Star Wars - Sága Linxů, příběh třináctý

Příběhy a povídky uživatelů fóra zaměřené na tématiku Star Wars, předveďte svou fantazii i vy !

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
Jordi Linx
Administrator
Administrator
Příspěvky: 6477
Registrován: 14.11.2007 09:50:20
Bydliště: Fyodos
Discord: Yoshi#2991
Kontaktovat uživatele:
Bohemia

Star Wars - Sága Linxů, příběh třináctý

Příspěvek od Jordi Linx »

Epizoda třináctá - Rytíř Jedi
Nebylo tomu dlouho, co Jordi dosáhnul osmnáctého roku a nyní v poklidu seděl v zahradách enklávy a meditoval. V posledních dnech měl poněkud volnější program ve svém tréninku, protože mistr Tokare byl často zaneprázdněný a nemohl se mu věnovat v takovém množství. Jordi přemýšlel, co by zatím mohlo být, ale mistra se neptal. Věděl, že kdyby to bylo důležité, tak by se o tom dozvěděl. Zauvažoval i nad nedávnými zprávami z války proti mandalorianům, která zuřila v plném proudu a kde se převaha přehupovala každý den z jedne strany na druhou, stejně jako ručička stejně vyvážených vah. Zauvažoval, jestli by to nějak ovlivnilo jeho tehdejší rozhodnutí po rozhovoru s Revanchistou, nyní už Revanem. Tak hluboko se nad těmito záležitostmi zamyslel, že ani nezpozoroval příchod svého mistra, což se mu nestávalo často.
"Zamyšleně vypadáš můj padawane. Válka snad do mysli vkradla se ti ? O rozhodnutí svém zvažuješ ?" pronese mistr Tokare, když přistihne Jordiho nesoustředěného, takže ho i vyvede z rovnováhy a Jordi se po něm překvapeně otočí.
"Ah, ano mistře. Zdá se, že Republika má navrch, ale jindy je tomu zase naopak. A taky jsou tu Jediové, kteří se do válka vydali ... navíc, pořád mám pocit z té temnoty, kterou tam cítím." odpoví Jordi, když se mu navrátí jeho soutředění a pozoruje, jak si vedle něj jeho mistr usedá.
"Temnota stále nejasná nám je. Ale důvod příchodu mého toto není. Turnaje blížícího se, týká se to. Tebe já jsem přihlásil, a soupeře tvého již znám. O dva roky starší dívka jím je, Salla její jméno jest." pronese mistr Tokare a Jordi na něj překvapeně zamrká a jeho překvapení vypadá i jeho výraz v obličeji. Po několika vteřinách se zamyslí.
"Původně jsem se nechtěl účastnit mistře ... ale když na tom trváte, tak se zůčastním." pokyne souhlasně Jordi a mistr Tokare se otočí a zanechá Jordiho zpět jeho meditaci. Jordi je však vším natolik rozrušen, že ani nevycítí možná trochu škodolibý úsměv svého mistra.

