Impérium

Veškeré dokumenty a znalosti potřebné k období Palpatinovského Impéria.

Moderátor: Archiváři

Odpovědět
Uživatelský avatar
Heinz
Pašerák
Pašerák
Příspěvky: 701
Registrován: 22.9.2007 17:02:43
Bydliště: Elpizies
Bosnia & Herzegovina

Impérium

Příspěvek od Heinz »

Hierarchie a vládní struktura

Impérium je vedeno Císařem Palpatinem jakožto jediným vládcem, o vládcovu bezpečnost se stará Imperiální garda a rady mu poskytují jeho poradci, mezi nimiž Císař udržuje atmosféru trvalé rivality a nepřátelství – tak si zajišťuje setrvání u moci. Jeho zástupci jsou pouze dvě osoby. Pozici nejvyššího velitele imperiálních vojsk zastává Darth Vader a funkci Velkovezíra Sate Pestage, který má na starosti imperiální byrokracii, dohlíží na poradce, ministry a úředníky a jedná jako osobní asistent Císaře.
Exekutivu zajišťují především poradci a velkomoffové, dále moffové a guvernéři. Ostatní složky – ministři a jednotlivé agentury jsou pouhými vykonavateli pod dohledem velkovezíra a císařových poradců. Struktura udržující takto velký kolos, jako je Impérium, však vyžaduje více úrovní vlády.

Exekutiva

Guvernéři
Na nejnižší příčce vládnoucí třídy stojí guvernéři. Ti reprezentují autoritu císařství na jednotlivých světech, v mnohých případech dokonce v celých planetárních systémech. Guvernér má formálně pravomoc rozkazovat všem imperiálním jednotkám na planetě či planetách, ačkoliv reálně se moc vztahuje jen na politické, civilní a zpravodajské složky armády. Imperiální námořnictvo by sice mělo konzultovat své skutky, manévry či vojenské akce proti nepřátelům s guvernérem, většinu času však autoritu jeho a jeho podřízených ignoruje, pokud se dotyčný netěší podpoře moffa.
Guvernéry do funkce oficiálně jmenují Císařovi poradci, některé však volí sám Císař a jejich schválení poradci je jenom formalitou. Málokdy se jedná o osoby narozené na planetě, kterou spravují.
Guvernéři nemají v popisu práce zasahovat do planetární vlády, dokud se její politika shoduje s imperiálními cíli a ideologií. Existují dva způsoby, jak guvernér získává zprávy o imperiální politice, jedním z nich jsou oficiální zprávy z diplomatické kanceláře, druhým přímé rozkazy moffa. Pokud navzájem kolidují, moffovy rozkazy mají přednost, neboť se předpokládá, že má větší a komplexnější znalost problematiky na planetě či v sektoru.

Moffové
Vládu nad sektorem (či více sektory) zajišťují moffové. Původně měli sloužit jako náhrada sektorových senátorů sloužících v politickém systému Staré republiky, nicméně moffové brzy převzali kontrolu nad větším územím než jejich republikoví předchůdci a obdrželi silnější pravomoci. Jsou přímými nadřízenými guvernérů a zodpovídají se císařovým poradcům. Kopie jejich reportů jsou posílány přímo Císaři.
Moffové mají na starost stovky systémů, jejichž správu zpravidla zajišťují prostřednictvím guvernérů. Zprvu disponovali jen takovým mandátem, jenž jim umožňoval pouze kontrolovat sektorové vlády, a vojenskou silou dostačující jen k zajištění bezpečnosti sebe a svého okolí, po rozpuštění Senátu v roce 0 BBY však získali moc nad veškerou imperiální armádou v sektoru, zvláště když dostali pravomoc zastávat osobně funkce admirála a pozemního maršála.
Není neobvyklé, že se moff ujme kromě svých povinností i role guvernéra ve vybraném světě. Samotná definice povinností moffů je vágní, kromě řízení byrokratického aparátu mají udržovat řád, potírat zločin a korupci a zajišťovat dodržování zákona, aniž by přímo zasahovali do místní vlády. Právě vágnost této definice jim umožňuje zavést drakonická opatření či vládnout tyransky.

