Imperiální letectvo

Veškeré dokumenty a znalosti potřebné k období Palpatinovského Impéria.

Moderátor: Archiváři

Mandalorian

Imperiální letectvo

Příspěvek od Mandalorian »

TIE Fighter

T/F, TIE / ln starfighter

Obrázek

Výrobce: Sienar Fleet systems
Třída: hvězdný stíhač
Rok zavedení: 18 BBY

Délka: 6,3 m
Motory:
2 SFS P-s4 iontový motor
2 SFS P-w401 iont. manévrovací trysky
Maximální akcelerace: 4100 G
Rychlost ve vesmíru: 100 MGLT
Rychlost v atmosféře: 1200 km/h

Energetický zdroj:
SFS I-A2B solární ionizační reaktor
sekundární generátor pro děla
Hyperpohon: ne

Výzbroj:
2x SFS Ls-1 laserový kanón
Štíty: ne

Posádka: 1 pilot u Impéria / 1 pilot a 1 astrodroid u rebelů
Životní podpora: 2 dny

Tento stroj je přímý následník Tie Starfighteru od Sienaru a V-wingu od KDY a byl to první model TIE vyrobený pro Impérium, Oba jeho předchůdci byly menší jedno místné republikové stíhačky a až na pár vyjímek bez hyperpohonu a díky své malé velikosti mohly být snadno používány v menších hangárech novějších destruktorů. To platilo především pro Tie Starfightery, které byly používány jako stíhači pro třídu Victory nebo pro starší dreadnoughty, které neměly tak veliký hangár jako Venatory.
A tak jako TIE / ln byl inspirován TIE Starfighters, tak TIE / ln poskytl inspiraci ke vzniku řady dalších imperiálních strojů, pro které se vžilo označení TIE série. TIE / ln byl první z nich a sloužil dlouhou dobu jako základ stíhací flotily Impéria. Zatímco první verze měl parametry srovnatelné s těžším X-wingem, pozdější verze dostali nové motory a silnější zbraně a tak překonávaly své protivníky.
TIE byly často používané v co největších počtech po celou dobu jejich bojového nasazení a to se později stalo jedním ze symbolů Impéria a jeho moci. některé stroje byly ukořistěny rebely a sloužili ke špionážním účelům. Postupem času měly být TIE / ln nahrazeny TIE / In. Došlo však ke zhroucení císařské vlády a nahrazování bylo pozastaveno.
Nepřítomnost takových systémů jako štíty, životní podpora či hyperpohon ve spolupráci s pokročilou konstrukcí, ve kterých nebyly žádné pohyblivé součásti a byly tak nenáročné na údržbu, motoru dávaly TIE / ln do vínku mimořádnou manévrovatelnost.
Primární výzbrojí byla dvojice silných laserových kanónů umístěných pod kokpitem stíhačky. Tato výzbroj stačila na jakoukoliv stíhačku nebo dopravní loď. T/F nenesla žádné vrhače raket či torpéd, ale bylo možné ji těmito zbraněmi dodatečně vybavit.
Nepřítomnost hypermotorů znamenala, že TIE / ln byly závislé na větších lodích, které je převáželi do a vysazovali v nepřátelském prostoru. Loď beze štítu je taky zranitelnější protivníkovou palbou a tak se piloti museli spoléhat na manévrovací schopnosti stíhačky. Proto byly TIE vybaveny nárazovými popruhy, repulsorovým antigravitačním polem a sedadly chránící pilota před účinky velkého přetížení.
Jelikož stíhačka neměla systém podpory života a měli na sobě piloti bojové obleky, které jim umožňovalo přežít ve volném vesmíru, což jim v případě zásahu kabiny a ztráty tlaku (pokud neměli v kabině vakuum) umožňovalo přežít, na rozdíl od rebelských pilotů, kteří takové obleky neměli. Navzdory obecnému přesvědčení, byli stíhačky vybaveny katapultovacími sedadly, které mohli piloti v nouzi použít. Piloti však radši volili smrt ve stroji, než aby riskovali pomalou smrt udušením, nebo umrznutím ve vesmíru.
Doktrína, podle níž byly T/F postaveny, spočívá v útocích T/F ve velkých počtech. Standardní útočná letka se skládá z 12 letounů a plný útočný wing se skládal z 6 letek. Tato doktrína rovněž pokládá stíhače a jejich piloty za postradatelné. I přesto že piloti byli elita, byli považovaní za postradatelné velením i sami sebou, jelikož to byla součást jejich ideologického proškolení.
Podobně jako stormtroopeři měli i piloti svá čísla, například DS-61-5, kde za písmeny mohly být až tři čísla a ty označovala letku. za označením letky další série čísel označovali pozici pilota v letce. Toto označení napomáhalo k tomu, že piloti brali sami sebe jako anonymní válečný stroj. Tento postoj se nadále odráží k postoji ke strojům. TIE byly masově vyráběny a nebyl problém sehnat další jako náhradu za rozbitý stroj. Taky kvůli tomu nebyli Imperiální piloti citově poutáni ke svým strojům jak to bylo běžné u rebelských pilotů.
Letoun začínal ve službách Impéria a aliance, aby posléze skončil u Imperiálního zůstatku a naposledy si zabojoval za obě strany v roce 40 ABY za druhé galaktické občanské války.

