Řád Sithu

Univerzální nadčasový archív, který obsahuje informace, které nezastarají v žádné době.

Moderátor: Archiváři

Odpovědět
Uživatelský avatar
Heinz
Pašerák
Pašerák
Příspěvky: 701
Registrován: 22.9.2007 17:02:43
Bydliště: Elpizies
Bosnia & Herzegovina

Řád Sithu

Příspěvek od Heinz »

Sithský řád byla sekta na Sílu citlivých jedinců využívajících Temnou stranu Síly. Pojem „sith“ se původně vztahoval k rase pocházející z planet Korriban a Ziost, jež byla zotročena Temnými Jedii vypovězenými z Galaktické republiky při Druhém velkém schismatu.


Sithská filozofie

Sithové věřili, že jediným skutečným testem schopností je konflikt, neboť nutí jak jedince, tak i celé civilizace růst a vyvíjet se, zatímco pacifismus podle jejich přesvědčení vedl ke stagnaci a úpadku. Mezi další výhody konfliktu patří i vyzdvižení silných a smrt slabých. Jádrem učení Sithu byla představa, že si jedinec zaslouží jen to, co si svou silou a schopnostmi dokáže vzít. Morálka je jen překážka, která brání plnému rozvoji schopností a sebepoznání.

Základním kamenem sithské síly byly emoce. Na rozdíl od Jediů, kteří emoce jako strach, vztek a bolest považovali za negativní, Sithové věřili, že jsou přirozené a pomáhají jedinci přežít, byli přesvědčeni, že jen skrz emoce mohou plně pochopit Sílu. Spoléhat se na emoce však neznamenalo je nekontrolovat - silní své emoce ovládají, slabí se jimi ovládat nechají. Ne všechny emoce Sithové považovali za užitečné, například láska byla nebezpečná, neboť mohla vést ke slitování, kterým opovrhovali. Přesto se mnoho Sithů milostných vztahů nezřeklo.

Sith'ari
Sith'ari bylo slovo pocházející z původního jazyka sithů a znamenalo „vládce“ či „vůdce“. Postupem času se stalo synonymem pro perfektní bytost, „nadbytost“, která převezme vládu nad Řádem Sithu.
Proroctví o Sith'arim hlásalo, že přijde dokonalá bytost, která bude ztělesněním celého sithského učení, prosta všech omezení a která povstane, aby vedla Sithský řád. Zároveň ho zničí a na jeho troskách vystaví Řád nový, Sithové se tak stanou silnějšími než kdy dřív. Dlo všeho byl Sith'arim Darth Bane, který zničil Temné bratrstvo, aby obnovil Sithy podle Pravidla dvou.

Kodex Sithů
Jeho znění:

Kód: Vybrat vše

http://www.forceacademy.net/hra/viewtopic.php?f=65&t=3249
[/i]
Sithové věřili, že jen Sith'ari může žít skutečně podle Kodexu, proto sloužil spíš jako návod, podle kterého žít, než jako zákon.

Pravidlo dvou
„Jen dva mají být, ne více, ne méně. Jeden aby moc ztělesňoval, druhý aby po ní toužil.“
- Darth Bane


Pravidlo dvou, v sithské řeči zvané Chwayatyun, bylo vytvořeno Darth Banem, který došel k názoru, že přijímání příliš mnoha členů Řád oslabuje a oddaluje od Temné strany. Rozhodl se tedy zničit Bratrstvo Temnoty a Sithský řád znovu vystavit jako tajnou organizaci skládající se pouze ze dvou členů – mistra a učedníka. Temná strana se tak koncentrovala v rukou dvou silných jedinců, místo aby se dělila mezi velký počet neefektivních válečníků. Povinností každého učedníka bylo, když se naučil vše, svého mistra zabít a následně si najít vlastního žáka.
S Pravidlem dvou se znovu vrátil titul „Darth“, který byl v Temném bratrstvu zakázán lordem Kaanem, jenž chtěl v Sithech podpořit dojem rovnosti.