Jordi si vzal v den turnaje lehčí roucho, které je pro boj vhodnější, čímž však také jeho příprava skončila. Takže si nedal žádnou lehčí snídani, žádnou ranní rozcvičku, prostě nic, co by mu mohlo v nějaké přípravě na nadcházející zápas. Se svou soupeřkou se Jordi setkal při večeři a krátce si spolu promluvili, když jejich hovor uťalo veřejné prohlášení mistra Tokare o sloežení první dvojice soupeřů, kterou byli oni dva. Bylo proti zvyklostem turnaje oznamovat soupeře dopředu a Jordi dospěl k závěru, že to mistr Tokare udělal schválně. S touto myšlenkou vešel do haly, kde již bylo přítomno mnoho diváků, kteřými byli především mladší padawani. Jordi se ani nijak nezaobíral myšlenkou, že tohle je nejspíš jeho poslední turnaj, protože již překročil hranici osmnácti let a v dohledné době jej budou čekat zkoušky, na něž se již začal připravovat studiem v archívech enklávy. Během proudu svých myšlenek došel až k mistru Tokaremu a předal mu svůj pečlivě sestavený světelný meč, aby od něj přijal běžný výcvikový, stejně jako to o několik vteřin později učinila Salla. Poté se proti sobě oba postaví a Jordi se ukloní jako první.
"Nechť tě Síla provází." pronese při své úkloně a zaujme obranný postoj ve stylu Makashi. Svůj modře zařící meč držel před sebou v natažené pravé ruce a čekal, jak Salla zareaguje. Reakce byla trochu překvapivá, protože se postavila do zahajovacího postoje formy Shii-Cho. To se však ukázalo jako pouhý klam, protože po dvou krocích přešla do čistého Ataru a vyšvihla se vysokodo vzduchu v manévru Sai. Jordi však formu Ataru zná lépe než kteroukoliv jinou, takže se pevně zapřel a před střetem se Sallou ji vyrazil naproti a s pomocí elegance Makashi útok odrazil. Tím však vše teprve začalo, protože Salla dál pokračovala v agresivních útocích čtvrté formy a Jordi si při obraně počínal obratně v prvcích druhé formy. Nyní se však kolem sebe mihli a Salla provedla manévr Jung Ma, což byla zjednodušeně otočka o 360 stupňů okolo vlastní osy. Jordi menévr s obtížemi zastavil, aby následným úkrokem dozadu nabil zpět svou rovnováhu a opětovným bodnutím kupředu zahnal Sallu nazpět. Ta si uvědomila, že Ataru nebude proti Jordimu ta nejlepší volba a přešla do Makashi.
«Makashi ? Už z jejího postoje je vidět, že je v něm neuvěřitelně zběhlá ... je čas přijít s něčím novým.» probleskne Jordimu hlavou a jako reakci si zvolí přitažení světelného meče blíže k tělu, čímž jasně proklamuje přechod na nejdefenzivnější formu, Soresu. O to překvapivější bylo, když v půlce svého rozběhu pozměnil svoje postavení a přešel do útočnějšího Shienu. Salla byla sice zaskočena až přirozenou změnou stylu během rozběhu, ale přesto se jí povedlo odrazit útok zleva i následný útok zleva a následným protiútokem Jordi donutit covnout o krok zpět. To už se chystal na útok shora, když do něj strčila Sílou, což Jordi nečekal a následný úder, jej i přes vykrytí poslal na zem. Salla se chystala zasadit svůj vítězný úder, když Jordi nesadil nezlomný výraz, Sílou lehce šťouchnul do rukojeťi jejího meče a sám se odkulil na druhou stranu, takže Salla promáchla do prázdna. Nyní stál opět na nohou a opět v jiné formě, tentokrát v té, které věnoval nejvíce času - Ataru. Do stejné formy však přešla i Salla a využila Jordiho rozmýšlení, aby vyrazila do útoku jako první. Jejich meče se střetli a až děsivě zasršeli, aby se totéž opakovalo po následujících dvě minuty, kdy útok jednoho střídal útok druhého. Jordi byl nyní na tahu a chystal se seknout zprava, ale svůj pohyb začal o něco později a Salla tohoto zaváhání využila, aby do něj strčila Sílou. Než mohl Jordi nabrat zpět rovnováhu, tak znova Sílou strčila do rukojeťi jeho světelného meče, který tak zvedla nahoru a nemilosrdně zasadila vítězný úder přímo do hrudi, který Jordi poslal k zemi. Po chvilce se Jordi zvedl, vypnul světelný meč, uklonil se Salle.
"Vyhrála jsi zaslouženě, udělal jsem příliš mnoho chyb." podotknul Jordi ke své soupeřce poté, co se uklonil a došel k mistru Zhar Lestinovi, aby mu vrátil zapujčený světelný meč. Jeho další kroky vedou k jeho mistru, který všemu přihlížel.
"Omlouvám se, že jsem vás zklamal mistře. Ale souboj jsem protaktizoval a ještě udělal několik chyb navíc." pronese k němu Jordi pokorně s úklonou, zatímco se začne připravovat další dvojice ke svému duelu.
"Protaktizoval, hm ? Ne, arogantní a seběvědomý jsi byl. K Síle nedůvěřivý jsi byl. Sám sebe zklamal jsi. Nyní meditovat o tomto běž." pronesl až nečekaně ostře mistr Tokare a jeho slova se do Jordiho vpálila více, než před chvilkou světelný meč Sally.