schéma TIE Fighteru]
Obrázek

Mandalorian

Příspěvek od Mandalorian »

TIE Interceptor

T/I, TIE / In starfighter

Obrázek

Výrobce: Sienar Fleet systems
Třída: hvězdný stíhač
Rok zavedení: 0 ABY

Délka: 9,6 m
Motory:
2 SFS P-s5.6 iontový motor
Maximální akcelerace: 4240 G
Rychlost ve vesmíru: 110 MGLT
Rychlost v atmosféře: 1250 km/h

Energetický zdroj:
SFS I-s3a solární ionizační reaktor
Hyperpohon: mohl být ve výbavě některých strojů

Výzbroj:
4x SFS Ls-9.3 laserový kanón
později 2x SFS ls-9.3 a 4 blasterová děla
Štíty: upgrade u některých strojů

Posádka: 1 pilot
Životní podpora: 2 dny

TIE Interceptor byla nová Imperiální stíhačka, která se začala masově vyrábět po bitvě o Yavin. Avšak testovací modely byly k vidění v bitvách jak před bitvou o Yavin, tak i po ní. Tyto stroje měly nahradit T/F coby nová páteř stíhacích sil Impéria. Mělo to být díky svým působivým letovým vlastnostem a i díky nízké ceně. Do bitvy o Endor bylo na TIE Interceptory přezbrojeno 20% Imperiálních stíhacích jednotek.
T/I byl stíhací letoun s mnoha společnými prvky s dalšími stroji ze série TIE. To se týkalo téměř shodného kokpitu a křídelních konzolí s T/F. Solární panely plnící funkci křídel byly sníženy a prodlouženy a část panelu z přední části byla odstraněna, aby nepřekážela pilotovi ve výhledu. Tato úprava dodávají T/I nezaměnitelný vzhled a zmenšovali profil, který mohli nepřátelští střelci zasáhnout.
TIE / In je vyzbrojen čtveřicí laserových kanónů v koncích křídel a novým zaměřovacím systémem, který umožňoval účinněji a přesněji střílet po nepřátelích.Navíc byl pořád vybaven dvojící laserových kanónu pod kokpitem stejně jako TIE / ln a pokud technici dokázali vyřešit jejich napájení mohli být v boji využity. Později vyrobené kusy byly vyzbrojené čtveřicí blasterových děl místo laserových kanónů a počet kanónů byl zredukován o polovinu a byli jimi nahrazeny kanóny pod kokpitem. I tato verze se zapojila do bojů o Endor, ale starší model zůstal ve výzbroji Impéria i nadále.
Nové motory s iontovým tokem umožňovaly pilotům TIE / In sofistikovanější manévry a vyzdvihly TIE / In na novou rychlostní úroveň. TIE / In byl rychlejší než všechno co rebelové dokázali poslat do boje s jedinou výjimkou. Tou výjimkou byl RZ-1 A-wing, který byl o pár procent rychlejší.
TIE / In stejně jako jeho předchůdce TIE / ln nebyl standardně vybaven podporou života, štíty ani hyperpohonem. Jelikož nebyl schopen nadsvětelné rychlosti, byl závislý na svých dopravcích. Štíty a hyperpohonem byly vybaveny stíhačky pro vyšší důstojníky, kteří je využívali jako svá osobní plavidla, nebo až při Thrawnově tažení, kdy Impérium upustilo od plýtvání piloty.
TIE Interceptor sloužil na stejných bojištích jako TIE Fighter a skončil svoji bojovou kariéru za druhé občanské galaktické války.

TIE Interceptor Emperors Guard

Obrázek

Výrobce: Sienar Fleet systems
Třída: hvězdný stíhač
Rok zavedení: cca 0 ABY

Délka: 9,6 m

Energetický zdroj:
SFS I-s3a solární ionizační reaktor
Hyperpohon: ano

Výzbroj:
nespecifikovaný počet laserových děl
Štíty: ano

Posádka: 1 pilot
Životní podpora: 2 dny

Existovala ještě verze pro Císařovu gardu. Jejich T/I byla celá červená a byly vybaveny dvěmi malými křídly vyčnívající z každého solárního panelu. Tyto Interceptory sloužili k doprovodu císařova Lamda raketoplánu.
Tyto TIE vznikali podle císařových požadavků a byly dlouhé hodiny do této podoby upravovány. Byly vybaveny štítem a hyperpohonem a sloužili většinou v letce císařovi ochranky. Ve velmi vzácných případech se dají najít i mimo císařskou gardu a takové stoje jsou upravené co do síly zbraní, štítů nebo občas i vrhačů střel.

schéma T/I a T/I střílející “bradou”
Obrázek
Obrázek
Naposledy upravil(a) Mandalorian dne 07.3.2009 16:02:42, celkem upraveno 2 x.

