Tabu témata ve Star Wars

Debaty o záležitostech ze Star Wars, tématech v rámci fóra, či jiných věcech

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
Heinz
Pašerák
Pašerák
Příspěvky: 701
Registrován: 22.9.2007 17:02:43
Bydliště: Elpizies
Bosnia & Herzegovina

Tabu témata ve Star Wars

Příspěvek od Heinz »

Rozhodla jsem se založit tento topic na popud článku (nebo spíš odpovědi) uveřejněného na stránkách Karen Traviss, "Is it true that some of the Mandalorians in your LEGACY OF THE FORCE books are gay?" (http://www.karentraviss.com/page10/file ... e_Man.html)

Uvědomila jsem si, že si nevzpomínám, že by se skutečně kontroverzní témata, která se řeší v naší společnosti, ve SW objevovala. Homosexualita, znásilnění (samozřejmě, Fettova manželka, ale jinak?), incest, transsexualita...? Běžně se objevují témata xenofobie a rasismu nebo otroctví, ale kdo si pamatuje například, "poruchu" sexuality? Jinou orientaci?

Dále mě zajímá váš názor, patří tyto deviace do SW univerza? Nebo je dokonce špatné, že se neobjevují ve vyšší míře? Co je ještě přijatelné, a co už je příliš? Kam až má sahat morální zdrženlivost?

Předem upozorňuji, že sem nepatří vulgarismy, takže doufám, že se tu neobjeví průjmy jako "Luke je gay" apod.
Obrázek

Na konci i na počátku je destrukce
v destrukci vše vzniká, zaniká
v každém zániku se skrývá zrození.
Řád. Cyklus.
Rakth

"There is no solace above or below. Only us. Small. Solitary. Striving. Battling one another. I pray to myself. For myself."
Frank Underwood


Elinor Yall

Re: Tabu témata ve Star Wars

Příspěvek od Elinor Yall »

Předpokládat, že SW budou kontroverzní, je stejné, jako čekat, že Jediové budou vraždit civilisty pod rouškou výmluv "jsou to přisluhovači temné strany/kriminální živly/nepřátelé Republiky".
Tedy jaksi by se tak dít nemělo, ovšem realita je kapku jiná. Nevím, nevím, ale v SW se rozhodně vyskytují dosti ožehavá témata (vraždění civilistů, (ne)lidské režimy, disfunkční politické systémy, vytrhávání dětí z prostředí přirozené rodiny, kolaborace, náboženský fanatismus, neodpovědnost vůdce...). Průšvih se SW spojený je především ten, že existují hodní a zlí. Čili to autoři málokdy ženou do nějakého kontroverzna, spokojí se s líbivým černobílým obrázkem sálajícím naivitou.

Pokud se týká ale sexuální části kontroverzních témat, obávám se, že tady by to povětšinou smrdělo samoúčelností. Karen Traviss se s tím vypořádala naprosto dokonale, ovšem umíte si představit, jak by něco podobného dopadalo třeba u Kevina J. Andersona? :lol:

Uživatelský avatar
keny
Sith
Sith
Příspěvky: 286
Registrován: 14.10.2008 00:03:34
Bydliště: South Park
Kontaktovat uživatele:
Czech Republic

Re: Tabu témata ve Star Wars

Příspěvek od keny »

No kontroverzní už je jenom to, že mají armádu klonů... :D
To je myslím jako dost, nemít naklonovanou nějakou blbou ovcu, ale rovnou naklonovat armádu...
Navíc armádu bezpohlavních samců, kteří v jistém ohledu zustanou navždy dětmi...
No vždyt tohle je přece obr humpl, rozhodovat o lidských bytostech ve stylu Boha... ;)
Větší kontroverzi nenajdeš, to se celá světlá a temná strana mužou chytit za ruce a jít spolu na záchod a tam se spláchnout, bo to není nic jinýho než černo bíla, co povidala Eli...
A kdo takovou hanebnost proti všemu morálnímu udělal, no Jedi přece...
Ten má ten kodex leda na dvě věci... :D
Jsem svatý, skze své propojení s temnotou.
Následovati ty mne budeš, osvícení dosáhneš; skrze cestu svou, tvořící temnotou.

Výňatek z 1. knihy - Kázání Sorbonnovo - kapitola 21., verš 2.