Jordi zdrcen slovy svého mistra bloumal chodbami enklávy a uvažoval, co je na slovech jeho mistra pravdy. Nesouhlasil s tím, že byl arogantní, protože ke všem v enklávě se choval s úctou, neodmítal někomu pomoci a nad nikoho se nepovyšoval. ZAobrán těmito myšlenkami dorazil do druhé tréninkové haly, která byla úplně prázdná, protože všichni sledovali zápasy turnaje v té první. Jordi se nad tím pousmál a zamířil k cvičnému droidovi, kterého bez váhání zapnul na nejvyšší náročnost. Uchopil svůj vracený svetělný meč a o několik vteřin později se rozžhnula jeho střibrná čepel, stejně jako oranžová čepel cvičného droida. Ten udělal krok vpřed, což bylo pro Jordiho jako signál k vyražení kupředu. Prudce se rozeběhl, a v souladu se Sílou se elegantně přenesl vzduchem až za droida, který promáchnul do prázdna. Současně s dopadem se Jordi odrazil kupředu a otočivší se droid stihnul jen tak tak nastavit čepel do prudkého Jordiho útoku. Když byli obě čepele zkřížené, tak Jordi prudce zatlačil donutil droida opět couvnout, aby udělal kotoul pod rukou v níž droid držel světelný meč a znova se mu dostal do zad. I tentokrát droid jeho následný výpad zastavil, ale i tentokrát byl zatlačen a to dokonce ještě více než před tím. Síla Jordiho útoků se jasně začala stupňovat, jak stále více splýval se Sílou a nechával jí vést každý svůj pohyb. Opět se octl ve vzduchu, tentokrát však dopadal přímo na droida a v perfektně provedeném Sai prudce zatlačil droida, který se musel stáhnout skulením do zad. Jakmile byl na nohou, tak na něm přistála další Jordiho rána, jejíž prudkost ho odhodila o dobré dva metry dozadu. Než se stihli jeho mechanismy vyrovnat se vzniklou situací, tak už musel vykrývat Jordiho atak na svůj levý bok vedený zleva, aby se však zapětí stal obětí perfektně provedeného chvatu Cho mok, kterým skončil i celý duel, protože droidova ruka se světelným mečem se nyní válela na zem. Jordi stále stál připraven pro další boj, i když bylo jasné, že již nepřijde, protože jeho protivník proti němu stál imobilizován a jeho protokoly mu nařizovali se vypnout v takovéto situaci. Až poněkolika dalších vteřinách Jordi polevil ze svého bojového postoje a začal prudce vydechovat, jak uvolňoval spojení se Sílou, kterou si k souboji přizval. Na podlahu tělocvičny začali dopadat kapky jehp potu, který začal ochlazovat celé jeho tělo. Spokojeně vydechnul a cítil se o mnoho lépe, protože tohle byl pro něj jeden ze dvou nejlepších způsobů, jak si vše urovnat v hlavě.
"Hmm, proč takhle proti Salle nebojoval jsi ?" ozve káravý tón jeho mistra, který nejspíše přihlížel závěru souboje. Jordi si tím nebyl jistý, protože v té době pro něj existovala jenom čepel jeho světelného meče a jehou protivník.
"Protože jsem s ní nechtěl bojovat, mistře." odpoví po pravdě Jordi a dojde až ke svému výškové malému mistru, který ho však mnohonásobně převyšuje věkem.
"Už víš, v čem spočívá arogance tvá, hm ?" zeptá se o mnoho vlídnějším tónem Jordiho mistr a jako odpovědi se mu dostalo přikývnutí.
"Nevěřil jsem, že mohu prohrát. Pokud nebojuju, tak by jste ve mě arogance těžko pohledal, ale když jsem tam stál proti ní, tak jsem ani nebral jako soupeře. Proto jsem nepoužil Ataru již od začátku, proto jsem si s ní chtěl pohrát ve stylu, který netrénuju a dělám v něm chyby. A proto jsem proti ní neuspěl ani se svým Ataru." odpoví Jordi pokorně a zklamaně vydechne, když si uvědomý, jaký v tom souboji byl.
"Pravdu skoro máš, v jedné věci však stále pleteš se. Ataru, jež použil jsi ... tvoje nebylo. Ataru tvoje Sallu by srazilo. Ale ještě jednu věc neprozradil jsi mi." odpoví mistr Tokare a šťouchne do Jordiho hrudi prstem, protože Jordi si před ním pokleknul, aby si byli více výškově rovni.
"Tuším, že to bylo moje přesvědčení o podstatě turnaje. Nemyslím si, že Jediové by měli sobě navzájem dokazovat svoje dovednosti v turnaji, aby určili, kdo je lepší. Jediové musejí pracovat společně, aby sloužili Síle a míru, proto jsem nechtěl na Sallu útočit s plnou silou, protože ji považuji za někoho, kdo by měl stát po mém boku a ne proti mě." dodá Jordi a mistr Tokare jenom souhlasně pokývá hlavou.
"Dnes mnoho naučil ses, padawane můj. Přesto smuten jsem, neb na tvou výhru vsadil jsem si ... " dodá ještě mistr Tokare, zatímco zamíří směrem pryč a Jordi na něj překvapeně pohlédne, protože sázení není mistru Tokaremu podobné.
"... a vyhrál jsem." pronese už téměř neslyšně usmívající se mistr, zatímco Jordi se rozhodne začít s opravou droida, jako už to dělal mnohokrát.