Mandalorian

Příspěvek od Mandalorian »

TIE Bomber

T/B, TIE / sa starfighter

Obrázek

Výrobce: Sienar Fleet systems
Třída: vesmírný/planetární bombardér
Rok zavedení: cca 3 ABY

Délka: 7,8 m
Motory:
2 SFS P-s4 iontový motor
Maximální akcelerace: 2380 G
Rychlost ve vesmíru: 60 MGLT
Rychlost v atmosféře: 850 km/h

Energetický zdroj:
SFS I-A2B solární ionizační reaktor
Hyperpohon: mohl být ve výbavě některých strojů

Výzbroj:
2x SFS l-s1 laserové dělo
2x SFS T-s5 protonový torpédomet s 4 torpédy pro každý (modifikovaná verze 6 torpéd)
nebo 2x SFS M-s3 vrhač střel s 8 střelami pro každé (modifokovaná pojme 10)
nebo bombardovací panel s proměným nákladem
Štíty: upgrade u některých strojů

Posádka: 1 pilot
Životní podpora: 2 dny

TIE / Sa je odvozen od TIE Advanced x1, od kterého přijala křídla a TIE / Gt, jeho přímého předchůdce, který měl svůj náklad v protáhlém modulu. TIE / Sa takřka okamžitě vytlačil TIE / Gt a ten tak plnil své služební povinnosti jen na zapadlých planetách a oblastech s nižším počtem větších lodí.
Běhěm bitvy o Hoth napadlo několik eskader TIE / Sa konvoj rebelských transportérů a způsobil mezi nimi značné škody. Nebýt zásahu Rogue squadron, tak by zřejmě celý konvoj zničily. Letka TIE / Sa později bombardovala asteroidy ve snaze vypudit Millenium Falcon z jeho úkrytu. Poslední nasazení těchto strojů byl začít Vongských válek.
T/B měl dva trupy vedle sebe. Jeden pro pilota a druhý pro těžké zbraně a její munici uzpůsobenou výběru mise, zatímco laserová děla byla umístěna v křídlech. T/B měl mnohem větší užitečné zatížení, než T/F a nesl sofistikované systémy k rušení nepřátelských senzorů a byl poháněn dvojicí výkonných motorů přiměřenou rychlostí vzhledem k jeho hmotnosti.
T/B byl schopen provádět chirurgicky přesné údery ať už ve vesmíru či na planetě a až na výjimky se nezapojovaly do dogfightů mezi stíhači kvůli své rychlosti a manévrovatelnosti a místo toho odpalovaly své střely v bezpečné vzdálenosti. Mimoto imperiální doktrína vyžadovala, aby byly T/B doprovázené stíhači. Podobně jako většina TIE neměly podporu života, hyperpohon ani štíty. Nepřítomnost štítů kompenzovaly odolnějším trupem.
Přestože Impérium mělo celou řadu strojů k bombardování jako TIE Defender, Assalut Gunboat a TIE Avanger, tak i přes jejich výhody ohledně štítů a hyperpohonů, byly mnohem nákladnější na výrobu a údržbu a bylo pro ně těžší nalézt pro ně odpovídající mise. TIE Bomber zůstal i nadále jako základní těžká stíhačka Imperiálního námořnictva.
Jeho postupné vylepšování vedlo ke vzniku nového bombardéru útočného bombardéru Scimitar a dalších bombardovacích, výsadkových a transportních strojů.

TIE Heavy Bomber

Obrázek

Výrobce: Sienar Fleet systems
Třída: hvězdný stíhač
Rok zavedení: cca 0 ABY

Jedná se o upravený TIE / sa se který nese místo jednoho zbraňového modulu moduly dva.

TIE IT bomber interdictor

Obrázek

Výrobce: Sienar Fleet systems
Třída: hvězdný stíhač
Rok zavedení: cca 0 ABY
Cena: 253 000 kreditů

Výzbroj:
několik lehkých laserových kanónů
2x vrhač střel (až 12 střel)
2x vrhač protonových pum
Štíty: ano
Hyperpohon: ne
Vybavení: --

Posádka: 1 pilot
Životní podpora: 2 dny

Jak již název napovídá, jedná se o upravený TIE / sa se silnějším pancířem, který nese místo jednoho zbraňového modulu moduly rovnou čtyři.


schéma T/B a T/B bombardují povrch Yavinu 4
Obrázek Obrázek
Naposledy upravil(a) Mandalorian dne 19.3.2009 21:25:31, celkem upraveno 2 x.