Velkomoffové
Kromě klasických sektorů Impérium rozlišuje takzvané „prioritní sektory“, neboli území se zvýšenou aktivitou Rebelů, případně další nebezpečnou protiimperiální činností natolik organizovanou, že hrozí šířením do dalších sektorů (počínaje Tarkinovou doktrínou z roku 18 BBY). Tyto sektory (případně systémy v různých oficiálních sektorech) spravují velkomoffové. Velkomoffové mají naprostou svobodu jednání, jmenuje je Císař a zodpovídají se pouze jemu. Moffové si často stěžují na privilegované postavení velkomoffů, argumentují, že velkomoffové nemají dostatečné znalosti systémů a jejich akce mají pouze krátkodobý účinek. Císař jejich stížnosti ignoruje.
Vojáci sloužící v prioritních sektorech mají nejlepší výbavu, první získávají nejnovější a experimentální vybavení a při bojových ztrátách jsou jejich řady nejrychleji doplňovány.
Obrázek
Velkomoff Wilhuff Tarkin

Legislativa

Do jeho rozpuštění v roce 0 BBY zajišťoval legislativní funkci Imperiální senát, jenž však měl značně omezené pravomoci oproti jeho republikovému protějšku. Po zrušení funkci zastává Užší výbor organizace COMPNOR.

Uživatelský avatar
Heinz
Pašerák
Pašerák
Příspěvky: 701
Registrován: 22.9.2007 17:02:43
Bydliště: Elpizies
Bosnia & Herzegovina

Re: Impérium

Příspěvek od Heinz »

COMPNOR
(„Commission for Preservation of the New Order“ – Výbor pro zachovávání Nového řádu)
Obrázek

Hnutí COMPNOR bylo založeno v Imperial City krátce poté, co Palpatine vyhlásil Nový řád. Zprvu velmi idealistický a naivní sociální klub sdružující mladé lidi, kteří v Císaři viděli zachránce před chaosem Staré republiky, se pod taktovkou jednoho z Císařových poradců, Crueyi Vadrona, stal politickým nástrojem a později důležitou složkou prosazování imperiální moci. Diskrétním financováním a řízenou reorganizací se klub velmi rychle rozrostl a stal se regulérní organizací. Impérium vytvořilo na veřejnosti dojem, že COMPNOR je spontánním hnutím a jeho úspěch je důkazem široké podpory Nového řádu mezi mládeží. Reorganizace se ujal sám Císař a činil tak natolik pozvolna, jemně a trpělivě, že nikdy nevznikla reálná opozice vůči změnám. Ani největší odpůrci nedokázali definovat, jak přesně se jejich hnutí vychýlilo od původní idey, navíc nové směřování přijali za své jakožto vlastní výmysl.
Členství v COMPNOR má mnoho výhod – kromě zprávy na přivítanou od samotného Palpatina a předplatného časopisu „Železná vůle" zdarma především privilegované postavení ve společnosti i přístup k exkluzivním informacím.

Obrázek

Užší výbor
UV je řídícím orgánem COMPNOR, nemá stálý počet členů, jelikož funkce je nejen volená, ale je možné ji získat i za zásluhy. V době největší síly měl UV až 25,000 členů, ale se poté Císař postaral, aby se počet vedoucích osob dramaticky snížil. Od té doby již nikdy nebylo upřesněno, kolik má UV členů, ti s nižší hodností hádají, že vedení má více než 15,000 členů, zatímco vysoce postavení jedinci tipují kolem 150 lidí. Od roku 19 BBY do 2 BBY stál v čele UV Ishin-Il-Raz.

