Vánoční přípravy Jediů

Příběhy a povídky uživatelů fóra zaměřené na tématiku Star Wars, předveďte svou fantazii i vy !

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
Jordi Linx
Administrator
Administrator
Příspěvky: 6477
Registrován: 14.11.2007 09:50:20
Bydliště: Fyodos
Discord: Yoshi#2991
Kontaktovat uživatele:
Bohemia

Vánoční přípravy Jediů

Příspěvek od Jordi Linx »

Vánoční přípravy Jediů
Převzato z deníku padawana Simuse Inary

S příchodem vánoc nastal v Chrámu jako každý rok úplně jiný režim, než je tomu běžně během roku. Nejvyšší Rada Jedi rozdělí úkoly mezi sebe, tito mistři si pak rozdělí mistry, ti rytíře, ti padawany, včetně mé maličkosti, a mezi to se ještě rozdělí younglingové. Letos jsem oproti minulému roku chytnul opravdu dobrou pozici, protože moje mistryně, corellianka Lorio Maniwell, se protlačil do dozorčí funkce a já sdílel její osud s ní. Oproti loňskému přiřazení do kuchyně, kdy jsem musel pomáhat s přípravou všech jídel to bylo rozhodně zlepšení.
V rámci přípravy na naše povinnosti jsme byli nuceni udělat seznam věcí, nad nimiž je potřeba dohlížet, aby štědrý den v Chrámu probíhal hladce a pokojně. Na seznamu jsme nakonec měli toto:
  • ● shánění stromečku
    ● pečení cukroví
    ● příprava jídla na štědrý den
    ● úklid chrámu
    ● zdobení chrámu
    ● posílání vánočních přání
    ● shánění dárků
    ● nácvik zpívání koled
Na první pohled se to zdálo jako středně dlouhý seznam a neočekával jsem, že budeme muset řešit nějaké větší potíže …

Úklid Chrámu
Z hlediska časových příprav byl na prvním místě úklid Chrámu, jenž ze začátku probíhal hladce. Všichni přiřazení se rozdělili dle Chrámu a začaly se pucovat sochy, drhnout podlahy, okna, prát závěsy a prapory. Opatrněji se muselo postupovat v Archívech, ale zkušená Jocasta Nu to měla vše pod palcem a nakonec se ukázalo, že to byl jediný klidný bod úklidu.
Potíže nastaly, když domů přiletěly členové zemědělských sborů, kteří znova zašpinili chodbu od hangáru do svých ubikací a muselo se umývat znova. Když bylo vše umyto znova, členové sborů vypucováni(pod dozorem vodomilného mistra Fista) notnými proudy vody, tak se tato část vypucovala znova. Jenomže po zemědělských sborech se následně vrátily průzkumné sbory a situace se opakovala. Mistr Fisto byl tentokráte při umývání poněkud ostřejší a dva členové se málem utopili, zatímco půlka hlásala, že vodu nechce do nového roku ani vidět. Jakmile bylo uklizeno i tentokrát, tak se provedla protiopatření. Před Chrámem bylo umístěno velké koryto s (studenou, dle rozkazu naštvaného mistra Fista) vodou, kde musel být každý nově příchozí umyt. V Chrámu poté bylo zakázáno chodit v botech, aby se nepošpinily znova vydrhnuté podlahy. Bohužel kancléř Palpatine to vše ignoroval a podezřívám ho z toho, že to mistru Fistovi dělal schválně. Při ostré výměně názorů se odvolával na politickou imunitu a nakonec svolil k zapůjčení tisíce myšbotů, kteří po něm uklidí.

Pozn.: Ti myšboti se mi nelíbí, vždyť po hodině práce jich více než polovina sondovala okolo Archívů a pokojů členů Rady !

