetrů z nějž vycházela samotná čepel o běžné délce jednoho metru, tvořená regulovaným kotoučem plazmy. Samotný meč byl skoro vždy svým držitelem řemeslně ovládán dle jeho preferencí stylu, potřeb a předností. Vzhledem k tomu že celá jeho hmotnost je soustředěna v jílci a vzniká tak mohutný setrvačníkový efekt je pro neznalé tvory velmi obtížné jej efektivně použít. V rukou odborníka je však světelný meč velmi nebezpečná a obávaná zbraň.
Historie:
Ceremoniální zbraně byli nedílnou součásti historie řádu již od jeho vzniku v roce zhruba 25 000 BBY, ale ke vzniku prvních světelných mečů došlo až v roce 15 700 BBY, kdy díky byl položen základ světelného meče. Tedy vzniku stabilního paprsku energie, který se pohybuje po okraji zbraně a vrací se zpět do zdroje. První světelné meče však byly težké, nestabilní, náročné na energetický zdroj a za velmi krátkou dobu se přehřály. Světelné meče tehdy byly jen ceremoniální zbraní, málokdy nosené a ješté méněkrát použité. Postupem času byla většina nevýhod odstraněna a kolem roku 7 000 BBY byly světelným mečům dána přednost před težšími zbraněmi. Nicméně problém s napájením přetrvával a byl vyřešen napájecím kabelem mezi jílcem a "baterií" na opasku. Takovéto to řešení omezovalo vlastníka meče v boji a třeba takový vrh světelného meče byl zcela nemyslitelný. Nicméně si již tyto čepele dokázali poradit s težce obrněnými protivníky.
Klasické světelné meče se objevili okolo roku 4 800 BBY, dvě století po Velké hyperprostorové válce, kdy byl použit interní supravodič, který navrátivší se energetický tok bezeztrát převáděl opět na začátek čepele. Energetické nároky čepele tak již nebyly tak veliké a byl vyřešen probém s externím napájením a začaly stačit zdroje enegie zabudované v jílci. Čepel by potřebovala moc energie jen kdyby energetická cesta paprsku tvořící čepel byla rozdělena.
Světelné meče byly vyráběné samotnými vlastníky zbraně dle svých představ. Po Jediiské čistce se Jediiské světelné meče staly vzácné památky ceněné něterými sběrateli a některé meče byly na trhu prodáné za velké částky. Po pádu Palpatina a vzniku nového řádu Jedi Jediové zůstali věrni tradici a své meče si vyráběl každý sám. Ostatní skupiny forceuserů však zvolili cestu masově vyráběných světelných mečů pro své skupiny stoupenců jak to bylo u Dessana či Stoupenců Ragnose. Imperiální rytíři v roce 137 si své meče vyráběli také každý sám, ale jejich meče měly na venek stejný vzhled.
Stavba meče:
Když byl meč stavěn svým vlastníkem, trvala jeho výroba zpravidla měsíc. Do té doby je zahrnuta tvorba všech komponentů, nastevení, kontorla kompenentů a jiné poviné části výrbního postupu. Doba jednoho měsíce není pevně daným termínem, za Klonových válek byl jeden světelný meč postaven za dva dny.
Každý světelný meč byl jedinečný, postavený dle nejlepších schopností autora, jeho preferencí a potřeb a dostupných materiálů. Výsledkem byla sloužitá soustava tvořící jedinečnou zbraň. Přestože byl každý postavený kus unikát, bylo zde několik základních věcí jenž každý meč musel mít.
Jílec světelného meče
Zdroj
Emitorovou matici
Zaostřovacívací čočku
Až tři zaostřovací krystaly
Jednoduše řečeno, když mluvíme o jílci světelného meče jde o kombinaci držadla, emitoru čepele, "spouště" a energetického zdroje. Obsahuje mnoho složitch komponent jako zaostřovací čočku, která ukončuje vytvořenou čepel v určitém bodě. Těchto čoček bylo mnoho druhů, například vibrační čočka pro poněkud nestabilní, ale o to více smrtící čepel, Adeganskou čočku, vyrobenou z Adeganského krystalu pro silnější čepel, a monha dalších druhů čoček. Zaostřovací čočka byla postavena na jílcovém krytu, koncové části meče obsahující dobíjecí port a případný záložní zdroj. Koncovým kusem na druhé straně byl kryt čepelového emitoru, který chránil emitor čepele před poškozením při používání.
Jílec mohl být vybaven tlakovým spínačem, který deaktivoval čepel když nebyla držena a chová se tak jak pojistka mrtvého muže. Meč taky mohl být konstruován aby fungoval dále i když spadl, či byl hozen. V tom případě byl v jílci použit jakýsi blokovací mechanismus, či při stavbě nebyl použit tlakový spínač.
Další části světelného meče uvidíte na obrázku