SAGroup („Sub-Adult Group“)
Mládežnická organizace je s počtem přes dva biliony členů největší větví COMPNOR, svým pojetím nejvíce připomíná původní ideu hnutí. Právě ze SAGroup ostatní složky organizace nejčastěji rekrutují své členy. Není žádoucí, aby mladí lidé věděli příliš mnoho o pravé povaze organizace i Impéria, proto se oddělení vnitřních záležitostí Imperiální bezpečnostní služby (VZ IBS) stará o udržení jejich nevědomosti – veškerá komunikace s ostatními větvemi COMPNOR je kontrolovaná a velmi limitovaná. SAGroup má svoje vlastní vedení, které zaštiťuje další suborgány a programy.
  • SAGVzdělání
    Tento program zajišťuje COMPNOR největší popularitu na veřejnosti. Důvodem je to, že po pádu Republiky na tisíci světech obnovil vzdělávání, které změnou režimu utrpělo. Členové SAGV jsou lépe organizovaní než vedení SAGroup, z toho důvodu nad nimi jejich nadřízení nemají příliš velkou kontrolu, program je do určité míry nezávislý na zbytku SAG. Z toho důvodu, i když učitelé naprosto věří v Nový řád, stává se, že jejich jednání vede ke konfrontaci s bezpečnostní složkou (IBS).

    SAGRekreace
    Oddělení zodpovědné za tvorbu různých sportovních aktivit pro členy COMPNOR. Jejich největším úspěchem je vytvoření hry „Wegsphere“, která překročila hranice organizace a stala se populární v tisíci systémech. Dokonce je prohlášena za oficiální sport Nového řádu. Některé skupiny v SAGR jsou usilovně připravovány na vstup do CompForce, vojenské síly COMPNOR, takoví členové absolvují namáhavou fyzickou přípravu a hrají mnoho válečných her, které mají suplovat přípravu na vojenský výcvik. Nejedenkrát došlo k zranění či úmrtí člena, když jeho soupeř nenastavil blaster na omráčení a střílel během hry ostrými.

    Motivace
    Jsou členové, kteří se vychýlí ideálu Nového řádu, v tu chvíli jsou posláni do motivačního centra, kde jsou intenzivně vzděláváni v ideách Nového řádu a převychováváni, aby se stali užitečnými členy společnosti. Zprávy o úspěších převýchovy jsou poněkud přehnané, nicméně oddělení stabilně prokazuje pozitivní výsledky.

    Rekrutování
    Oddělení zodpovědné za nábor členů, je řízeno vedením SAG a těší se podpoře IBS. Vykazují pozoruhodné úspěchy a mají nemalé cíle – chtějí dosáhnout toho, že se členství v SAG zvýší na 10 bilionů.
Koalice pro progres (KP)
Koalice, často nazývaná jenom „Progres“, je složka COMPNOR mající na starost kontrolu kultury. Zajišťují, aby veškeré umění, věda, ale i obchod byly v souladu s imperiálními normami. V poslední době zároveň úzce spolupracují s IBS, sbírají informace nižší důležitosti a snaží se mezi nimi nalézt známky aktivit rebelů. Jakákoli nalezená podezřelá činnost je následně posílána do ústředí IBS.

Monitoring sektorů
Sektorovým monitoringem se nazývá skupina agentur, které mají v určitém sektoru na starosti dohled nad kulturním vývojem. Sbírají data z jednotlivých oborů a ve formě reportů je zasílají na ústředí Progresu, kde je analytici setřídí podle bezpečnostního rizika či závažnosti přestupků.
  • Umění
    Skupina kontrolující umění je jednou z nejvíce nenáviděných složek Progresu. Jejím úkolem je zkoumat a dokumentovat vhodnost uměleckých forem, stylů a směrů a unifikovat je s normou Nového řádu. Stejným kritériem vhodnosti je tak posuzováno umění z celého Impéria, čímž dochází k likvidaci kulturního dědictví tisíce ras a civilizací.
    Ne vždy však členové skupiny umělecká díla zakazují, mnohokrát jen napíší velmi špatnou recenzi, kterou vystaví na holopanelu v blízkosti výtvoru. Neustále se opakující text recenze má výrazně červenou barvu, která těmto panelům vysloužila přezdívku „šarlatový panel“. Tato cenzura však vyvolává i opačný efekt, na mnoha světech je „nakreslit šarlatové“ zárukou velkého úspěchu, taková díla mají převážně na černém trhu obrovskou hodnotu.

