Styly boje se světelným mečem

Univerzální nadčasový archív, který obsahuje informace, které nezastarají v žádné době.

Moderátor: Archiváři

Odpovědět
Uživatelský avatar
Jordi Linx
Administrator
Administrator
Příspěvky: 6474
Registrován: 14.11.2007 09:50:20
Bydliště: Fyodos
Discord: Yoshi#2991
Kontaktovat uživatele:
Bohemia

Styly boje se světelným mečem

Příspěvek od Jordi Linx »

Základní formy boje se světelným mečem:
Forma I - Shii Cho(Cesta Sarlacca)
Známá také jako forma Odhodlání. Základní forma boje s mečem, která byla vyvinuta pro potřeby boje se světelným mečem a považuje se za jednu z nejlehčích, proto se vyučuje jako první. Její přednost je v boji s více soupeři, ale proti jednomu silnému soupeři nebo odrážení mnoha blasterových výbojů tato forma jednoznačně strádá. Vhodné použití nacházela při ustupování. Tuto formu se Jediové učí, ještě než se stanou padawany.
Známí uživatelé: Kit Fisto, Yoda, Cin Drallig, Lucien Draay, Jedi Exile, Kirlocca a v základech i ostatní Jediové.

Forma II - Makashi(Cesta Ysalamiriho)
Známá také jako forma Sporu. Forma vyžadující extrémní přesnost, se vyznačuje svoji velkou elegancí a mocí a jež byla vytvořena především pro boj meč proti meči. Její prvky se skládají z krytí, bodnutí a malých přesných seknutí, to vše sloužilo k útoku a obraně s minimálním úsilím. Forma výtečná pro obranu vlastní zbraně vyžadovala v boji plynulost jak meče, tak i těla, což umožňovalo používat různé finty, čím se má docílit protivníkova vylákání. Forma také vyžadovali precizní práci nohou, správné časování, vysokou přesnost, to vše bylo velice účinné i bez velkého využití síly a občas se zdálo, že její uživatelé jsou během boje uvolnění a doslova tancují. Uživatelé této formy se však kromě elegance, chladnokrevnosti, galantnosti mohli pyšnit i nebývalou arogancí pramenící z přehnaného sebevědomí. Slabinami této formy je však odvrácení blasterové střelby, boj s více protivníkovi, ale hlavně neefektivita vůči pozdějším formám(V-VII).
Známí uživatelé: Hrabě Dooku, Cin Drallig, Tyvokka(není jisté), Asajj Ventress(dle mínění mistryně Unduli), Shaak Ti, Jedi Exile

Forma III - Soresu(Cesta Mynocka)
Známá také jako forma Pružnosti. Tato forma byla vyvinuta proti rozmáhájícím se blasterům a umožňovala jejich výstřely z rúzných směrů odrážet zpět k jejich původci. Toho bylo dosaženo rychlých a krátkých rozmachů mečem těsně u těla, proto je právem považována za nejdefensivnější formu. Filozofie Soresu bývá přirovnávána k oku v bouři, kde uživatel je v onom oku bouře, kde zůstává koncentrovaný a nerozptylovaný okolním konfliktem a jeho meč udržuje toto oko bouře nanarušené vířením okolo. Při své aplikaci tato forma nevyžaduje příliš energie, proto je vhodná pro dlouhý defenzivní boj. Další z charakteristik této formy je studium soupeře během souboje a učení se jeho pohybu, ale hlavně hledání jeho chyb, tahle forma umožňuje kontrolu nad průběhem boje. Největší výhodou tohoto stylu je skvělá obrana proti střelbě blasterů, boj s více soupeři, ale také boj s jedním silným soupeřem. Nevýhodou je naopak nutnost velkého soustředění a umění, protože obranné útoky se provádějí těsně u těla fakt, že je tato forma zaměřená spíše na přežití než vítězství.
Známí uživatelé: Obi-Wan Kenobi, Barriss Offee, Luminara Unduli, Cin Drallig, Jedi Exile, Darth Zannah, Coleman Trebor

