těžký křižník třídy Dreadnought
Dreadnought
Výrobce: Rendili StarDrive
Třída: křižník
Rok zavedení: <102 BBY
Délka: cca 600 m
Šířka: 116,5 m
Výška: 129,7 m se spodními senzorovými anténami / 123,3 m bez
Motory: 6x iontový
Maximální rychlost: 13 MGLT
Hyperpohon: třída 2
Výzbroj:
20x quad laserová děla
10x turoblaserové baterie
10x laserová děla
modernizovaná verze
20x lehkých quad laserových děla
15x turoblaserové baterie
15x laserová děla
časté změny
1x vrhač střel s 25 střelami
Štíty: ano
Vybavení:
12x TIE ln
1x raketoplán
Posádka: 16000 - 16113
minimální posádka: 8800 - 9000
Náklad: 3000 vojáků, 9000 tun
zásoby na 2 roky
Těžký křižník třídy Dreadnought, neboli Dreadnought byl křižník postavený na designu mandalorianského dreadnoughtu třídy Kantosii z období mandalorinských válek. Dreadnought nebyl nejmodernější lodí, ale byl jednou z nejsilnějších, alespoň do klonových válek.
Kýl 600 metru dlouhého Dreadnoughtu byl na přídi zakončen prodlouženou lasturovitou nástavbou . Každá loď této třídy má výzbroj umístěnou v rozptýlených výdutích, stejně jako projektory štítů.
Břišní část lodě byla použita jako mohutný nákladový prostor s dokovacími hangáry na přídi. Menší hangáry byly umístěny ve středu břišní části nebo na bocích lodě. poblíž středu byl také umístěn hlavní reaktor a sekundární generátory.
První verze měly šest z jeho dvaceti quad laserových děl bylo umístěno na přídi a na každém lodním boku jich bylo sedm spolu s pěti laserovými děly. Na přídi a na zádi bylo rozmístěno dohromady deset turbolaserových baterií, tedy pět na přídi a pět na zádi a tato zbraňová konfigurace byla běžně doplňováno vrhačem střel pro protiletadlovou obranu.
V době jeho vzniku byl plný vyspělých technologií, chyběla mu rychlost jak podsvětelná, tak i nadsvětelná rychlost byla pomalá a první kusy měly hyperpohon třídy 4. Navíc trpěl selháním počítačových systémů a v pozdější době se nemohl rovnat srovnatelným lodím jak v palebné síle, tak i v odolnosti. Jeden hvězdný destruktor třídy Imperiál dokázal zničit tři až pět Dreadnoughtů.
Další velká slabina Dreadnoughtu byl počet členů posádky, který činil více než 16 000 pro optimální využití lodě, což bylo na loď takovéto velikosti více než dost a klade tak dosti vysoké nároky na logistiku a personalistiku.
Dreadnought nemá svůj můstek vystavený na nepřehlédnutelném místě jako hvězdné destruktory či jiné lodě. Místo toho je ukryt v trupu na hřbetní straně přídě. Dreadnought nebyl projektován jako nosič letounů, ale postupem času dostal i on hangár pro dvanáct TIE a raketoplán.
Třída Dreadnought byla už od svých prvních dní nasazovaná do větších konfliktů a brzy vyšly najevo nedostatky této třídy. Republikovému námořnictvo se podařilo odstranit největší a to snížit posádku na přijatelných 2 200 členů. Dosáhlo se toho zakomponováním podřízených systém, které umožňovaly vzdálené ovládání systémů přes komunikační zařízení. Flotila dvou set těchto lodí, nazývaná Katana však skončil neúspěšně, když jeden člen posádky, nemocen rojovým virem odletěl na slepo s celou flotilu na neznámé místo. Potom virus zabily celou posádku a flotila Katana tak byla objevena až za nové republiky, kdy většinu jejich lodí použil velkoadmirál Thrawn při svých taženích.
Další republikový projekt byla mezigalaktická výprava, kdy bylo použito šesti Dreadnoughtů okolo centrálního trupu. Projekt měl prozkoumat neznámé oblasti a i cizí galaxii. Výprava však skončila v neznámých oblastech při střetnutu mezi Chisskou a Vagaariskou flotilou. Přispěl k tomu i plán Darth Sidiuse a přechod na temnou stranu mistra jedi Joruse C'baotha.
Za klonových válek se zapojil do mnoha bitev s osádkou složenou z dobrovolníků a republikových námořníků. Ne však klonů, ti byli přednostě umisťovány na hvězdné destruktory.
Za nasazení v dobách Impéria vděčí Dreadnought svému velkému množství, kdy mu byl modifikován hyperpohon na třídu dva a přidán hangár. Stroj sloužil jako protipirátská hlídka a jako loď udržující dominanci Impéria nad primitivnějšími světy. Po bitvě o Endor sloužili Dreadnoughty ve flotile velkoadmirála Thrawna a sehráli klíčovou roli v boji proti nové republice. Thrawn neměl problémy s kompletováním osádek, protože měl přístup ke klonovacím válcům a posádku si prostě a jednoduše naklonoval.
Mnoho Dreadnoughtů skončilo i v arzenálu rebelské aliance, která je povětšinou modifikovala na Útočné Fregaty, které měly silnější výzbroj a menší počet členů posádky.
Dreadnoughty sloužili i ve flotile nové republiky za vongských válek a svoji služební kariéru ukončily ve flotile galaktické aliance.
Třída Dreadnought sloužila v mnoha loďstvech, od republikové, utapauské, Imperiální, alianční až Konfederační a plnila role bitevní lodě, fregaty anebo hlídkové lodě.
schema třídy Dreadnought a porovnání trupu Dreagnouhtu a destruktoru třídy Imperial