Pravidlo jednoho
Vytvořeno Darth Kraytem, Pravidlo jednoho hlásalo, že by měl být jen jeden Temný pán ze Sithu ztělesňující samotný Sithský řád, pod kterým by mělo sloužit mnoho lordů, služebníků, akolytů a podobně. Ti by měli svého Sithského pána slepě následovat a být mu absolutně loajální.
Darth Bane, Darth Nihilus a Darth Andeddu, kteří se zjevili v holokronu, považovali Pravidlo jednoho za heretické.

Uživatelský avatar
Heinz
Pašerák
Pašerák
Příspěvky: 701
Registrován: 22.9.2007 17:02:43
Bydliště: Elpizies
Bosnia & Herzegovina

Re: Řád Sithu

Příspěvek od Heinz »

Sithský trénink

„Vyber si následovníka a budeš zákonitě následován.
Vyber si někoho dychtivějšího a budeš pohlcen.
Vyber si někoho rychlejšího a nebudeš schopen se vyhnout ostří v tvých zádech.
Vyber si někoho trpělivějšího a nevyhneš se noži na krku.
Vyber si někoho vychytralejšího a jako bys držel čepel, která tě zabije.
Vyber si někoho chytřejšího a nikdy nebudeš znát svůj konec.
Ale navzdory tomu je učedník důležitý. Mistr bez učedníka je mistr ničeho.“
-Darth Sidious


Navzdory tomu že cíl sithského učení byl vždy stejný - vytvořit silnou, temnou stranou poháněnou zbraň - metody, jak toho dosáhnout, se lišily. Mnoho aspektů nicméně zůstávalo stejných.
Nároky na sithského učedníka byly podstatně větší než na jedijského, výcvik byl mnohem intenzivnější a zároveň mnohem exkluzivnější. Jelikož chtěl za každou cenu odstranit slabosti, velice často končil učedníkovou smrtí.
Sithský adept se učil čerpat moc ze svého vzteku, používat Sílu jako zbraň a jako nástroj k posílení sebe sama.

Vstup
Možnosti, jak vstoupit do učení, se lišili podle toho, jaký politický systém právě dominoval. Sithská impéria spoléhala na akademické instituce, v nichž budoucí následovníky hromadně trénovala, zatímco v době fungování Pravidla dvou si své učedníky Lordi ze Sithu sami vyhledávali. V impériích, kde Sithové tvořili politickou a vojenskou sílu, byl trénován velký počet následovníků, oproti tomu v době Pravidla dvou se počet učedníků snížil jen na jednoho a nároky na jeho přijetí se zvýšily.
Ani jednotlivé sithské říše neměly stejná pravidla pro vstup. Za Revanova Sithského impéria museli budoucí studenti získat podporu jednoho z akademických instruktorů, za vlády Lorda Kaana stačilo být citlivý na Sílu, až výcvik samotný vyřadil nevhodné kandidáty.

Oběť
Neexistuje lepší způsob, jak se může mistr přesvědčit o odhodlání svého učedníka, než ho donutit zabít toho, koho miluje. Obětovat milovaného musel učedník vždy, jen na mistrovi však záleželo, jestli na začátku výcviku jako potvrzení závazku nebo na konci jako test.
Darth Tyranus učinil oběť na začátku svého tréninku, když zabil svého přítele Sifo-Dyase, Darth Cadeus pro změnu obětoval na konci výcviku, kdy zabil svou tetu Maru Jade Skywalker. Obětování nemuselo vždy znamenat přímo zabití, někdy stačil jen čin, který ke smrti vedl – to byl případ Anakina Skywalkera, který usekl Mistru Winduovi ruku a nechal ho tak napospas Darth Sidiousovi.