Obrázek v plné velikosti
Kód: Vybrat vše
http://images3.wikia.nocookie.net/starwars/images/9/9a/Lightsaber-cutaway.jpg
Krystaly měl vliv na vlastnosti čepele, stejně jako na její barvu. Nejpopulárnější krystaly byly v době staré republiky Adeganské, zvané též Ilumské krystaly, či Nextorské nebo Damindské, které lze nalézt vcelé galaxii. Místo krystalů lze ve světelném meči použít různé perly nebo ingorů některých rud. Z perel se jedná například o Perlu z Kraytského draka, jenž rapidně zvýší výkon čepele.
Krystaly do světelného meče můžou být rovněž vyrobeny uměle, tehdy se jedná o synth křišťál, či od sithů převzané označení krvavě zářící čepel. Sithové byly v dřívějších dobách jejich nejčastějšími uživateli. Když si při výrobě krystalů vypomohli temnou stranou dokázaly jejich čepele vyvolat strach v srdcích nepřátel a zclea vyjímečně zlomit nepřátelskou čepel a zcela tak vybít světeln meč. Nestávalo se to běžně, ale tato možnost byla pro Jedie doslova děsivá. Ale oproti přírodním krystalům byly čepele z těchto krystalů méně stabilní a méně obratnější. Takto vyrobené krystaly míbají zpravidla červenou barvou, ale může být dosáhnuto jakékoliv barvy. Vzhledem k tomuže Impérium většinu, ne-li všechny naleziště krystalů zničilo a posléze zakázalo veškerý obchod s nimi jsou majitelé světelných mečl zpravdila odkázány na umělé krystaly.
Druhy krystalů:
Adeganský
Bondar
Damind
Dragit
Eralam
Firkrann
Hurrikaine
Kaiburr
Katak
Lorrdian
Luxum
Nextor
Opila Jenruax
Permafrost
Phond
Qixoni
Rubat
Ruusan
Sapith
Sigil
Solari
Stygium
Synth-krystal
Upari
Velmorite
Vexxtal
Viridian
Barvy mečů:
Za tisíciletí dlouhou historii používaní světelnýcm mečů se objevila každá představitelná barva, dokonce i černá, která měla bílý okraj. Ovšem později se výběr barev zredukoval na nejčastější zelenou a modrou, ale později srozvojem umělých krystálu začaly být světelné meče pestřejší. Barva taky mohla být zhuštěna a vytvořena tak pulsující, ale čepel mohla být nestabilní a jiskřící.
Bílá
Žlutá
Modrá
Zelená
Hnědá
Černá
Zlatá
Červená
Růžová
Oranžová
Stříbrno-zelená
Stříbrno-modrá
Fialová
a mnoho dalších
Vlastnosti:
Čepel světelného meče je nehmotná a vyzařované teplo je za normálních podmínek mizivé. Pokud ovšem nepřišla čepel do styku s pevným materiálem, to se jim začala prořezávat přičemž rychlost jejího postupu byla závislá na hustotě materiálu. Při řezání přes hustý materiál nezpůsobuje odpor pevná hmota, ale mohutné generované elektromegentické pole. Zřídka kdy můžou nějaké pevné materiály projít skrz elektromagnetické pole a tedy i čepel(?). Energie jiného původu jako elektromagentické, nebo kohertní se odrazí od čepele. TO se týká silových polí, blasterových střel a dalších světelných čepelí.
Světelný meč v drtivé většině způsobené rány teplem své čepely kauterizuju a tak i velké rány většinou nekrvácí.
Světelný meč neprochází několika málo věcmi. Tou první a nejběžnější je voda. Vodu překoná jen několik málo speciálně upravených mečů.
Další jsou
"silové zbraně", kdy jediové či jiní pomocí síly na krákou dobu udělají nějakou zbraň odolnou vůči světelnému meči.
Mandaloriánské železo, lehká, téměř nezničitelná kovová slitina odolná i vůči světelnému meči
Sithská alchemie: umožňovala zvýšení odolnosti zbraně a jiné věci
Armorwawe, druh bitevního brnění jenž zřejmě skýta ochranu před světelným mečem
Temný meč, starověké zbraně po omezenou dobu odolné vůči světelnému meči
Phrik: vzácná kovová sloučenina
Cortosis: vzácný křehký materiíl, náročný na sběr odolný vůči světelnému meči tak i blasterové střelbě. V přírodní, nezpracované podobě zabije napětím každého, kdo se ji dotkne. Proti světelným mečům se používaji tři způsoby použití Cortosisu
Pokovení cortosisovou slitinou, levná a nejčastější metoda, kdy je zbraň odolná vůči světelnému meči
Cortosisová vazba, v závislosti na použitém množství cortosisu se může světelný meč deaktivovat
Cortosiový štít, zde je použit jen čistý cortosis, jde o stejně účinou metodu jako cortosiová vazba
Druhy:
Přestože meče jsou v základu stejné, v závilslosti na způsobu boje postupem času vniklo mnoho druhů světelných mečů.
Druhy jílců:
Elektron:
na tomto jílci je vyjímečný jeho materiál, totiž vzácný kov s velkým obsahem zlata. Ke konci staré republiky byly tyto jílce nádherného vzhledu vyhrazeny starším členům rady
Majitelé: Mace Windu, Darth Sidious
Zakřivený:
zakřivený jílec umožňoval přesnější pohyby s mečem, stejně jako pružnost v boji prti světelnému meči. Dodával taky větší sílu útokům vedeným shora a bylo možne snadno zmást protivníka změnou úhlu útoku. Tento jílec měli nejlepší bojovníci druhé formy boje se s větelným mečem, Makashi.
Majitelé: Dooku, Assaj Ventress, Komari Vosa