Mandalorian

Příspěvek od Mandalorian »

TIE Advanced x1

TIE/x1

Obrázek

Výrobce: Sienar Fleet systems
Třída: hvězdný stíhač
Rok zavedení: před 0 ABY

Délka: 9,2 m
Motory:
2 SFS P-s5.6 iontový motor
Maximální akcelerace: 4150 G
Rychlost ve vesmíru: 105 MGLT
Rychlost v atmosféře: 1200 km/h

Energetický zdroj:
SFS I-S3A solární ionizační reaktor
Hyperpohon: třídy 4

Výzbroj:
2x SFS l-s9.3 laserové dělo
raketomet Clusterových raket
Štíty: ano

Posádka: 1
Životní podpora: 5 dny

TIE/x1 byl zhotoven v malé sérii a těch málo vyrobených lodí bylo převáženo na palubě hvězdných destruktorů nebo jiných Imperiálních válečných lodí. Jeden TIE/x1 inscenoval útok na stanici Kolo, z něhož pak Impérium obvinilo rebely a stanici zabralo. Jednou letkou vyzbrojenou TIE/x1 byla Bouřková letka, která ale později přesedlala na TIE Advanced.
TIE/x1 posloužil jako můstek k typům jako TIE / In a TIE / Sa. Po představení TIE / In byl TIE/x1 považován za neprespektivní a od jeho masové výroby upuštěno ve prospěch TIE / In.
TIE/x1 pak sloužil Lordu Vaderovi jako jeho osobní stíhačka a vozil si ji v Executoru, dokud se mu Executor nesrazil se Hvězdou Smrti.
Před Vongskými válkami byl TIE/x1 v rukou několika soukromých osob jako Lando Carlissian, který je upravené používal jako závodní stroje v pásu asteroidů v soustavě Dubrillion, kde později bojovali TIE/x1 proti Vongským Coralskipperům.
TIE/x1 měl být náhrada za TIE / ln, avšak byla dána přednost TIE / In, který z TIE/x1 trošku vycházel. Následný vývoj vedl od TIE/x1 k takovým strojům jako TIE Advanced a TIE Defender.
TIE/x1 měl kostru s protáhlejší zadní palubou a odolnější trup z duraocelové slitiny. Nejdůležitější inovace bylo „ohýbané“ křídlo, které snižovalo jeho profil a zároveň mělo výhody větší plochy, v porovnání s křídlem TIE / ln.
Rychlost byla zlepšena jen minimálně díky zvýšené hmotnosti lodi a zatímco byl o něco méně obratný než TIE / ln, tak byl odolnější v boji. Ať už díky štítům, nebo kvůli odlnějšímu trupu.
TIE/x1 byl slušně vyzbroje a jeho sofistikovaný zaměřovací systém byl odolný vůči rušení z nepřátelské strany, ale musel se často v boji upravovat.

schéma TIE/x1
Obrázek

Mandalorian

Příspěvek od Mandalorian »

TIE Advanced

T/A, TIE Avenger

Obrázek

Výrobce: Sienar Fleet systems
Třída: hvězdný stíhač
Rok zavedení: <4 ABY

Délka: 9,8 m
Motory:
2 SFS P-sx7.4 iontový motor
Maximální akcelerace: 16 MGLT/s
Rychlost ve vesmíru: 145 MGLT

Energetický zdroj:
SFS I-s3a solární ionizační reaktor
Hyperpohon: ano

Výzbroj:
4x SFS Ls-9.3 laserové děla
2 SFS Mg-2 vrhače střel se 4 střelami pro každý
Štíty: ano