    Věda
    Původně byla vědecká skupina jednou z hlavních větví COMPNOR, politickou reorganizací se však stala podoborem Progresu. Kromě monitorování politického směřování vědeckého výzkumu se členové aktivně podílejí na vývoji a výzkumu či na koordinaci vědeckého bádání v rámci sektoru i mimo něj. Mnozí členové skupiny jsou sami vědci, proto někteří odmítají prosazovat vyžadovanou vojenskou uniformitu a řád, čímž vzbuzují pozornost ISB. Kontrola vědecké skupiny patří mezi priority bezpečnostní služby.

    Obchod
    V prvních letech od vzniku COMPNOR agentura spolupracovala s hlavními obchodními rodinami a společnostmi, aby zajistila ekonomický růst ve světech Impéria, stabilizovala trh a postarala se o jejich ekonomickou a obchodní soběstačnost. Vývojové programy známé jako V-Programy poskytly zásadní pomoc světům, jejichž ekonomice nejvíce uškodil pád Staré republiky.
    Nyní slouží především jako nástroj pro industriální špionáž a šikanu těch podniků, které jsou podezřívány z podpory rebelie. Mimo jiné má na starost, aby žádná cenná technologie Impéria nepadla do rukou rebelů, stejně jako redistribuuje nové technologie společnostem, jež slouží Impériu.

    Školství
    Na rozdíl od SAGV se tato skupina nevěnuje přímo vzdělávání, namísto toho má za úkol homogenizovat vzdělávací systém a učební osnovy ve všech systémech Impéria podle regulí Nového řádu. Jejich hlavní činností je sledování výukových systémů na jednotlivých planetách a posuzování, co je na nich třeba změnit. Je neoficiálním pravidlem, že do této skupiny UV posílá neschopné idioty, jejichž členství v COMPNOR je z nějakého důvodu užitečné.

    Právo
    Stará republika zanechala právní systém v chaosu – plný komplikací, precedentů a nejasností. Právní skupina měla za úkol vytvořit uniformní právní rámec využitelný v celém Impériu. Na rozdíl od mnohých jiných skupin, například školské skupiny, členové této agentury pochopili, že je nutné do právních systémů sektorů implementovat některé zákony a jurisdikční pravidla místních regionů, proto je jejich práce považována veřejností za jednu z nejefektivnějších a nejužitečnějších.
    Mezi problémové skupiny se právní agentura dostala poté, co se Crueya Vandron pokoušel do právního systému implementovat pravidlo imperiální neomylnosti. Agentura jeho návrh odmítla, proto IBS začalo s intenzivním nátlakem – šikana jednotlivých členů, zastrašování i pomoc v mocenském boji těm členům s nižší hodností, kteří Impérium nezpochybňovali. Progres nakonec udělal v právní skupině čistku a na uvolněná místa dosadil naprosto loajální jedince.
Koalice pro zdokonalení (KZ)
„Zdokonalení“ bylo původně součástí obchodní agentury, po reorganizaci však povýšilo a změnilo zaměření. Tato větev COMPNOR získává zprávy Progresu, které IBS označí za případy zvláštní deviace od ideálů Nového řádu vyžadující dlouhodobé řešení. Zvláště pokud tato „řešení“ nejsou přímo veřejně spjatá s Impériem.

Vývoj sektorů
Instituce sdružující jednotlivé agentury, shromažďuje zdroje, které následně přerozděluje. Vzhledem k tomu že krátkodobé projekty mají obvykle ve financování prioritu, operuje orgán s nízkorozpočtovými strategiemi, z kterých si pro zvýšenou finanční podporu vybírá ty nejslibnější.
  • Modifikace
    Na veřejnosti se agentura pro modifikaci prezentuje jako asociace technologických specialistů, jejichž cílem je pomoci místním systémům modifikovat technologii tak, aby byla na úrovni Impéria. Skutečným jejich účelem však je pomalá a postupná úprava sociálních podmínek tak, aby v regionu upevnili občanskou poslušnost Novému řádu. Tohoto cíle dosahují zajištěním povýšení osob loajálních k Impériu, vytvářením komplexních zmatků a sociálních nepokojů a jejich následným řešením prostřednictvím vybraných agentů.
    Agentura se nezabývá činností rebelů, kterou považuje za „příliš se vázající na konkrétní regiony v Impériu, aby mohla mít skutečně vážný dopad na Impérium jako celek“.