Uživatelský avatar
Heinz
Pašerák
Pašerák
Příspěvky: 701
Registrován: 22.9.2007 17:02:43
Bydliště: Elpizies
Bosnia & Herzegovina

Re: Tabu témata ve Star Wars

Příspěvek od Heinz »

Máš pravdu sithský soudruhu keny, ostatně jako vždy, když se tvůj názor nemlátí s mým. :D Armáda klonů je proti přírodě, ende. :D

Ale i když už passé, musím reagovat na Eli (a vlastně i na tebe keňáku) - krom Travissovic homosexuálů tu je další (a ne jediná) kontroverze jako... (Brno ne, to by bylo kontroverzní :D). Lodička Azgoghk, alias SW (kanon) verze koncentračního tábora - jestli za kontroverzní nepovažujete vyhlazovací tábor, tak už nevím co víc.
Můžeme počítat i příhody z planety Katarr nebo Cathar (až teď mi dochází podobnost názvů... :| ), osobně považuji do značné míry za kontroverzní i Štěpný bod atd. atd.

Hlavní je, že tu nechci řešit černobílost (ačkoli bílý Řád Jedi se už sám o sobě v kontroverzi koupe), ale něco, co vymaňuje SW svět ze spárů dětských ruček a staví je blíže k úrovni "reálu", protože realita není hezká - a kdo si myslí, že je, musí vyrůst z naivity. :D
Navíc musím říct, že SW už dávno není jen černobílé, v mnoha příbězích vítězí menší zlo, sem tam dokonce plné zlo bez kapky naděje (ačkoli uznávám, že tyto příběhy mají většinou další pokračování). Ale i navzdory pokračování, v kterém dobří nakonec zvítězí, jejich výhra je tvrdě vykoupena (viz. Štěpný bod).

Spíš by mě zajímal váš postoj k posouvání SW na "vyšší level" - a, avizuju, tím nemyslím prvoplánovou hrubost a úchylku, ale něco, co posune příběh, a tím potažmo celý svět, do vyšší roviny "zásadnosti" i uvěřitelnosti.
Obrázek

Na konci i na počátku je destrukce
v destrukci vše vzniká, zaniká
v každém zániku se skrývá zrození.
Řád. Cyklus.
Rakth

"There is no solace above or below. Only us. Small. Solitary. Striving. Battling one another. I pray to myself. For myself."
Frank Underwood


Uživatelský avatar
Elinor Rahl
Rytíř Jedi
Rytíř Jedi
Příspěvky: 366
Registrován: 10.12.2012 17:24:17
Bydliště: Arca Company Barrack, Coruscant

Re: Tabu témata ve Star Wars

Příspěvek od Elinor Rahl »

Pokud si vybavuju tu vyhlazovací lodičku, tak ta byla pojatá vyloženě v rámci dětských mantinelů - zlé Impérium je opravdu ošklivé a pachatelé jsou po zásluze potrestáni a oběti zachráněny.

Jde spíš o to, že se kontroverzním tématům nikdo programově nevěnuje tak, aby vyzněla jejich kontroverznost. Kyp Durron v Jedi Academy Trilogy zničí za pomoci superzbraně planetu a jen se to svede na vliv temné strany a na to, že to byl imperiální vojenský svět a všechno je vlastně v pořádku. WTF?!?
Samozřejmě, že jsou Mandaloriané mírumilovnými pacifisty. Nemají problém kohokoli kdykoli mírumilovně zpacifikovat.

Pokud máte pocit, že bych měla na něco reagovat a nereaguju, asi jsem se zapomněla odhlásit (resp. si kvůli reálnému životu neuvědomuji tok času)...na ostatní věci nezapomínám.

Uživatelský avatar
Lance Skywalker
Rytíř Jedi
Rytíř Jedi
Příspěvky: 510
Registrován: 08.9.2012 16:59:10
Bydliště: Zlín, Czech Republic

Re: Tabu témata ve Star Wars

Příspěvek od Lance Skywalker »

Mám dojem že kontroverzné je to že som z Quinlan Vosa urobil Rasta huliča Algarskej trávy :D :D

Uživatelský avatar
Elinor Rahl
Rytíř Jedi
Rytíř Jedi
Příspěvky: 366
Registrován: 10.12.2012 17:24:17
Bydliště: Arca Company Barrack, Coruscant

Re: Tabu témata ve Star Wars

Příspěvek od Elinor Rahl »

Jestli se ti to podařilo propašovat do SW canonu a stalo se to závazným pro všechny, kdo hodlají o Quinlainovi něco psát, pak asi ano. Jinak normální fanfikčnost.
Samozřejmě, že jsou Mandaloriané mírumilovnými pacifisty. Nemají problém kohokoli kdykoli mírumilovně zpacifikovat.