Posádka: 1 pilot

Tento stroj je přímý následník TIE Advanced x1 a aby nedošlo k mýlce mezi těmito dvěma rozdílnými stroji, byla dána TIE Advanced přezdívka TIE Avenger. Primární úlohou T/A bylo vybojování letecké nadvlády a byl na to ten pravý. Během rebelie jej žádný rebelský stroj nemohl vymanévrovat a oproti svému nástupci TIE Defenderovi byl menší, takže jej bylo těžší zasáhnou a neměl takové slepé úhly jako T/D. Když byl T/A vybaven generátorem tažných paprsků, dosáhla jeho nebezpečnost oblačných výšin. Generátor nevydržel dlouho a musel být často nabíjen, ale stačil k tomu any snížil manévrovatelnost zaměřeného stroje a zasáhla jej střela či raketa bez složitého potvrzování zásahu.
Ke vzniku T/A vedla vysoká úspěšnost modernějších rebelských strojů proti TIE / ln a to vedlo k tomu, že Impérium začalo přehodnocovat svoji doktrínu více levných než kvalitních a drahých. Vědci se zaměřili na TIE Advanced x1 a zakomponovali do něj nový hypermotor, štíty a slušnou výzbroj. I s tímto zakomponovaným vybavením jeho manévrovatelnsot neutrpěla jako v případě TIE/x1 a bylo započato se sériovou výrobou.
TIE Avenger, přestože měly našlápnuto na to, stát se novou páteřní stíhačkou Impéria se jí nikdy nestaly. Výrobní centra byla zničena zrádcovským velkoadmirálem, který ničil továrny říše, aby mu jeho vlastní TIE Avenger a TIE Defender pomohly vyhrát jeho zrádcovské tažení. Byl dosti úspěšný a Impérium se muselo spokojit s TIE / ln a TIE / In. Impérium mělo v plánu znovu rozjet jeho výrobu, ale zabránily tomu události po bitvě o Endor.
TIE Avenger měl podobně vyříznutou část křídel bránicích pilotovi ve výhledu. Podobné kusy byly odstraněny i vzadu. Jeho sekundární výmetný výzbroj mohla v zásobníku nést rakety, protonová torpéda či bomby a byl to další znak přesunu Imperiální výroby z kvantity na kvalitu. Nehledě na výhody které mu dával generátor tažných paprsků.
Jeho dva motory mu dokázali udělit takovou rychlost, že byl rychlejší než cokoliv rebelského na bojišti a i přes své vybavení byl pořád stejně manévrovatelný jako klasické TIE. I to stálo za jeho úspěchem nad rebelskými stroji.
Jeho štíty byly rovnocenné se štíty dělových člunů a dvakrát silnější než štíty X-wingu, ale pořád byly dvakrát slabší než štíty TIE Defenderu. T/A byl schopen nejen útočit, ale i účinně bombardovat. Avšak jeho malý trup mu zabránil nést dostatek bomb a raket na větší lodě. T/A kooperoval s Assalut Gunboatem, kdy oba stoje byly vybaveny hyperpohonem a mohli se tak vzájemně doplňovat při útocích na rebelské lodě. T/A se postaral o stíhače a Gunboat o lodě. Později však byly obě lodě nahrazeny TIE Defenderem, který zvládal obě úlohy.

TIE Avenger zezadu
Obrázek

Mandalorian

Příspěvek od Mandalorian »

TIE Defender

T/D, TIE D Defender

Obrázek

Výrobce: Sienar Fleet systems
Třída: hvězdný stíhač
Rok zavedení: <4 ABY

Délka: 9,2 m
Motory:
2 SFS P-sx7.4 iontový motor
do křídel zamontované manévrovací trysky
Maximální akcelerace: 4220 G
Rychlost ve vesmíru: 155 MGLT
Rychlost v atmosféře: 1680 km/h

Energetický zdroj:
SFS I-s4d solární ionizační reaktor
Hyperpohon: třída 2

Výzbroj:
4x SFS Ls-9.3 laserové děla
2x Borstel NK-3 iontová děla
2 SFS Mg-2 vrhače střel se 4 střelami, torpédy, raketami pro každý
někdy generátor tažných paprsků
Štíty: ano

Posádka: 1 pilot

Už podle parametrů je jasné, že Defender nemá sobě rovného. Ať už mezi rebelskými stoji nebo Imperiálními stroji. Je to stroj, který měl na to, zastavit každou hrozbu snažící se přiblížit k větším lodím. Velitelé jej však častěji používali k útočným operacím, kdy se letka T/D dokázala vypořádat s křižníkem či vesmírnou stanici, spoléhající se jen na podporu, kterou jim mohli poskytnout transportéry třídy Gamma-6.
Pilotem T/D mohl být každý imperiální pilot, který má za sebou dvacet bojů a splnil težké zkoušky. Které zahrnovaly navigační kurz, kdy soupeřili s časem a dále několik bojových cvičení, ať už teoretické nebo přímo podle skutečných událostí zahrnující boj s množstevní přesilou nepřátel a mise k procvičení všech systémů lodi.
TIE Defender má oproti běžným dvěma křídlům křídla tři, které vycházejí ze zadní části pilotního modulu. Nosníky těchto křídel tvořily vzadu slepé úhly, ze kterých mohli nepřátelé útočit, pokud se tam dokázali vmanévrovat.
T/D měl dvojici zcela nových výkonných motorů, které mu dodávali vskutku nevídanou rychlost a byl vybaven sofistikovaným avionickým systémem F-s5x na zpracovaní pilotových pokynů, takže loď byla rychlejší, ale i manévrovatelnější, i když s větší plochou křídel, které se daly zasáhnout.
Čtveřice laserových děl byla namontována na koncích dolní dvojice křídel a mezi nimi zaměřovací senzory, zatímco dvojice iontových děl byla na koncích horního křídla, vrhače střel byly na dně pilotního modulu a vybaveny zásobou munice podle parametrů mise. S takovou výzbrojí se mohl pustit do boje s přesilou nepřátelských stíhačů, tak i transportérů. Laserová děla mohly být jako obvykle synchronizované po jednom, dvou či čtyřech. Iontová samozřejmě jen po jednom či dvou, ale mohla být nastavena aby střílela současně s laserovými děly. T/D využívala generátor tažných paprsků ať už ke snížení manévrovatelnosti nepřátelské lodě, nebo jen jako brzdu poškozených, aby nemohli přejít na nadsvětelnou rychlost. Pokud zaměřili tažnými paprsky něco většího, používali větší loď jako kotvu k rychlejšímu zatáčení.
Trup stroje byl zesílen titanem a vybaven silnými štíty, které se dobíjeli rychleji, než bylo běžné u jeho předchůdců.