Obranné shoto:
Světelná tonfa, jak je taky tento jílec nazývan je velmi vzácný druh jílce používaný na krátkém světeném meči. Krátký světelný meč má sice krátkou čepel, ale nezvykle dlouhý jílec, k níž je v její polovině kolmý samotný jílec. Meč s takovýmto jílcem byl velmi náročný na ovládaní, ale v rukou znalce všestraná a smrtící zbraň.
Majitelé: Maris Brood, Sinya

Protomeč:
Protomeče jsou známé též jako Archaické světelné meče s napájecím kabelem. Postupem času byly vytlačeny novějšímy typy.
Uživatelé: všichni jediové do roku 4 800 BBY
Retromeč:
Retromeč není nic jiného, než Protomeč vyrobený dle starých plánů za použití nejnovějších technologí. Výsledek velmi připomíná Protomeč, ale co do vlastností jej překonal. (Ovšem doba ve které to bylo není uvedena)
Druhy čepelí:
Školní:
Verze světelných mečů používaná younglingy při cvičení se v boji se světelným mečem. Má mnohem slabší čepel a ta při kontaktu způsobuje jen otlaky či popáleniny.
Dvoufázová:
Tento meč využívá kombinaci zaměřovacích krystalů aby dokázal prodloužit světelnou čepel na dvojnásobek její původní délky jednoduchou aktivací. Tyto meče byly velmi populární za Jediiské občanské války, avšak s klesajícím počtem souboj světelných mečů vyšly dvufázové meče ze stylu. V roce 400 BBY vyrobil Jedi Keiran Halcyon dvoufázový meč, který dokázal roztáhout z délky 1,3 m na 3 m pouhým švihnutím.
Majitelé: Keiran Halcyon, Corran Horn
Shoto:
Pod tímto názvem se skrývá krátký světelný meč, který byl relativně vzácný a byl používán specialisty na duely se světelnými meči. V duelu sloužilo jako obraná zbraň a blokovalo ji při protiútoku, přičemž na mistrovské úrovni mohla tato taktika přinést velký počet útek v rychlém sledu. Protoře je zvládnutí dvou čepelí obtížné a aby se zamezilo zbytečným zraněním sebe sama měl by bát duelista zběhlý ve formě Niman, či Jar'Kai. Tyto zbraně byly take používané při boji se světelnými byči.
Majitelé: Mater Kavar, Jedi Exile, Yoda
Světelný fleret:
Jediná zbraň z tohoto výčtu, která není vyráběna jedii či Sithy. Původ této zbraně múžeme najít u návrhu Sitha z Mecroského řádu, který vymyslel zbraň srovnatelnou se světelným mečem. Jde o malou elegantní zbraň založenou na bázi vhodnou jen pro jednoruční boj. Po vyhnání sithů z Tapanského sektoru se flerety rozšířili i mezi normální obyvatelstvo a stáva se populární mezi místní šlechtou.
Flerety byly slabší než světelné meče kvůli nízké úrovni výroby oproti Jediům a Sithům a také kvůli méně kvalitním krystalům použitých pro tvorbu čepele. Na druhé straně je fleret ovládat i někdo neznalý Síly.