Forma IV - Ataru(Cesta Jestřápýra)
Známá také jako forma Agrese. Tato forma se zakládala hlavně na kombinaci schopnosti, síly a rychlosti. Uživatelé jsou vždy v útoku pomocí širokých, rychlých a silných úderů, to vše se ještě kombinuje s využitím Síly k překonání fyzických limitů těla, tedy k zrychlení, neuvěřitelným akrobaciím vedoucích doslova k akrobatickému vzhledu stylu boje. Síla však pomáhala uživatelům i v upřesněný jejich pohybu, takže skutečný mistr této formy připadal soupeři jako rozmazaná čmouha útočící ze všech stran. z toho všeho pramení jasná výhoda Ataru pro boj s jedním protivníkem. Naopak slabinou je boj s více soupeři a proti střelbě z blasterů, což lze však překonat rychlými a přesnými pohyby využitím akrobacie. Další značnou slabinou je náročnost této formy, jež se silně projeví v delších bitvách v podobě vyčerpání a únavy.
Známí uživatelé: Yoda, Qui-Gon Jinn, Aayla Secura, Quinlan Vos, Obi-Wan Kenobi, Kyle Katarn, Cin Drallig, Vrook Lamar, Zez-Kai Ell, Kavar, Vandar Tokare, Shaak Ti

Forma V - Shien/Djem So(Cesta Draka Krayt)
Také známá jako forma Houževnatosti. Byla rozvinuta z formy III(Soresu), aby obohatila její útočnou část. Vznikli dvě odnože Shien, více zaměřená na obranu před blastery a Djem So, zaměřená na boj se světelným mečem. Cílem obou však bylo použití útoku soupeře proti jemu samotnému. Oproti jiným formám vyžaduje větší fyzickou sílu a vznikla kombinací formy II a III. Shien byl vhodný proti více soupeřům, převážně s blastery a vycházel z pevné obrany, strádal však při použití proti jednomu soupeři. Djem So oproti Soresu po obraně okamžitě přechází do protiútoku využívajíc sílu soupeřova úderu, proto vyžadoval velkou hrubou sílu a schopnost, což v kombinaci s Sílou vedlo k velice silnému útočnému stylu schopnému překonat i silné obrany. Zatímco Shien byl slabý proti jednomu protivníkovi, Djem So postrádal dynamiku pohybu uživatele.
Znamí uživatelé:
Shien: Anakin Skywalker, Aayla Secura, Khaat Qiyn, Luminara Unduli, Luke Skywalker, Cin Drallig, Vrook Lamar, Zez-Kai Ell, Kavar, Ahsoka Tano, Adi Gallia
Djem So: Ulic Qel Droma, Darth Bane, Kyle Katarn

Forma VI - Niman(Cesta Rancora)
Také známá jako forma Zdrženlivosti nebo forma Diplomacie. Tato forma se snažila udržovat rovnováhu nad všemi prvky v boji se světelným mečem, a proto také vycházela z dříve známých forem. Ve výsledku její uživatelé ztratili dost ze své individuality, ale jejich síly byli rovnoměrně rozděleny, takže měli jenom málo slabostí. hodně zde záviselo na intuici, improvizaci a kreativitě během boje. Přestože nemá žádnou výraznou přednost se nejedná o slabou formu, protože přináší především rovnováhu všech prvků v boji. Během boje se díky této formě mohl její uživatel dostat i do stavu meditace, aby se osvěžil v Síle.
Známí uživatelé: Cin Drallig, Coleman Trebor, Sora Bulq, Exar Kun, Vrook Lamar, Zez-Kai Ell, Kavar,