Byli to dva dny, co Jordi vypadl z turnaje a nyní s klidným svědomím přebíral, co si vezme k snídani. Rozhodl se nakonec pro jednoduchou kombinaci čerstvého chrámového pečiva a dantooinské zeleniny, kterou enkláva kupuje od místních farmářů. K tomu si vzal velkou sklenici mléka a zasedl mlčky k prázdnému stolu při kraji. Předcházející den se byl na turnaj podívat, protože jeho přemožitelka se probojovala až do závěrečných kol a Jordi jenom s podivem sledoval, jak poráží jednoho soupeře za druhým tím jedním a stejným trikem, jako porazila jeho. A to, že soupeře nejprve šťouchne v Síle, poté šťouchne do jeho meče a pak jej zasáhne a pošle nemilosrdně k zemi. A právě tato Salla jej teď vyhledala a přisedla si k němu. Obdařila ho veselým úsměvem, zrovna když se Jordi snažil oloupat tuhou dantooinskou liitakovou ředkev, jež všem přišla víceméně hořká a navíc bylo velice složité ji oloupat. Což byl jenom další důvod navíc, proč ji nejíst, protože loupat něco kvůli tomu, aby vám to pak zhořklo, bylo proti chuťovým zvykům prakticky všech členů enklávy, mistrů nevyjímaje.
"Kdyby jsi to vzal světelným mečem, tak ji oloupeš hned." podotkne s úsměvem Salla, zatím Jordi zápolí s malým nožíkem, který k oloupání dostal k dispozici.
"To by mi pak tolik nechutnala." pronese stroze Jordi a odloupne si další kus před nechápající Sallou, která by pro tenhle kus zeleniny tolik fyzické síly nehodlala vynaložit.
"Jak ti tohle vůbec může chutnat." podotkne trpce Salla, když Jordi odloupne další část a ředkev je tak už skoro bez své fialovonazelenalé kůry.
"Když se dobře oloupe tak chutná lépe. Jinak v turnaji sis vedla dobře, na to že používáš pořád ten samý trik." změní Jordi téma, když dokončí loupání liitakové ředkve a ukrojí si plátek, který začne žvýkat společně s nasládlým chlebem místní produkce.
"No všichni si myslí, že už ho znova nepoužiju. Navíc to není můj první turnaj. I když jsi mi připoměl, že ti mám vyřídit vzkaz od tvého mistra." usměje se sebevědomě Salla při Jordiho poznámce k její technice souboje a vzpomene si na jeden z důvodů, který ji vedl k tomu, aby si přisedla k Jordimu.
"Opravdu ? Co mistr Tokare potřebuje ?" zeptá se se zájmem Jordi, protože věděl že v posledních dnech byl jeho mistr hodně zaneprázdněn.
"Že pro tebe má nějakou misi ... rytíři Jedi." zazubí se vesele Salla a Jordi si netečně ukousne další sousto, když se náhle málem zakucká.
"Co ... co jsi to říkala ?" pronese zaraženě odkašlávajíc Jordi, když postřehl jak důrazně Salla zvýraznila slova rytíř Jedi.
"Že tě čeká v hale s ostatními mistry a než ti uloží misi, tak tě jmenujou rytířem. Docela ti závidím ale ... skoro vyhraju turnaj a můj mistr pořád nic a ty si vypadneš v prvním kole a tvůj mistr tě hned nechá jmenovat." zazubí se znova, načež se Jordi začne nahlas smát, protože mu konečně všechny ty jemné intriky jeho malého mistra zapadnou do sebe a pochopí jeho věčné zaneprázdnění, jeho divné a velice četné otázky v přítomnosti ostatních mistrů i to, že jej proti jeho vůli zapsal na onen turnaj.
"... buď ráda. Tvůj mistr alespoň není takovej intrikán a nemá z toho škodolibou radost." zasměje se Jordi, když se zvedá, aby vyrazil za svým mistrem nechávajíc svůj tác na stole. Salla se zvědavě nahne pro jeden plátek liitakové ředkve a bez váhání jej sní. Její výraz v tu chvíli by odradil od souboje nejednoho sithského lorda.
"To bude určitě tím, že je schopen tohle sníst. Nechápu, jak to vůbec můžou považovat za jídlo." pronese hořce spíš sama pro sebe, když rychle vypije svou sklenici sladké nektarové šťávy, aby zaplašila hořkost v ústech.
Největší odměnou pro Jediho je radost a štěstí v myšlenkách a výrazech těch, které zachránil nebo kterým pomohl.

Obrázek

Odpovědět

Zpět na „StarWars příběhy a povídky“