Pečení cukroví
Dobrá zpráva pro tuto aktivitu přišla již před jejím začátkem, mistr Yoda se nemohl podílet na přípravě cukroví a tak odpadly druhy, které jedl nejspíše jenom on a mistryně Yaddle. Cukroví typu Bažiňáček, Kořínek nebo Jeskyňák tedy nebylo na letošním seznamu k upečení.Vedoucími pečících týmů se staly mistryně Depa Billaba a Adi Gallia, které šikovně vymanévrovaly z pečících týmů většinu jedinců mužského pohlaví, kteří se označovali za nezbytné degustátory. Vše se tedy zdálo být připraveno pro hladký průběh.
První chybou v plánu se ukázalo, když se mistryně mezi sebou nemohly shodnout, které těsto použijí, s mírnou příchutí Fyodoské skořice nebo to s nádechem Alderaanské vanilky. Jejich spor naštěstí vyřešila skupina younglingů, která „nedopatřením“ smíchala obě těsta dohromady a vznikla tak younglingská skořicová vanilka. Druhý spor nastal při dohadování tvarů cukroví, zatímco na kolečkách a čtverečcích se mistryně shodly, tak u hvězdiček nastala potíž s počtem vrcholů hvězdy a při výběru dvaceti postaviček se mistryně dohadovaly opravdu hodně. Slova se opět chopili aktivní younglingové, takže místo cukroví ve tvaru nautolanů, twi'leků nebo mancalamarijců byla vytvořena cukrov ve tvaru rancora, hutta nebo bothana. Nikdo se již radši nezabýval tím, jak younglingové docílili chlupatosti bothana i díky tomu, že to bylo poživatelné a radši si přáli, aby nepřišli ještě s wookieem. U zdobení politého cukroví už mistryně svůj spor vyřešily tak, že místo světelných mečů se chopily vaků s polevou a pustily se do boje – velitel úklidových jednotek mistr Fisto z toho rozhodně neměl radost, už proto, že nebylo jeho oblíbené cukroví ve tvaru nautolana.

Pozn.: Příští rok svorně doufám, že bude opět péct mistr Yoda, bothánci nakonec nebyli tak dobří, jak se zdálo a o huttech ani nemluvě, jediné pozitivum byl menší přírůstek váhy všech členů Chrámu za tyto svátky než za všechny předešlé.

Shánění dárků
Iluze o tom, že shánění dárků by proběhlo bez potíží jsem si nedělal ani poté, co byl do čela dárkového týmu postaven mistr Windu s mistrem Jinnem. V celkovém výsledku jsem byl však mile překvapen, protože si oba mistři svorně rozdělili pravomoce a třeba mistr Windu měl na seznamu kupoání u Toydorianů, odolných vůči myšlenkovým triků, zatímco mistr Jinn si s myšlenkovými triky mohl hrát dle libosti.
Při kontrole sehnaných dárků jsem se skoro ani nestačil divit, jak se povedlo sehnat více než bylo v plánu a téměř za poloviční náklady. Vysvětlení se však dostavilo nějaký ten den poté, když se mnoho planet ozvalo s tím, že na základě „zběsilého Jediského lovu vánočních dárků“ vytvoří vlastní území nezávislé na Republice s názvem nějaké Federace nebo tak něčeho. Není se čemu divit, když mistr Windu aplikoval nesmlouvavý přístup a před jeho mohutnou postavou a drsným výrazem všichni ustupovali. Naopak mistr Jinn aplikoval metodu „Jste přáteli Jediů a proto nám chcete pomoci“, kdy on sám zběsile mával rukou ve znamení myšlenkového triku, co dosáhl.

Pozn.: Ehm, takže ten název byla Konfederace a opravdu se odštěpily, sice až o nějaký ten rok později, a teprve poté, co dárky v tom roce sháněli mistři Kenobi a C'baoth s velkou pomocí padawana Skywalkera.

Shánění stromečku
Činnost, kterou měl letos na starosti mistr Yoda a jenž se rozhodl, že poruší své pravidlo „Velikost nehraje roli“. Hodlal využít svého vřelého vztahu s wookii a dopravit do Chrámu jeden strom wroshyr, který by byl největší v historii vánočních oslav. Wookieové souhlasili a tak vyrazila skupina mistra Yody na Kashyyyk. Vybrání vhodného stromu a jeho oddělení se ukázalo jako maličkost pro mistra Yodu, který párkrát poposkočil a strom šel dolů, těsně vedle vesnice Kachirho.
Problémem se však ukázala přeprava stromu zpět na Coruscant – protože běžný corellianský křižník byl mnohem menší, než strom samotný. Řešení navrhla známá návrhářka lodí Lira Blissex v podobě velkého klínovitého křižníku, ale ztroskotalo na nutnosti stavby, která by se nestihla. Použitelné a následně aplikované řešení navrhl mistr C'baoth, který doporučil použití šesti těžkých křižníků třídy Dreadnaught se stromem vlečeným uprostřed a vzájemně pospojovaných i mezi sebou. Strom se tedy povedlo dopravit na Coruscant a dokonce i umístit do Chrámu, kde však začal působit jako jeho šestá, nejvyšší věž.