    Přestavba
    V případě že vedení KZ rozhodne, že lokální systém je ve své podobě nepoužitelný a žádná „malá“ změna mu nepomůže k přechodu na Nový řád, instruuje členy tohoto oddílu k jednání. Pokud je planeta považována za nedůležitou nebo minimálně důležitou, je problém převeden na imperiální armádu, v případě důležitosti však problém dostane oddělení přestavby. Pod neutrálními názvy „šokové vektory“ či „státní změna“ se často skrývají největší krutosti a zločiny Impéria. Pro mnoho planet je jediným štěstím, že operace tohoto oddělení jsou velmi nákladné, a proto se svým rozpočtem zřídkakdy zvládnou „přestavovat“ více než jeden systém.


CompForce
Tato militantní větev COMPNOR vznikla proto, aby mělo císařství alternativní vojenskou sílu k tradičním stormtrooperům, která bude na rozdíl od vojáků naprosto loajální. CompForce se rekrutují pečlivým výběrem z dobrovolníků SAGroup. Klasická armáda a námořnictvo příslušníky CompForce nesnáší, jelikož věří, že mají prioritu při vyzbrojování a alokaci cenných zdrojů, zároveň se jim podle nich dostává přednostní zdravotní péče. To sice není vždy pravdou, nicméně v sektorech, kde má velký vliv COMPNOR, se tak opravdu děje. Zároveň se obyčejné armádní složky příslušníků CompForce do jisté míry bojí, jelikož jim přijde jejich přístup k Novému řádu fanatický.
CompForce je centrálně řízeno UV, stejně jako ostatní složky COMPNOR, kromě toho však spadají do velení imperiální armády. Jsou přiřazováni k sektorovým armádám a patří tak pod jejich velící strukturu. Informace o začlenění CompForce do Imperiálního námořnictva téměř neexistují, proto je možné, že do jisté míry privilegované postavení admirálů a kapitánů jim umožňuje odmítnout pozorovatele na palubách svých lodí. Případné začlenění útočných jednotek do sborů námořnictva je také neznámé.
CompForce se dělí do dvou odvětví:
  • Pozorovatelské jednotky
    Nejvíce nenáviděné jednotky mezi vojáky klasické armády. Oficiálně mají sledovat imperiální armádu přímo v jejím středu, aby se naučili, jak funguje vojenská mašinérie a byli vhodně připraveni budovat kariéru v armádě, ve skutečnosti však špehují, jestli důstojníci i regulérní vojsko jednají v souladu s Novým řádem. O jejich skutečném účelu ví všichni (snad až na útočné jednotky CorpForce, kteří jsou natolik zfanatizovaní, že nepochybují o ničem, co se jim řekne), z toho důvodu se pozorovatelé alespoň navenek těší velkému respektu – každý, kdo by se choval nepřístojně k důstojníkovi pozorovatelů, by riskoval svou kariéru. Na druhou stranu by bylo příliš zjednodušující tvrdit, že se jedná jen o kariéristy a práskače, nejvíce neshod vychází z odlišných přístupů k armádě – pozorovatelské jednotky kladou důraz především na ideologii a až sekundárně na vojenské kvality.
    V každém velení sektorové armády je oddělení pozorovatelů vedené kapitánem a čtyřmi poddůstojníky.