Výcvikový režim
Instruktoři v dobách rozsáhlých sithských organizací svůj výcvik zakládali na konkurenční atmosféře mezi studenty raději než na jejich spolupráci, čímž podporovali izolovanost učedníků. Za vlády Revana obvykle jeden instruktor cvičil tři až čtyři učedníky, zatímco za Kaanovy vlády se počet studentů vedených jedním mistrem zvýšil na dvacet a více. Studenti mezi sebou bojovali o uznání mistra. Nejtalentovanější byli opěvováni, ty nejslabší z výcviku vyřadili. Od učedníků se očekávalo, že budou sami ve volném čase trénovat.
Někdy se stávalo, že mistr začal cvičit jedince individuálně, jako tomu bylo například u Bandona, který se stal učedníkem Darth Malaka. Kaanovo Bratrstvo tyto praktiky zakázalo, ale přesto mistři své učedníky cvičili, jen tajně.

Boj
Na akademiích se boj cvičil ve třídách, instruktor nejdříve seznámil studenty se základy boje se světelným mečem, a následně je cvičil ve formě, která nejvíce vyhovovala jejich fyzickým dispozicím. Za Revanovy vlády instruktor trénoval souboj formou sparringu dvou adeptů, v době Bratrstva Temnoty všech dvacet učedníků trénovalo opakováním bojových sekvencí pod vedením sithského Mistra meče. Každá akademie měla prostory, kde mohli studenti trénovat soukromě.
Během vlády Malaka byl ring obestaven početnými klecemi, v kterých byli uvězněni republikoví váleční zajatci. Ti byli nuceni bojovat se studenty na život a na smrt. V klecích byla občas držena i divoká zvířata z místní divočiny.
Mnohá výcviková střediska používala k výcviku speciální meč, jehož zranění nebylo smrtelné. Tréninkový meč se skládal z duraocelové tyče se zaoblenými hranami, byl vyvážen tak, aby napodoboval světelný meč. Čepel pokrývaly miliony háčků, jenž byly napuštěny toxinem brouků pelko. Při kontaktu popálily kůži a dočasně končetinu paralyzovaly, což simulovalo její ztrátu.

Existovalo několik akademií, které se zaměřovaly speciálně na bojová umění a boj se světelným mečem. Tito bojovníci byli známi jako sithští válečníci a záškodníci.

Cvičení v Síle
Stejně jako vše ostatní, i schopnosti užití Síly se trénovaly ve třídách. Výcvik se zaměřoval na čerpání moci z hněvu a agresivní využití Síly. Trénink začal základními dovednostmi, např. telekinezí, a následně postupoval až k pokročilým technikám, jako byla telepatie či silové blesky.
Učedníci v období Pravidla dvou se mimo jiné zaměřovali na utajení. Dovednost skrytí v Síle dovedli k takové dokonalosti, že ani mocní Jediové z nich při setkání nevycítili Temnou stranu.

Výslechy a vraždění
V sithských akademiích se umění výslechů a mučení učilo na živých subjektech, často válečných zajatcích či kriminálnících. Sithové v období Pravidla dvou si osvolili schopnost zvanou Krádež vědomostí, jež umožňovala získání vědomostí proti vůli a mnohdy i vědomí oběti.

Schopnosti vraždění byly považovány za důležité natolik, že se na ně specializovaly celé akademie, tito specialisté se nazývali Sithští vrazi.

Uživatelský avatar
Heinz
Pašerák
Pašerák
Příspěvky: 701
Registrován: 22.9.2007 17:02:43
Bydliště: Elpizies
Bosnia & Herzegovina

Re: Řád Sithu

Příspěvek od Heinz »

Sithské specializace a hodnosti

Sithové měli jasně definovanou hierarchii, která oddělovala silné od slabých, ale jelikož v dějinách neexistovala jenom jedna inkarnace Sithského řádu, i systém hierarchie se v průběhu historie měnil.

Sithská impéria obecně (před Baneovou reformou)

Temný lord ze Sithu
Titul Temného lorda ze Sithu (v sithštině Jen'ari) náležel pouze vládci impéria. Jen v době Sithského impéria Císaře Vitiata, založeného roku 4,980 BBY, a v Kaanově Bratrstvu Temnoty mezi lety 1,010 až 1,000 BBY měli tento titul všichni členové Rady.
Navzdory obecnému mínění, Temný lord ze Sithu nebylo synonymem pro titul Darth, neboť titulem Darth se označovali i učedníci Temného lorda.