schéma TIE Defenderu a jeho pilotní modul
ObrázekObrázek

Mandalorian

Příspěvek od Mandalorian »

V-38 attack fighter

Obrázek

Výrobce: Sienar Fleet systems
Třída: hvězdný stíhač
Rok zavedení: <4 ABY


Výzbroj:
shodná či podobná s TIE Phantom
3x laserové dělo v křídlech
2x laserové dělo pod kokpitem
další výzbroj neznámá
Štíty: možná

Posádka: 1 pilot nebo 1 pilot a 1 střelec

V-38 měla svá tři křídla připevněná přímo k trupu, narozdíl od bežných panelů a z nich „vyrůstající“ křídla, podobně jako u TIE Defendera přičemž trojice křídel V-38 vzdáleně připomínala křídla TIE Defendera.
Kokpit nebyl kulový, ale spíše podlouhlý které byly vzdáleně podobné kokpitům lodí corereliánské výroby, YT-1300 nevyjímaje, a pozdějšímu bombardéru Scimitar.
Nebyl neznámým typem, jelikož jeho jméno bylo známo admirálu Ackbarovi, takže zřejmě měl za sebou pár bojových akcí.

Mandalorian

Příspěvek od Mandalorian »

TIE Phantom

TIE/ph

Obrázek

Výrobce: Sienar Fleet systems
Třída: hvězdný stíhač
Rok zavedení: <4 ABY

Výzbroj:
5x laserové dělo
Štíty: ano
Podpora života: možná
Hyperpohon: ano
Vybavení:
autodestrukční mechanismus
maskovací zařízení Stygium

Posádka: 1 pilot a 1 střelec

TIE Phantom nebyl nový typ stíhačky. Jednalo se jen o letouny V-38 útočné stíhačky, které byly vybaveny maskovacím zařízením na bázi krystalů stygium, které umožňovaly lodím být neviditelné senzory i očima. Loď mohla být zamaskována po většinu boje, kdy se za střelby maskovaní na chvíli vypínalo a posléze ihned zapínalo. Za časů staré republiky byly takové stroje běžné, ale s klesající těžbou klesal i počet takových to lodí. Poslední lodí za staré republiky byl Sith Infiltrator.
Impérium se snažilo vyvinout jiné rovnocenné maskovací systémy a povedlo se jim vytvořit takovou to technologii s rudou hibridium, ale takové to lodě trpěli slepotou, kdy jejich senzory neviděli za generované pole a byly nestabilní při vstupu do hyperprostoru. Proto kolem roku 3 ABY přešel vedoucí výzkumu zpátky k stygiové technologii. Problém nízké těžby vyřešil tak, že nechal zničit Aeten II, kde se stygium těžilo. Z trosek planety se podařilo získat dostatek surovin k vytvoření tisíce Phantomu a zamaskování jejich továrny.
TIE Phantom byl dislokován na SSD Terror a stanici-továrně Imdaar Alpha, odkud Phantomy vyráželi na testy, při kterých ničili rebelské stíhače. Po několika slibných testech byla rozjeta sériová výroba a byly dělány další testy. Při jednom testu se podařilo uniknout jedné rebelské stíhačce a zpravit o Phantomovi vrchní rebelské velení.
Dvěma rebelským agentům se podaří proniknout na palubu SSD Terroru, kde se zmocní jednoho z Phantomu. Při odletu zničí SSD a jeho exploze odmaskuje Imdaar Alpha, kde se sále nacházejí tisíce TIE Phantomů. Rebelové vletí s Phantomem do stanice a zničí jeho jádro a jeho exploze zničí celou stanici. Rebelští agenti se potom vrátí na základnu, kde chtějí nechat Phantom prozkoumat vědci a techniky. Říše, která se obávala, že by někdo použil Phantom proti ní jej však vybavila autodestrukčním zařízením, které odvedlo svou práci a poslední TIE Phantom byl zničen.
TIE Phantom byl vzhledově shodný s V-38 a byl vybaven podporou života, takže posádka nemusela nosit těžké ochranné obleky. Posádka se do stroje dostávala výtahovým poklopem dole a střelec seděl vpravo vpředu a pilot vzadu vlevo.
Dva z jeho pěti kanónů byly umístěny pod kokpitem a zbylé tři byly nainstalovány na koncích křídel a díky svému maskování by dokázala udělat s jakýmkoliv rebelským strojem krátký proces.