    Útočné jednotky
    Útočné jednotky mají největší počet obětí při výcviku ze všech militantních skupin včetně armády. Z 88 % neúspěšných absolventů výcviku téměř čtvrtina zemře. Na druhou stranu příval dobrovolníků ze SAGroup je natolik velký, že nikdo nevidí důvod, proč by se měl výcvikový program měnit. „Opotřebovávací“ výcvik vede k tomu, že příslušníci útočných jednotek jsou ochotni bojovat do posledního dechu nehledě na množství zabitých, na druhou stranu nedokáže skutečně odstranit „zrno od plev“, a tak výcvikem projdou jak schopní bojovníci tak ti, kteří měli zkrátka jenom štěstí. Nedostatečný výcvik v bojových a taktických schopnostech vede k tomu, že jednotky CompForce mají v boji mnohonásobně vyšší úmrtnost oproti klasické armádě. Spoustu základních dovedností se učí až v reálném konfliktu. Nad změnou výcvikového programu se však neuvažuje, neboť je v současnosti levnější než výcvik klasického vojáka. Příval dobrovolníků do útočných jednotek je zároveň natolik dostatečný, že se CorpForce vyplatí i jako „kanonfutr“. Není překvapením, že mottem útočných jednotek se stala věta: „Dva mrtví za každého, kdo postoupí.“
    Některé jednotky vydrží natolik dlouho, že se svými zkušenostmi vyrovnají – a někdy převýší – klasické vojenské jednotky. Tito veteráni mají právem reputaci obávaných válečníků.
    Ke každému sboru imperiální armády je přičleněna brigáda útočných jednotek CompForce, ta se skládá ze tří regimentů a pomocného personálu podřízeného velení CompCorps. Regiment obsahuje dva frontové bataliony infanterie, batalion těžkooděnců a jeden batalion mechanizované pěchoty a průzkumníků. Celkově má 2,558 vojáků a 782 členů podpůrného personálu.


Imperiální bezpečnostní služba (IBS)
Obrázek

IBS je alternativou a rivalem Imperiální rozvědky. Vznikl v roce 19 BBY jako iniciativa Crueyi Vadrona, on sám stanul v jejím čele. Ačkoliv nedosahuje kvalit svého konkurenta, je větší organizací skládající se výhradně z osob loajálních Novému řádu. Centrála se nachází v Imperial City a zajišťuje komunikaci a koordinaci jednotlivých úkolů napříč podsložkami IBS. Přidělováním úkolů se zabývá Výbor pro operace, který přes centrální úřad posílá rozkazy sektorovým důstojníkům, stejně jako nařizuje jakékoli koordinované akce různých složek nejen v jednom sektoru, ale i mezisektorově, jejich řízením je následně pověřen centrální úřad. Nezávislé jednání jejich podřízených je silně potlačováno.
Oproti rozvědce jedná IBS více veřejně, díky čemuž je také na veřejnosti známější a obávanější, agent často prozradí svou příslušnost jen proto, aby svůj cíl zastrašil.
  • Dohled
    Oddělení dohledu je s 35 % všech zaměstnanců největší větví IBS, analytici se rekrutují ze SAGroup (obvykle zapálení, slibní, ale špatně trénovaní kandidáti), pozorovatelských jednotek CompForce (lépe trénovaní, a proto o něco vhodnější kandidáti) a zkušení úředníci z Progresu nebo Zdokonalení.
    Hlavním účelem oddělení dohledu je odhalit osoby či aktivity spjaté s protiimperiální aktivitou či přímo s Aliancí, v případě že mají dostatek důkazů nebo důvodných podezření, podstoupí případ vyšetřovatelům, kteří zajistí samotný zásah. Sekundární činností oddělení je pak vytváření obrazu silného Impéria, které vyvolává strach a bázeň, čímž chtějí zajistit, aby měli civilisté příliš velký strach z pomáhání protiimperiálním živlům. Tuto činnost zajišťují především nováčci a méně schopní jedinci nehledě na odslouženou dobu.

    Vyšetřování
    Agenti-vyšetřovatelé se rekrutují z nejschopnějších osob v oddělení dohledu, případně z členů agentury pro modifikaci. Členové agentury jsou považováni za vhodnější, jelikož mají větší praktické zkušenosti a jejich profesionalita je ukázková.
    Vyšetřovatelé mají přímé spojení na sektorové vojenské síly garantované nejen UV, ale i zodpovědným moffem či velkomoffem, což jim umožňuje využívat hrubé síly, pokud k tomu situace dospěje. Díky tomuto opatření také mohou řešit i rozsáhlou hrozbu okamžitě, i když by v jiném případě jejich síly k pacifikaci nestačily. Právě díky této taktice byla Aliance nucena opustit mnoho vyspělých planet a přestěhovat se na rozvojové světy, kde mají operativci IBS ztížené podmínky při skrývání identity.