Sithský lord
Sithští lordi byli vůdci sithského impéria velící sithským armádám a ovládající říši prostřednictvím správního orgánu – Rady Sithů. Měli za úkol zachovávat tradice sithského učení a předávat ho akolytům. Ačkoliv se boje přímo účastnili jen sporadicky, byli to nejobávanější Sithové v říši, neboť byli nejzkušenějšími uživateli meče, střežili největší temná tajemství Sithu a ovládali nejsilnější sithskou magii.

Sithský záškodník
Sithové specializovaní v boji se světelným mečem se nazývali záškodníci. Využívali Temnou stranu Síly, například silový hněv, aby podpořili svůj vztek, nenávist a krutost v soubojích a bitvách, pro svou agresivitu měli často na svědomí ty nejbrutálnější skutky. Mnozí se specializovali na boj s dvěma světelnými meči. Jelikož se příliš nezajímali o manipulaci a intriky a chyběl jim hlubší vhled do Síly, byli obvykle Sithskými lordy přehlíženi.
První záškodníci se objevili v průběhu Velké sithské války. V době Darth Trayi, Darth Nihiluse a Darth Siona záškodníci cvičili ukrytí v Trayuské akademii na Malachoru V spolu s Temnými Jedii a assassiny. Vypovězená Meetra Surik však většinu obyvatel akademie vyhladila. V době Bratrstva Temnoty se záškodníci cvičili na honoghrské akademii, gentesské akademii a gamorrské akademii.

Sithský válečník
Střední příčka v rámci sithských hodností před Baneovou reformou. Tito Sithové se zaměřovali především na boj, filozofii Temné strany se věnovali jen minimálně.
(viz. sithský válečník v Praví Sithové)

Sithský akolyta
Akolytou se nazýval na Sílu citlivý učedník, který se teprve učil od zkušenějšího mistra. Mezi známé akolyty patřil Haazen, jenž sloužil pod Exarem Kunem a který se pokusil reformovat sithské učení pod zástěrkou tajné jedijské sekty, Jedijské Úmluvy, v době Mandalorianských válek. V době Kaanova bratrstva se akolyti nazývali sithští adepti a trénovali v dathomirské a iridonijské akademii.

Sithský assassin
Assassini dávali přednost přepadení ze zálohy před konfrontací v klasickém boji, téměř vždy pracovali sami nebo v malých skupinách. Byli nasazováni především na lov Jediů. Ovládali vzácnou schopnost Síly, silovou kamufláž, a často při práci používali maskovací zařízení. Ačkoliv někteří používali světelné meče, většina bojovala s konvenčními zbraněmi (vibronože, vibromeče, silové tyče). Další neobvyklou vlastností vrahů byla schopnost čerpat vlastní síly ze silové energie svých obětí – čím silnější byl jejich soupeř, tím silnější byli i oni.
Sithští assassini byli poprvé tajně založeni Darth Revanem na Malachoru V. Pod velením Sithského Triumvirátu málem vyvraždili veškeré zbylé členy Řádu Jedi, než byli na Malachoru V málem vyhlazeni Meetrou Surik. V dobách Nových sithských válek byli assassini trénováni na rylothské akademii, umbaranské akademii a narshaddaaské akademii.

Sithský přisluhovač
Na nejnižší příčce sithské hierarchie se nacházeli sithští přisluhovači. Mnozí ani nebyli citliví na Sílu, v některých případech považovali Sithské lordy za bohy. Mezi přisluhovače se řadili i vojáci, žoldáci a branci.