Pokud máte pocit, že bych měla na něco reagovat a nereaguju, asi jsem se zapomněla odhlásit (resp. si kvůli reálnému životu neuvědomuji tok času)...na ostatní věci nezapomínám.

Uživatelský avatar
Heinz
Pašerák
Pašerák
Příspěvky: 701
Registrován: 22.9.2007 17:02:43
Bydliště: Elpizies
Bosnia & Herzegovina

Re: Tabu témata ve Star Wars

Příspěvek od Heinz »

Waylin, ta lodička byla dokonalá kopie nacistických koncentračních táborů, přisála se k planetě a začala sosat lidské zdroje- půlka rasy skončila už na začátku v ionizačních komorách (cyklon B asi neměli), další nahnali do kobek, kde je mlátili a nutili je makat v ...něčem, vypadalo to jako kotelna, kdovíco tam robili. Každej den tam umírali po stovkách až tisících a aby ani věda nepřišla zkrátka, měli tam svého vlastního Mengeleho, který vybrané šťastlivce mučil a dělal na nich pokusy. Navíc, po 4 ABY pánové Mir "Höss" Tork a Mengele Muerthé neskončili, jen se přestěhovali někam do ústraní (analogie s úprky vysokých představitelů Říše do Latinské Ameriky), odstřelil je až Fett po 11 ABY,
He, a jestli za "zachráněné oběti" považuješ posledního přeživšího celý rasy, kterej, mám pocit, dokonce umítal... No, he he he, dobrej cynismus. :D

Jo, a je samozřejmě nutné zmínit, že gumídci nebyla jediná rasa, která se intenzivně vaporizovala, zmínil se, že před nimi odstranili z galaxie pár dalších "untermenschen." (To se nepovedlo ani Hitlerovi :P )

Asi si musíme ujasnit, co to ty dětský mantinely jsou. :D
Obrázek

Na konci i na počátku je destrukce
v destrukci vše vzniká, zaniká
v každém zániku se skrývá zrození.
Řád. Cyklus.
Rakth

"There is no solace above or below. Only us. Small. Solitary. Striving. Battling one another. I pray to myself. For myself."
Frank Underwood


Uživatelský avatar
Elinor Rahl
Rytíř Jedi
Rytíř Jedi
Příspěvky: 366
Registrován: 10.12.2012 17:24:17
Bydliště: Arca Company Barrack, Coruscant

Re: Tabu témata ve Star Wars

Příspěvek od Elinor Rahl »

Lili: já ten komiks, kde se objevila, znám. Jo, stavělo to na téhle analogii, ovšem...
- to, co popisuješ, bylo, zmíněno v retrospektivě, kdy poslední přeživší vypráví Fettovi, co a proč po něm chce. A priori to působilo tak, že bylo potřeba vytvořit nějaké fakt hnusáky a... domysli si to dál. :)
- Fett si následně zorganizuje víceméně ze svého pohledu charitativní akci, během které onu loď navštíví a pseudoSS i s pseudoMengelem zlikviduje. Z hlediska nastavení příběhu mi přišlo, že ona loď je tam z jediného důvodu: aby mohlo dojít k situaci, kdy Fett překročí svůj stín. Proto bylo potřeba zlo nejzlejší. (Ano, jsem cynik. Navíc absolutně nechápu, jak by se podobně vyhlazovací lodička hodila do celkové koncepce imperiální politiky, protože to, jak je nastavená, je zcela neefektivní - srovnej to s ostatními imperiálními projekty.)
- přeživšími jsem měla na mysli osazenstvo lodi v době, kdy se to tam rozhodne Boba vyčistit. Myslím tím to, co se ho v jedné scéně ptá, co jako teď mají dělat, načež Fett se na ně po masakru stráží tak podívá zpod helmy a řekne něco ve stylu: "Zbraně máte, je to na vás."
Samozřejmě, že jsou Mandaloriané mírumilovnými pacifisty. Nemají problém kohokoli kdykoli mírumilovně zpacifikovat.

Pokud máte pocit, že bych měla na něco reagovat a nereaguju, asi jsem se zapomněla odhlásit (resp. si kvůli reálnému životu neuvědomuji tok času)...na ostatní věci nezapomínám.