Podvodní:
Většina světelných mečů se při styku s vodou vyzkratuje, avšak tyto meče mají dvojici krystalů obstaravájicí rozdvojený cyklický zapalovací impuls. Tyto meče tak zůstavaly zažehnuty i pod vodou.
Majitelé: Kit Fisto
Neobvyklé druhy:
Dvoučepelový světelný meč:
Tento druh se taky nazývá světelná tyč, obouruční světelný meč a podobně. Jde o specifický druh světelného meče, která využívá dvou světelných mečů spojených na protilehlých místech, jinak by se taky dalo říci dnem. Výsledkem je dlouhá zbraň se dvěma břity, z nichž aždý mohl být aktivován nezávisle.
Vynalezení této zbraně se připisuje Sithskému Pánovi Exaru Kunovi, ovšem ten při jeho tvorbě použil informace ze Sithského holocronu. Tento meč byl oblíbenou zbraní mezi Sithskými následovníky Darth Revana a Darth Malaka. Její použití u jediů nebylo obvyklé, přestože se pár jedinců našlo. Jediové měli světelný meč jako obranou zbraň a obouruční meč byl navržen jako zbraň útočná a tak Jediové své padawany od jejího používaní odrazovali.
Nevýhodou této zbraně bylo její ovládání. Zbraň má sice mimořádně zabijácký vzhled, ale bez řádného výcviku s touto zbraní by se student v boji zabil sám. Při útoku nemůže majitel meče přizpůsobit polohu meče svému tělu, ale musí přizpůsobit své postavení poloze tyče. Krom toho, mnoho útoků jenž je proveditelných s jedním mečem není s tyčí možné bez probodnutí sebe sama. Další nevýhodou je velikost rukojeti, která je až na vyjímky více než dvakrát tak delší jako rukojeť jednočepelového meče a představuje relativně snadný cíl. Zbraň sama od sebe je dosti silná, ale méně přesná a pohyby s ní sou delší a pomalejší. Energetické zdroje pro tento meč byly navíc mnohem dražší, než u klasických. Ale při střetnutí s tímto mečem mnozí oponenti nevěděli jak se mají proti tomuto meči bránit.
Majitelé: Exar Kun, Bastila Shan, Darth Maul

Světelný kyj:
Světelný kyj, či také velký meč byla zbraň vhodná pro velké druhy. Její uspořádání bylo upraveno a její čepel tak dosahovala až tří metrů.
Majitelé: Gorc, Gamorreanský Temný Jedi

Světelný bič
Též energetický či laserový bič, je velmi vzácný druh světelného meče. Čepel(e) této zbraně byla oproti bežným čepelím průžná a dlouhá. Bič byl méně účinný než bežný světelný meč a byl také mnohem náročnější na obsluhu a nebezpečný i pro majitele. Ale byl take mnohem více nebezpečný a smrtící tím více, čim zběhlejší byl majitel této zbraně.
Majitelé: Darth Lumiyia, Silri

Spárované světelné meče
Tyto meče byly vpodstatě dva světelné meče spojené pomocí tenkého kabelu do jednoho dvoučepelového světelného meče. Tato zbraň byla na ovládaní težší než dva jedenočepelové, ale výhodou byla možnost útoku z nečekaných úhlů
Majitelé: Kas'im, Assaj Ventress
Světelný meč s dlouhou rukojetí:
Tato variace světelného meče by se dala přirovnat k několika násobně většimu klasickému světelnému meči což se týká rukojeti i čepele. K ovládaní této zbraně je potřeba pohybu celého těla jako páky, na jejímž konci bude tento meč.
Majitelé: Darth Nihl

Světelné kopí:
Unikátní zbraň na bázi kopí. Samotné tělo zbraně bylo vytvořeno ze slitiny phrik odolné vůči světelným mečům. Na jejím konci byl světelný meč, kratší a silnější než běžný jednoruční a toto ostří bylo spouštěno tlačítkem na rukojeti. Zbraň samotná byla delší než člověk a tak měl její majitel výhodu delšího dosahu.
Majitelé: Císařská stínová stráž

Světelný zkříženný ochránce
Dvoučepelový světelný meč s mírně zakřivenou rukojetí, zvláštní bylo vyvedení druhé čepele. Druhý emitor byl vyveden v 45° ůhlu od primární čepele.
Majitelé: Roblio Darté