TIE Phantom při střelbě, s aktivujícím se maskováním a několik strojů v hangáru
ObrázekObrázekObrázek

Mandalorian

Příspěvek od Mandalorian »

TIE Aggressor

Obrázek
Obrázek

Výrobce: Sienar Fleet systems
Třída: stíhač
Rok zavedení: před 0 ABY

Maximální rychlost v atmosféře: 1 100 km/h

Výzbroj:
2x laserový kanón v zadní věži
2x laserový kanón vepředu
1x vrhač střel (6 raket)

Štíty: ne
Hyperpohon: ne
Posádka: 1 pilot, 1 střelec

TIE Aggressor vznikl před bitvou o Yavin jako reakce na nasazení těžkých bombardérů aliance a jako většina TIE obětoval štíty a pancíř maximální manévrovatelnosti a palebné síly. Stroj nebyl moc nasazován, protože nepředstavoval takové zlepšení oproti běžnému TIE / ln a na bombardování byl vhodnější TIE / sa. Nicméně mezi posádkami byl oblíben a v boji často plnil různé úlohy.
Aggressor byl vzadu na horní části vybaven laserovou věžičkou a schopný střelec mohl snadno zničit jakýkoliv stroj snažící se zničit Aggressor zezadu. Oblíbená taktika imperíálních pilotů byal při napadení ústup a pomocí zadní věže si útočníka držet od těla a vyčkat, než útočníka zničí Aggressorovo křídlo. Aggressor měl velmi malý profil a oproti jiným TIE měl hodně malé kolektorové plochy na křídlech. Zvláštností byly i jeho dvě zbraně, které nebyly namontovány do kokpitu, ale byly nainstalovány pod kokpit, kde se nacházeli na externích stojanech. Stíhač však trpěl relativním nedostatkem energie pro zadní věž.
Nižší manévrovatelnost stroje vyhovovala střelcům, kteří tak mohli dosahovat větší přesnosti. Aggressory sloužili převážně na vnějším okraji, kde plnili úlohu těžkého stíhače.

Mandalorian

Příspěvek od Mandalorian »

TIE / gt starfighter

Obrázek

Výrobce: Sienar Fleet systems
Třída: stíhač pro pozemní cíle
Rok zavedení: <4 ABY

Délka: 6,3 m
Motory:
2 SFS iontový motor
Rychlost v atmosféře: 800 km/h

Energetický zdroj:
solární ionizační reaktor
Hyperpohon: ne

Výzbroj:
1x SFS laserové dělo
vrhač střel s 12 raketami
nebo 6 protonových torpéd
nebo 18 vzdušných min
nebo 2x tříštivé bomby
nebo 20 000 plastových letáků
Štíty: ne

Posádka: 1 pilot

TIE / sa byl vytvořen na základě TIE / ln, kde byl pilotní modul rozšířen a protáhnut, aby se do něj mohla vést munice pro vrhač střel. Byl navržen pro spolupráci s TIE / fc, který mu zaměřoval cíle, ale mnoho cílů mohlo být zničeno i bez navádění TIE / fc.
Byl to předchůdce TIE Bomberu a když přišel na trh, takřka okamžitě jej nahradil a TIE / gt byly převeleny na okraj a na nedůležité úkoly. I odtud byl nabízen imperiální armádě. Avšak armádní odpor a nedostatek poptávky ze strany armády vyřazovaní TIE / gt z Imperiálního námořnictva dost zpomalovaly.

Mandalorian

Příspěvek od Mandalorian »

TIE Oppressor

Obrázek

Výrobce: Sienar Fleet systems
Třída: hvězdný stíhač

Výzbroj:
2x laserové kanóny
3x vrhače střel
Štíty: ano

Posádka: 1 pilot

TIE Oppressor byl navržen tak, aby mohl sloužit jako bombardér, který by byl v boji více než schopným protivníkem. Byl to pokus vybudovat na standardním trupu TIE stroj, který by mohl nést těžké zbraně a štíty a mohl se účastnit útoku v první linii. Stroj je vybaven velkou plochou kolektorů a tím pádem i křídel, aby mohl své četné systémy utáhnout, které byly nainstalované na úkor motorů.
Přestože byly TIE charakteristické výtečnými letovými vlastnosti, tento stroj, ve kterém byla většina místa věnována zbraním, je měl spíše průměrné. Oppressor byl vybaven standardními motory, co starší TIE, i když byl mnohem těžší a větší. Přesto všechno byl oproti jiným srovnatelným bombardérům v manévrovatelnosti dost ve výhodě a díky jeho malé velikosti jej bylo dost těžké zasáhnout.
Oppressor ve své bombardovací roli byl schopen útoků na velké lodi, avšak v této úloze byly relativně pomalé a snadno zničitelné. Ale ne tak snadno jako TIE Bombery. Ve stíhací roli byly dovybaveny přídavnými motory a jejich zásobníky byly plné protiletadlových raket. Díky svým raketám byly smrtelně nebezpečné i pro nejmanévrovatelnější nepřátelské stroje a často lákaly své nepřátele předstíráním, že jsou na bombardovací misi, kdy nic netušící nepřátelé byly přilákáni zdánlivě pomalým strojem.
Naposledy upravil(a) Mandalorian dne 06.3.2009 19:55:28, celkem upraveno 1 x.