Uživatelský avatar
Heinz
Pašerák
Pašerák
Příspěvky: 701
Registrován: 22.9.2007 17:02:43
Bydliště: Elpizies
Bosnia & Herzegovina

Re: Tabu témata ve Star Wars

Příspěvek od Heinz »

Jo tak, to je jiná... to máš samozřejmě pravdu, Fett je tam dobrák největší (gulmarid měl u sebe pár šupů, takže mu ani pořádně nezaplatil), hrál jen na jeho hrdost. A tak to samozřejmě bylo stavěno - na druhou stranu, Fett se hlásil k Jasteru Mereelovi, takže tradičním mandalorianským tradicím, a ti vždycky lpěli až přehnaně na hrdosti a (jejich vlastní verzi) čestnosti, dostal zaplaceno za Mengeleho a Hösseho, proto pustil ostatní, když se nebránili. Ale jinak je pravda, že to udělal hlavně proto, aby mohli čtenářům ukázat, jakej je to fajn chlap.
Jen bych jim asi neříkala oběti, protože vzhledem k charakteru lodi to určitě byli rasově čistí jedinci, ideově zpracovaní, nejspíš z COMPNOR atd.

Do imperiální politiky se docela hodí, v rámci New Order politiky a nadřazenosti lidské rasy - navíc, ta lodička oblétávala sotva civilizované a nedávno objevené světy, které byly bohaté na suroviny a de facto planetu vysávala, až ji vysála, takže celá ta námaha měla ekonomický a zištný důvod zabalený do ideologické roviny. Ty obludky tam makaly na vytěžení svých vlastních surovinových zdrojů.
Obrázek

Na konci i na počátku je destrukce
v destrukci vše vzniká, zaniká
v každém zániku se skrývá zrození.
Řád. Cyklus.
Rakth

"There is no solace above or below. Only us. Small. Solitary. Striving. Battling one another. I pray to myself. For myself."
Frank Underwood


Uživatelský avatar
Elinor Rahl
Rytíř Jedi
Rytíř Jedi
Příspěvky: 366
Registrován: 10.12.2012 17:24:17
Bydliště: Arca Company Barrack, Coruscant

Re: Tabu témata ve Star Wars

Příspěvek od Elinor Rahl »

U Janga v době, než se stal vzorem pro GAR bych tomu věřila (svým způsobem), u Boby je to složitější, ten si v téhle době vztah k mandalorianským tradicím jako takovým hledá díky Fennovi Shysovi. Možná proto taky na pár věcí reaguje jako reaguje, no. On je celkově Fett v tomhle komiksu docela dost jiný a jinak reagující, než Fett normální. Na druhou stranu, tohle je spíš vliv vývoje postavy než že by šlo o scénáristické faux pass.

Ale zpět k lodi:
- je to JEDNA lodička
- funguje jako lítací koncentrák, respektive z toho, co jsem pochopila, plynulo, že si to nabere náklad, lítá, pak znova přistane a nabere náklad... na druhou stranu, COMPNOR je mimo sféru mých zájmů a nikdy jsem neměla potřebu se v tom více vrtat.
- Impérium s politikou a la koncentrák nemělo problém, zejména v podobě "udřít k smrti a případně popravit". Podstatně efektivnější by bylo to zařídit na místě, nebo transportovat na jinou planetu, kde rovněž budou suroviny/výroba na místě. Tohle působí spíše jako soukromá zábava pro pseudoMengeleho.
Samozřejmě, že jsou Mandaloriané mírumilovnými pacifisty. Nemají problém kohokoli kdykoli mírumilovně zpacifikovat.

Pokud máte pocit, že bych měla na něco reagovat a nereaguju, asi jsem se zapomněla odhlásit (resp. si kvůli reálnému životu neuvědomuji tok času)...na ostatní věci nezapomínám.

Uživatelský avatar
Vortex
Učedník
Učedník
Příspěvky: 83
Registrován: 08.4.2017 22:59:43
Afghanistan

Re: Tabu témata ve Star Wars

Příspěvek od Vortex »

Heinz:
Možná proto, že snaha věnovat se obecně tématu sexu je (alespoň v basic kánonu a teď v legendách) minimální. A zas sex a sexualita jsou rozdílné věci a to jdeš do deep témata zase o kus hlouběji. Jelikož není v mainstreamu snaha řešit tato témata, tak je asi nerelevantní otázka, zda nějaké postavy provozují jakýkoliv nekonvenční (z pohledu společnosti 20. století) pohlavní styk.
"Zkázou republiky bude její korupce a zkázou Řádu Jedi jeho váhavost."
- mistr Jedi Blasuo Kaat

Odpovědět

Zpět na „Diskuze“