Praví Sithové (Sithské imperium Darth Vitiata)

Sithský inkvizitor
Sithští inkvizitoři byli mocní uživatelé Síly, kteří se pohybovali především v horních vrstvách a politických kruzích, kde mohli nejlépe prosadit své ambice. Na rozdíl od sithských válečníků se specializovali na ovládnutí Síly. Mnoho inkvizitorů věnovalo svůj čas k vývoji schopností, které jim pomáhaly nejen přežít v krutém politickém prostředí, ale i získat autoritu a moc. Mnoho inkvizitorů využívalo svůj přirozený talent manipulace k ovládání nejen nepřátelských, ale i spojeneckých sil, aby získalo osobní prospěch a zisky. Nejlepší inkvizitoři se nebáli, ve snaze zlepšit se v užívání Síly a ve snaze rozšířit svou moc, experimentovat se Silou a využívat neortodoxní metody v sebevzdělávání.
Na bojišti využívali Temnou stranu Síly především k vyvolání masivních bouří silových blesků, což z nich dělalo obávané soupeře, případně k vysávání životní energie oponentů, čímž posilovali sami sebe či své spojence. V boji se světelným mečem se spoléhali na rychlost a mrštnost.
Jen nemnoho sithských akolytů dokázalo uspět v náročných zkouškách a stalo se inkvizitory, nicméně ti patřili k nejlepším v Impériu.
Inkvizitoři se občas dále specializovali - na sithského čaroděje nebo vraha.

Oblékání a preferovaná zbraň
V době Vitiatova impéria většina inkvizitorů upřednostňovala róby, které reprezentovaly jejich politickou moc a zároveň nepřekážely při bojové akrobacii.
Inkvizitoři často preferovali dvoučepelové meče nebo světelné tyče, ačkoliv to rozhodně nebylo dogma. Zároveň si, narozdíl od pragmatičtějších válečníků, dávali záležet na originalitě a neobvyklosti rukojetí zbraní a dále na modifikacích, například rozšířených zásobnících na krystaly nebo uměle generovaných blescích, které probíjely čepelí.

Historie obecně
Adepti specializovaní na Sílu se vyskytovali v sithských organizacích od počátku. Ve starém Sithském impériu jimi byli členové kasty knězů, v sithském jazyce zvaní Kissai, a sám Naga Sadow se označoval za sithského čaroděje. Po porážce starého Sithského impéria ve Velké hyperprostorové válce se v reformovaném impériu v Neznámém vesmíru tito apecialisté přetvořili na třídu sithských inkvizitorů, čaroději se začali nazývat jen inkvizitoři se specifickým zaměřením.
Po rozpadu impéria Pravých Sithů se titul inkvizitor přestal používat a obnovil se starý titul, 'čaroděj', ačkoliv Lord Kopecz v Kaanově Impériu sám sebe nazýval inkvizitorem. Skupinu inkvizitorů ustanovil až Darth Sidious ve svém impériu, sloužili jako agenti Temné strany. Darth Krayt, jenž vytvořil Pravidlo jednoho, organizaci inkvizitorů vybudoval také.

Sithský čaroděj
Uživatelé Síly nejvíce zběhlí v sithské magii, její podstatě a zákonitostech. K zvýšení svého spojení s Temnotou využívali talismany, kouzla a zaklínání. Intenzivně studovali sithské tradice a kulturu. Byli schopni zničit řady nepřátel, ale zároveň skrz Temnou stranu léčit a posilovat své spolubojovníky.

Sithský vrah
Ze všech sithských specializací využívali sithští vrazi nejrafinovanější metody boje, spoléhali se na rychlost, klam a schopnost neviditelnosti. Nejčastěji infiltrovali nepřátelské složky, aby odstranili vybrané, důležité cíle. V otevřeném boji pak využívali své taktické schopnosti, duševní ovlivňování a umění manipulace k zajištění toho, aby jejich strana neztratila převahu.