Forma VII - Juyo/Vaapad(Cesta Vornskra)
Vaapad byl vytvořen mistrem Windu(v závěrečném období Staré Republiky) na základě stylu Juyo, které bylo dlouho nevyužíváno a některé jeho prvky mohli být zapomenuty. Vaapad byl pojmenován po malé chobotničce, která na své oběti útočila švihy chapadla nezměrnou rychlostí, takže nebylo vidět, kolik chapadel ve skutečnosti má. Tato forma vyžadovala nezměrné soustředění, velkou úroveň schopností a znalost ostatních forem. Základem formy byli neohrožené, de facto přímé útoky v kombinaci s pokročilými prvky jako Sílou podpřenými skoky a vysokou rychlostí. Veškeré pohyby byli přesně řízeny uživatelem a mohli se zdát, že nejsou spolu nijak propojené, ale to pouze mátlo soupeře. Ovládnutí Vaapadu však vyžadovalo obrovské soustředění, protože uživatel balancoval na hraně Temné Strany, protože si doslova musel souboj užívat, proto jej mohli ovládnout pouze ti, kteří měli velkou disciplínu, čisté srdce a duši, poté mohli být neuvěřitelně silní. Největší slabinou byl tedy uživatel sám a nutnost vysoké koncentrace a znalosti ostatních stylů, jednoznačnou výhodou byla obrovská síla Vaapadu. Juyo(v období Staré Republiky) se dá považovat za nekompletní Vaapad, přesto vhodný pro boj s jedním silným protivníkem. Tento styl se však během let vytrácel a jeho uživatelé byli vzácní(oproti Mandalorianským Válkám, kdy by ještě docela běžný). Tento styl byl prakticky vzácný a kromě zmíněných jej nikdo neuměl(co se Vaapadu týká).
Známí uživatelé(Vaapad): Mace Windu, Depa Billaba, Sora Bulq, Quinlan Vos
(Juyo): Darth Maul, Vrook Lamar, Zez-Kai Ell, Kavar, Galen Marek, Atris, Darth Bane

Další techniky boje se světelným mečem:
Jar'Kai
Jedná z nejstarších technik boje se světelným mečem založená na boji s dvěma světelnými meči(v každé ruce jeden). Běžné bylo rozdělení mečů na útočný a obranný, kdy jste jedním útočili, zatímco druhým jste se bránili. Samotné Jar'Kai mohlo obsahovat prvky z hlavních 7 forem, samozřejmě uzpůsobené uživateli. Největší výhodou je útočení, kdy soupeř neví jakou čepelí zaútočíte a samotný rytmus útoku můžete s dvěma čepelema notně zvýšit, to však záleží na formě s kteoru Jar'Kai propojíte a na schopnostech uživatele. Co je však podstatné je síla v jednotlivých rukou, což je i jednou ze slabin Jar'Kai. Zvlášť souboj proti silnému uživateli s jedním mečem je při slabší obraně, způsobené ať už slabší rukou nebo nemožností plně se zapřít do jednoho meče, je v tomto směru velice nevýhodný. Celkově shrnuto tedy tento styl mohl být velice silný, ale vyžadoval fyzickou zdatnost, ale i zručnost v držení meče jednou rukou, ať už levou nebo pravou.
Známí uživatelé: Sora Bulq, Micah Giiett, Aayla Secura, Asajj Ventress, Luke Skywalker, Mara Jade Skywalker, General Grievous, A'Sharad Hett, Kit Fisto, Vandar Tokare, Kavar, Jaden Korr

Boj s dvoučepelovým mečem
Nebo také boj se světelnou tyčí(větší rukojeť s čepelemi na obou stranách). Spíše než s mečem se s ním bojovalo jako s tyčí, což umožňovalo rychlejší a silnější útoky, stejně rychlý přechod z útoku před sebou do útoku za sebou. Což bylo silnou stránkou tohoto stylu, stejně jako obrana, kdy se soupeřův meč neutralizoval jednou z čepelí, zatímco druhou mohl být veden rychlý protiútok. Přesto byl tento styl velmi vzácný, protože nezkušený uživatel byl mnohem nebezpečnější sám sobě než soupeři, ale také byl hodně agresivní, což se může blížit Temné Straně. Jednou ze slabin byla také dlouhá rukojeť, která mohla být zničena i když ji držel zručný uživatel. Pro bojs tyčí se dalo zakládat na známých sedmi formách.
Známí uživatelé: Darth Maul, Jastus Farr, Asajj Ventress