    Vnitřní záležitosti
    Oddělení vnitřních záležitostí má na starosti sledování zbytku COMPNOR se zvláštní pozorností na agentury pro vědu, obchod a právo v rámci Progresu a odbor donucování v rámci IBS. Není však jasné, jestli má pravomoc monitorovat i UV. Agenti vnitřních záležitostí jsou izolovaní od zbytku COMPNOR, z toho důvodu si vytvořili nejen vlastní žargon (např. keyn – polní agenti pojmenováni podle masožravců ze systému Gontzol stopujících svou kořist), ale i vlastní, ortodoxnější výklad Nového řádu. Jsou známí tím, že dávají jednotlivcům mnohem větší volnost, než tomu bývá obvyklé u ostatních skupin, což se střetává s velkou nelibostí ostatních. Všechny stížnosti však jsou ignorovány.
    VZ mají několik způsobů vedení vyšetřování, každé s vlastním pojmenováním v žargonu. „Audit“ znamená vyšetřování, o kterém ví nejen cíl, ale i celé jeho okolí. „Finesa“ značí vyšetřování osoby tím, že ji požádají o pomoc ve vyšetřování jiných zrádců v naději, že ji její nadšení a snaha označit jinou osobu prozradí. Metoda „rozházení“ spočívá v tom, že agenti VZ uvězní nevinného a následně pozorují, jestli jeho kolegové nejednají podezřele. Pod pojmem „otloukání kůry“ se skrývá technika, při které šikanují jedince tak dlouho, dokud ze stresu nespáchá kriminální čin. Další metodou je „kultivace“, při které je podezřelému, jenž spáchal pouze lehký přečin, umožněno postupovat bez překážek, aby jej a jeho společníky nakonec chytili při větším zločinu. S tím souvisí i „zavlažování“, kdy se agenti VZ snaží upravit děj událostí a nasměrovat kultivovaného tak, aby skutečně těžší zločin spáchal. Poslední metoda se nazývá „na Jabbu“, tehdy vyšetřovatelé postaví podezřelého do situace, v které nelze nespáchat zločin. Agenti následně slíbí obviněnému, že mu zločin odpustí, pokud pro ně udělá několik laskavostí – během toho podezřelý zákonitě spáchá další zločin, což ho postaví zase na začátek. Počet laskavostí se někdy vyšplhá na sto a více.

    Výslech
    Pokud existuje důvodné podezření, že zadržený stále zatajuje informace, je poslán k výslechu. Informace, které toto oddělení zjistí, poté posílá vyšetřovatelům. Osud vyšetřovaných je nejistý, v naprosté většině případů zkrátka zmizí a nikdo nemá odvahu se ptát, co se s nimi stalo.

    Převýchova
    V případě že VZ usvědčí člena COMPNOR ze zločinu, je poslán na převýchovu. Mnoho převychovaných se vrátí zpět do organizace, ačkoliv vždy na nižší pozici, než měli předtím. Jejich spolupracovníci tvrdí, že pracovat s navrátilci je děsivé, jelikož reagují zvláštně, konverzace s nimi je nesouvislá a jejich emoce nekorespondují se situací. Převychovaní se oficiálně nazývají „absolventi převýchovy“, většina spolupracovníků je však neoficiálně nazývá „přemozkovaní“.

    Donucování
    Odbor donucování poskytuje silovou podporu ostatním složkám IBS, občas vnitřním záležitostem, ale mnohem častěji vyšetřovatelům. Tento odbor je jediný v celém COMPNOR, který najímá nejen osoby z organizace, ale i civilisty, díky tomu mají větší výběr vhodných uchazečů a mohou se účastnit akcí, které UV nechce příliš spojovat s COMPNOR.
    Na druhou stranu však najímání lidí zvenčí zvyšuje riziko výskytu neindoktrinovaných myšlenek, proto se o práci odboru donucování velmi zajímají vnitřní záležitosti. Vedení se snaží ochránit své operativce před nechtěnými zásahy VZ, čímž se však tenze mezi VZ a zbytkem IBS zvyšují.

Odpovědět

Zpět na „Imperiální Archívy“