Sporty

Univerzální nadčasový archív, který obsahuje informace, které nezastarají v žádné době.

Moderátor: Archiváři

Odpovědět
Uživatelský avatar
Jordi Linx
Administrator
Administrator
Příspěvky: 6474
Registrován: 14.11.2007 09:50:20
Bydliště: Fyodos
Discord: Yoshi#2991
Kontaktovat uživatele:
Bohemia

Sporty

Příspěvek od Jordi Linx »

Míčové sporty
Grav-ball (téže známý jako Zoneball)
Známí hráči: Deme Tryshyn(nejlepší střelec historie), Staive Pedsten
Původem z Nubie se rozšířil po celé galaxii a získal na značné popularitě. Hrálo se na menších vnitřních kurtech, kde nastupovaly proti sobě dva týmy po šesti. Hráči byli vybaveni vznášecími botami a pohybovali se odrážením od země, stěn nebo i jiných hráčů. Cílem bylo skórování do prostoru vyznačeného jako branka. Míč byl přidržován na jakémsi obušku a postupovalo se přihráváním, sólem nebo střelou. Turnaje a ligy byly většinou planetární, případně sektorové.

Greenputt
Celogalakticky rozšířený sport, který se hrál na rozsáhlém hřišti a cílem bylo dostat malý míček do jamky. Hřiště byla různého tvaru a lišila se planetu od planety. Sport zastřešovala organizace Greenputt Governing Council, která zastřešovala většinu lig.

Limmie (téže bolo-ball)
Známí hráči: Cael Hanarist, Jipoly Numifolis, Onila Richblum
Celogalakticky populární sport, který měli ve speciální oblibě například mandaloriané nebo obyvatelé Fwillsvingu, naopak byl značně opomíjený na Coruscantu. Nastupovaly proti sobě dva týmy se snahou o vstřelení branky soupeři. Pro práci s balonem bylo dovolenou používat nohy a hlavu, u brankářů i ruce. Hra obsahovala i fyzický kontakt, který byl ale dle pravidel, jinak docházelo k trestání, ať už formou oslabení týmu nebo výhody ve formě přímé střely. Ve hře byl jeden rozhodčí na hřišti a dva při čarách. Zápas se hrál na dva poločasy. Nejvyšší známou soutěží je Galactic Cup, jehož se účastnily například týmy Coruscantu, Fondoru, Fwillsvingu, Ord Mantellu a další.

Nuna-ball
Populární celogalaktický sport, který hráli jenom droidi, i když se o tom několikrát četně diskutovalo. Jako balon se používala nuna - živý tvor, který byl schopný se nafouknout a cílem bylo ho dopravit do branky soupeře. Sport se rozmohl až krátce před klonovými válkami, ale byl mohutně podporován společnostmi produkujícími droidy. Nejvyšší soutěží byla Nuna-Ball League

Wegsphere
Známí hráči: Conn Doruggan
Soutěžní sport, který byl založen COMPNORem v rámci Impéria a stal se notně populárním a byl vyhlášen i jako oficiální sport Nového Řádu Impéria. Proti sobě nastupovaly dva týmy na šestihraném prostoru se sníženou gravitací, kde se pokoušely dostat míč do branky soupeře.

Bojové sporty
Box
Celogalakticky rozšířený sport, kdy proti sobě stanuli dva soupeři a bojovali pouze údery pěsti. V nejběžnější variantě se pohybovali ve čtvercovém ringu, byli vybaveni rukavicemi a zápasníci se dělili do váhových kategorií, aby byli zápasy vyrovnané a některé druhy nezískávaly výhodu nad jinými. Zápas probíhal na několik kol, nejčastěji mezi 9-12 po 3 minutách.

Duely
Jedna z nejobecnějších a nejrozšířenějších forem bojových sportů v galaxii. Dva soupeři, většinou v kruhovém ringu nebo zápasišti, stáli proti sobě s cílem porazit toho druhého. Duely mohly probíhat beze zbraně, nebo i s různými zbraněmi, většinou v nastavení na omráčení. V podsvětí však nebyly výjimkou ani duely na život a na smrt. Historie duelů je stará jako galaxie samotná.

Šerm
Sport, kdy proti sobě stanuli dva protivníci vyzbrojený meči, vibromeči nebo podobnými zbraněmi stejného typu. Po celé galaxii existovalo mnoho variant šermu, kdy se každý lišil zbraněmi, ale také pravidly.

Šokbox
Známí sportovci: Tull Raine
Agresivnější varianta boxu, kdy byli zápasníci vybaveni elektrickými šokovými rukavicemi s různým nastavením síly šoku. Tento sport byl notně populární v rámci vojenských sil, kdy utužoval schopnosti vojáků. Zápas byl rozdělen na deset dva a půlminutových kol s minutovými pauzami mezi koly. Mezi nejproslulejší zápasníky patřili barabelové.

Bojová umění
Bojový Kruh
Známí bojovníci: Bralor, Dread Priest
Spíše než o bojové umění, se jednalo o druh duelu populárního mezi mandaloriany. Volbu způsobu boje či výzbroje volil vždy zápasník s větší úctou - mohlo se bojovat beze zbraní, nebo s nimi. Smrtelné údery byly zakázány, stejně jako opuštění kruhu. Tato tradice existovala již v době mandalorianských válek a v určitých podobách přetrvávala i do těch klonových.