Boj se světelným bičem
Boj s touto netradiční zbraňí tvořené dlouhou a flexibilní čepelí pro získání vlastností chování biče byl velice složitý na zručnost. Pro jeho ovládání bylo třeba značné zručnosti a rychlosti pohybu, stejně tak jako znalosti pohybu flexibilní čepele, jinak mohl být bič pro svého uživatele velice nebezpečný. Jednoznačnou výhodou byl větší dosah, než jaký poskytoval světelný meč a v jisté míře i přesnost. Také mohl poskytnou lepší boj s přáteli okolo jeho uživatele vzhledem k rychlosti okolo sebe. Jednoznačnou slabinou však bylo použití proti blasterové střelbě a v souboji na krátkou vzdálenost.
Známí uživatelé: Silri, Kit Fisto, Obi-Wan Kenobi, Ona Nobis, Lumiya

Manévry v boji:
Jung
Otočka o 180° nehledě na směr otočení.

Jung Ma
Otočka o 360° nehledě na směr otočení, jejíž síla z otočení je využita k útoku.

Sai
Skok s pomocí Síly na vyhnutí útoku proti nohám s následným útokem meče shora.

Shun
Jedná se o 360° otočku s držením meče v jedné ruce pro získání větší rychlosti.

Hod mečem
Je to útočné vržení světelného meče, kdy je nutné jej pomocí Síly držet sepnutý, pokud nemá meč autoamtické zamykání aktivované čepele.

Tekoucí voda
Technika při níž sledujete pohyb meče vašeho soupeře svým mečem. Takže pokud protivník ustupuje čepelí, vy jej následujete místo, aby jste se také stáhli - připomíná to tekoucí vodu do prázdného prostoru.

Padající list
Technika založení na otočení se na jedné noze a náledném 'úderu ze nebes' (myšleno shora), což může připomínat padající list.

Body kontaktu:
Cho Mai
Jedná se o useknutí soupeřovo ruky držící jeho zbraň, bylo bráno velice čestně, kdy se soupeři způsobilo minimální zranění.

Cho Mok
Jde o useknutí soupeřovo končetiny(ne pouze části jako u Cho Mai).

Cho Sun
Jde o useknutí soupeřovo paž držící zbraň(dá se řící, že se jedná o agresivnější Cho Mai).

Sai Cha
Jedná se o oddělení hlavy soupeře od těla, které bylou používáno pouze proti těm nejnebezpečnějším protivníkům(jejichž samotný život byl hrozbou).

Sai Tok
Jde doslova o přepůlení soupeře, respektive oddělení nohou od hrudníku. U jediů obávaná technika vzhledem k její blízkosti k Sithům.

Shiak
Je to probodnutí soupeře, u Jediů především ruky nebo nohy, zatímco Sithové probodávali výhradně hrudník.

Shiim
Jednalo se o povrchové seknutí/škrábnutí soupeře světelným mečem, často zanechávalo jizvu, ale nebylo smrtelné.

Sun Djem
Jedná se o techniku zbavení soupeře zbraně, aniž by byl zraněn. Často se k tomu využilo kopu nebo úderu, ale také například zničení zbraně setnutím.

Mou Kei
Jedná se o náročný pohyb, který kruhovým pohybem světelného meče oddělí soupeři klíčové končetiny(příkladem budiž Obi-Wan vs. Anakin na Mustafaru)
Největší odměnou pro Jediho je radost a štěstí v myšlenkách a výrazech těch, které zachránil nebo kterým pomohl.

Obrázek

Odpovědět

Zpět na „Centrální Archív Galaxie“