Mandalorian

Příspěvek od Mandalorian »

TIE / rc

Obrázek

Výrobce: Sienar Fleet systems
Třída: hvězdný stíhač
Rok zavedení: cca 17 BBY

Délka: 6,3 m
Motory:
2 SFS iontový motor
Hyperpohon: ne

Výzbroj:
1x SFS Ls-1 laserové dělo
Štíty: ne

Posádka: 1 pilot

TIE / rc je další stroj postavený na bázi TIE / ln, kdy bylo jedno z jeho dvou děl odebráno a místo něj nainstalována další čidla a komunikační zařízení. I přes svoji slabší výstroj měla upravené trysky a díky nim lepší manévrovatelnost.
i přes nepřítomost hyperpohonu sloužila TIE / rc dobře jako průzkumný stoj, kdy dělala průzkum pro jiné stíhače nebo dělaly průzkum tam, kde větší lodě nemohly dobře pracovat, třeba v asteroidovém poli, kdy byly výsledky jeho průzkumu odvysílány na mateřskou loď díky jeho vylepšené komunikační výbavě

Mandalorian

Příspěvek od Mandalorian »

TIE Vanguard

Obrázek

Výrobce: Sienar Fleet systems
Třída: hvězdný stíhač
Rok zavedení: <0 ABY

Motory:
2 SFS iontový motor
Hyperpohon: ne

Výzbroj:
1x SFS Ls-1 laserové dělo
Štíty: ano

Posádka: 1 pilot

Vanguard je další stroj na bázi TIE / ln a nástupce TIE / rc. TIE Vanguard byl vybaven anténami jak pod kokpitem, tak i na hřbetě stroje. Měla zkrácené a zkosené horní panely křídel, které tak nepřekáželi hřbetním senzorům. Jeho výzbroj zůstala beze změn, jedno laserové dělo pod kokpitem, ale zato dostala štíty které měli ochránit loď a tak i získané údaje.
Vanguard plnil tutéž úlohu jako TIE / rc a svého předchůdce začal nahrazovat již před bitvou o Yavin v roce 0 ABY.

Mandalorian

Příspěvek od Mandalorian »

TIE / fc

Obrázek

Výrobce: Sienar Fleet systems
Třída: hvězdný stíhač

Délka: 6,3 m
Motory:
2 SFS iontový motor
Hyperpohon: ne

Výzbroj:
1x laserové dělo
Štíty:ne

Posádka: 1 pilot

Podobně jako u TIE / rc mu bylo jedno laserové dělo nahrazeno soustavou čidel a zlepšeny jeho manévrovací vlastnosti. Tento stroj pracoval oproti TIE / rc v atmosféře, kdy naváděl TIE / gt.
Doslova hejna TIE / fc měli podnikat útoky na nepřátelskou základnu a díky své obratnosti být těžko k zasáhnutí. Získané informace byly posléze předány flotile a cíle posléze zničeny.

Mandalorian

Příspěvek od Mandalorian »

TIE / SR

TIE scout

Obrázek

Výrobce: Sienar Fleet systems
Třída: hvězdný stíhač

Délka: 24 m
Motory:
2 SFS iontový motor
Hyperpohon: ano

Výzbroj:
1x laserové dělo
Štíty:ne

Posádka: 1 pilot

24 metrů dlouhá TIE / SR byla jedna z nejdelších verzí TIE vůbec. Její vysoký, za kokpit protáhlý dlouhý trup byl obklopen stejně dlouhými, lomenými křídly a měl v sobě dost místa pro soustavu senzorů a místa pro tři cestující a někdy i druhého pilota. Stroj to byl pomalý, neobratný a to ani nebyl obrněný, ani těžce ozbrojený.
Největší rozdílem oproti jiným průzkumným stojům jako TIE / rc a TIE Vanguard byla přítomnost hyperpohonu, která jej zbavovala závislosti na nosiči letounů a Scout se díky ní mohl účastnit dlouhých dlouhých misí, kdy bylo nutné cestovat hyperprostorem, Díky svým senzorům byl schopen odhalit i maskované nepřátele.
Existovala i civilní verze, Lone Scout-A, která uvezla 3 cestující se zásobami na jeden rok, nebo 150 tun nákladu.

Odpovědět

Zpět na „Imperiální Archívy“