Echani
Známí bojovníci: Brianna, Yusanis, Lumiya, Mahd Windcaller
Bojové umění, které vedlo jeho uživatele k dokonalému ovládnutí svého těla jakožto zbraně, pocházelo od stejnojmenného druhu. Pro boj se nesmělo využít žádné zbroje, zbraní ani Síly. Echani věřili, že skrze boj tohoto umění mohou skutečně poznat svého protějška a duely tak měly až rituální podtext a bylo to považováno za formu komunikace. Samotné umění mělo tři úrovně - kdy tu první se učily už malé děti a postupovali do dalších dle dosažených schopností.

Hijkata
Bojové umění zaměřené převážně na obranu a odrážení útoků protivníka. Nespoléhalo tolik na sílu uživatele, ale snažilo se o využití síly protivníka proti němu. V tomto umění byla cvičena republiková senátní garda.

Jar'Kai
Známí bojovníci: Vandar Tokare, Sora Bulq, Kas'im, Jordi Linx
Původně technika boje s dvěma meči vyvinutá Šermíři Yovshinu, kdy k ní byly vytvořeny i speciální duelové meče. Později byla přejata a notně využívána Jedii a Sithy, kdy se Jar'Kai změnilo v označení pro boj s dvěma meči.
Základní charakteristikou Jar'Kai byl důraz na útok, nebo útok kombinovaný s obranou, v závislosti na uživateli a preferenci.

K'thri
Antické a populární bojové umění běžně rozšířené po celé galaxii. Sestávalo se z rychlých a plynulých pohybů a významným důrazem na práci nohou. Protože bylo toto umění často praktikované na sportovních událostech, součástí umění se stalo mnoho pohybů a úderů, které byly spíše pro okrasu a ohromení publika, než by měli nějaký skutečný význam v boji.

Sholân Kha
Známí bojovníci: Layahna
Jednalo se o bojové umění, které mohlo na první pohled připomínat spíše tanec, nebo jeho formu. Do jisté míry to mělo zamaskovat jeho použití nebo i výcvik. Velice populární bylo na Sylvii IV, odkud toto umění i pocházelo. Zde si každý místní klan Sylphe vytvářel vlastní obleky pro jeho praktikování.

Stava
Známí bojovníci: Shira Brie
Jedná se o umění vyvinuté nogrhijskými asasiny a pojmenované po jednom z predátorů na jejich domovské planetě. Základy umění se opíraly o zablokování končetin, využití tlakových bodů, povalení, omračování a rychlé a tvrdé údery všemi možnými částmi těla. Základem byla rychlost a vytrvalost a množství akrobatických prvků. Součástí bylo i umění vrhu tradiční bojové sekery a využití i nějakých dalších zbraní.

Tae-Jitsu
Známí bojovníci: Phow Ji
Jednalo se o bojové umění spoléhající na využití rovnováhy a narušení té protivníka. Nebylo zapotřebí velké síly a spoléhalo se především na využití síly protivníka proti němu. Dost chvatů spoléhalo na přehazování protivníka přes sebe a základem byla kvalitní práce nohou.

Teräs Käsi
Známí bojovníci: Anoon Bondara, Plo Koon, Phow Ji, Darth Maul, Zan Pike, Zu Pike
Umění vytvoření následovníky Palawy v rané době Republiky, které bylo zaměřeno na rychlost, přesnost a psychickou odolnost uživatele. Významným rysem bylo téže předvídání pohybů protivníka, což uživatelům poskytovalo značnou výhodu. Jedním z důvodů vzniku byla touha být schopní se postavit Jediům a jiným uživatelům Síly.

Wrruushi
Jednalo se o bojové umění vytvořené wookii a mnohdy byli jenom oni schopní jej praktikovat. Hlavním bodem tohoto umění bylo využití síly horní části těla a spoléhalo se na údery pěstí v jejich různých variantách. Často se spoléhalo na ryhclé ukončení duelu pouze po několika úderech. Mistři umění byli schopni neutralizovat (omráčit) protivníka mnohdy i jediným úderem.

Závodní sporty
Závody kluzáků
Známí závodníci: Sebulba, Gustab Wenbus, Ben Quadinaros, Gasgano, Clegg Holdfast
Populární a nebezpečný sport nejčastěji rozšířený v méně rozvinutých regionech a pod kontrolou huttů. Smrti závodníků nebyly ničím neobvyklým. Kluzák obsahoval kabinu se závodníkem, repulzory a poté dva silné turbínové motory propojené s kabinou. Tyto kluzáky dokázaly vyvinout rychlost až k 900 km/h, i díky čemuž byly jen těžko ovladatelné například pro lidi. Známé závody byla Boonta Eve na Tatooine nebo Phoebos Memorial Run na Malastare.

Závody swoopů
Známí závodníci: Dengar, Kimmi Chyler
Závodní sport, kdy soupeři závodili na swoopových motorkách, mnohdy s různými modifikacemi po překážkové dráze. Většinou se závodilo proti času, ale existovaly i závody, kdy se soupeři navzájem přeháněli. Největší rozmach zažily závody v období Občanské Války Jedi, ale populární byly i v dalších obdobích. Asi nejznámější tratě byly na Tarisu a Mannanu.

Ostatní
Repulzorové lyžování a Ice-boarding
Jednalo se o zimní sporty, které se provozovaly na vybavení, lyžích nebo prknu, které se vznášelo nad sněžným povrchem. Většinou se používala repulzorová technologie a vybavení se pohybovalo jen těsně nad sněhem, takže závodníci za sebou nechávali mnohdy zvířený sníh.
Největší odměnou pro Jediho je radost a štěstí v myšlenkách a výrazech těch, které zachránil nebo kterým pomohl.

Obrázek

Odpovědět

Zpět na „Centrální Archív Galaxie“