Sithský válečník
Válečníci, často popisováni jako 'nezastavitelná síla Temnoty', byli bojoví specialisté Sithského impéria. Tito bojovníci sloužili jako hlavní imperiální síla, likvidovali nepřátele Impéria a šířili sithskou dominanci do celé galaxie. Narozdíl od inkvizitorů se tolik nezabývali plánováním, neztráceli čas manipulací a intrikami, místo toho se při dosahování svých cílů spoléhali především na sílu a zastrašování. Od svých následovníků vyžadovali absolutní poslušnost a sami stejnou loajalitu prokazovali svým mistrům. Ostatní, spojence i nepřátele, často překvapovali svou sebekázní a smyslem pro čest.
Při posilování spojení s Temnou stranou Síly se spoléhali na emoce. Svou nenávist a vztek používali k tomu, aby se zbavili všech slabostí těla i ducha a stali se naprosto efektivní, smrtící silou.
Přestože válečníci dávali přednost přímému jednání před pečlivým plánováním a kalkulací, neznamenalo to, že by byli prostomyslní a neschopní diplomacie. Navíc z nich jejich zápal a oddanost stanoveným cílům dělaly přirozené vůdce, kteří dokázali motivovat své bojovníky a vzbudit u nich absolutní loajalitu.
Na bojišti kombinovali boj se světelným mečem s náhlými prudkými útoky Sílou, jež měly soupeře ochromit či donutit přejít do defenzívy předtím, než je Sith zabil.
Mnozí válečníci se dále specializovali buď na sithské juggernauty (kolosy), nebo na sithské záškodníky.

Brnění a výzbroj
Válečníci se oblékali pragmaticky, často vyhledávali těžké zbroje a nebáli se ani experimentálních, a proto nebezpečných kybernetických vylepšení, jen když jim pomohly zvýšit jejich sílu.
Válečníci využívali různé světelné meče, od prostého jednočepelového, přes dva jednočepelové až po meč dvoučepelový, vždy však striktně dbali na jejich praktičnost a techničnost, čímž se značně lišili od inkvizitorů, pro něž byl světelný meč do značné míry symbolem.

Historie obecně
Již ve starém Sithském impériu se vyskytovala válečnická kasta, která se nazývala Massassi. V době Sithského Triumvirátu se válečníci nazývali 'sithští záškodníci“ a byli trénováni na Trayuské akademii.
V době rekonstruovaného Sithského impéria Darth Vitiata se budoucí válečníci trénovali již od dětského věku na Korribanu jako sithští akolyté. V průběhu svého studia se někteří vybraní jedinci stávali učedníky sithských lordů, kteří je následně vzdělávali individuálně. Tato praktika se však nijak nelišila od druhé sithské třídy, inkvizitorů. Váženým a významným sithským válečníkem v době Velké galaktické války byl Darth Malgus.
I Kaanovo Bratrstvo trénovalo své válečníky na speciálních akademiích, spolu se záškodníky se cvičili na honoghrské akademii, gentesské akademii a gamorrské akademii.

Sithský juggernaut (kolos)
'Tanky' sithské armády, bojovníci využívající brutální sílu, kteří se vždy vrhali do nejtěžších bojů. Nosili těžké brnění, které bylo speciálně upravené, aby co nejvíc chránilo svého majitele, a rozdávali rány, které nepřátele přímo drtily. Používali Sílu, aby vyvolali beznaděj a teror v řadách soupeřů, čímž u soupeřů posilovali dojem neporazitelných bojovníků. Byli dokonce schopní pomocí Síly vysávat energii svých nepřátel a posilovat tím své vlastní schopnosti.

Sithský záškodník
Sithský záškodník bylo původně označení všech bojových specialistů, ale postupem času se stalo názvem pro specializaci válečníků. Zatímco juggernauti se zaměřovali na hrubou sílu, záškodníci se spíše spoléhali na rychlost a efektivnost. Síla jim sloužila převážně k maximalizaci účinku každého útoku, proto byli schopní zabít svého oponenta v mžiku oka. Využívali každé slabosti protivníka, při útoku nikdy neváhali, nikdy neznejistěli.
Mnozí se specializovali na boj dvěma světelnými mečmi.

Odpovědět

Zpět na „Centrální Archív Galaxie“