Pozn.: Lira Blissex, po provdání Wessex, nakonec opravdu navrhla loď schopnou nést takovýto strom, ale bohužel byla využita k válečným účelům po pádu Republiky (Imperiální destruktor třídy Executor).
Pozn. 2: Mistr C'baoth svůj plán s dreadnaughty nakonec přetavil v další ze svých plánů a nazval jej Mezigalaktickou Výpravou, o jejímž konci toho však mnoho nevíme,


Nácvik zpívání koled
Nezbytnou přípravou na štědrý den a posléze večer je vždy nácvik zpěvu koled, kdy se vybraní Jediové, padawani a younglingové musí naučit text, správnou výšku hlasu. To má každoročně na starosti mistr Even Piell a i proto tato činnost jako jediná funguje, jak má. Přesto letos připravil novou koledu, jejíž text se mi podařilo získat předem:

Kód: Vybrat vše

Leťme spolu na Tythona, Jedi, Jedi, Jedidá !
Younglingů, děťátko, já tě budu učívati, younglingu panáčku, já tě budu učívat.

Začni Yodo, na tu hůlku:
Jedi, Jedi, Jedidá ! Younglingů, děťátko, já tě budu učívati, younglingu panáčku, já 
tě budu učívat.

A ty Dooku, na píšťalku:
Hudry, mudry, hudry dá! Younglingů, děťátko, já tě budu učívati, younglingu panáčku, 
já tě budu učívat.

A ty, Windu, na saxofon:
fouky, Windu, fouky dá! Younglingů, děťátko, já tě budu učívati, younglingu panáčku, 
já tě budu učívat.

A ty, Obi, na tu basu:
rum, rum, rum, rum, ruma dá! Younglingů, děťátko, já tě budu učívati, younglingu 
panáčku, já tě budu učívat.
Musím podotkout, že melodie je hezká a poutavá, pouze textem si nejsem jistý.

Pozn. : Následkem koledy se hrabě Dooku oddělil později od Řádu, protože si přál jiný a mocnější nástroj než obyčejnou píšťalku, nebo alespoň basu, jako měl Obi-Wan Kenobi.

Zdobení Chrámu
Když už je vše uklizeno a stromek dopraven, tak přichází fáze zdobení Chrámu a stromku, která je vždy tou nejoblíbenější pro většinu younglingů. Přece jenom možnost pobíhání s různými barevnými fáborky a dostávání je na logicky nemožná místa (loni byly nějaké nalezeni až v létě, když se hledal důvod nefunkčnosti klimatizace celého Chrámu) je pro younglingy ta nejlepší možná zábava.
Na veškeré zdobení dohlíželi mistři Ki-Adi-Mundi a Oppo Rancisis, ale už po několika prvních hodinách práce bylo zjištěno(mistry Yodou a Yaddle), že jejich práce má nedostatky z hlediska výšky. Oba vysocí mistři totiž opomíjeli zdobení nižších částí Chrámu, kde jsou doma právě mistři Yoda, Yaddle a především younglingové. Ale ani po zásahu mistrů Yody a Yaddle se pořád nedařilo vyzdobit tu nejspodnější část. Začalo mé zdlouhavé pátrání s mou mistryní, které mělo šokující odhalení – myšboti nám naše zdobení uklízeli ! V rámci zdobení tedy nastal neočekávaný lov na myšboty, kazící nám naše vánoční svátky. Výsledek byl uspokojivý, tři zranění Jediové, spousta nadšených younglingů a vyzdobení Chrámu.

Pozn. : Nikoho nenapadlo hledat zmizelou výzdobu, kterou myšboti zlikvidovali. Tedy, přemístili do skladu neznámého skladiště v Hutích, jenž je registrované na nějakého Sidouse, nebo tak nějak ...

Posílání vánočních přání
Mezi nejméně oblíbené činnosti patří posílání vánočních přání ve jménu Řádu Jedi. Tuto činnost letos získali mistři Saesee Tiin a Yarael Poof, kteří se do toho pustili s velkou vervou a rozhodli se napsat na všechny planety známé galaxie. V rámci Republiky s tím nebyl problém a vše rozvezla(snad) Republiková pošta, mimo hranice už byl problém. Mistři proto vybrali spolehlivé Jediské kurýry.
Mezi nimi figurovala známá jména jako Vergere, Stass Allie, Sora Bulq, Tsui Choi, Bant Eerin, An'ya Kuro, Rahm Kota, K'Kruhk, Qu Rahn, Sifo-Dyas nebo Quinlan Vos. Tito poslové vánoční Jediské nálady vezli přání do huttského sektoru, k Chissům(o jejichž lokaci se pouze domníváme, na Hapes, do Korporátního sektoru, dokonce i na Dathomir(pouze vystřelením válečku se zprávou na povrch). Jedinými ze seznamu vyjmutými planetami byly Korriban, Ziost a Dromund Kaas. Bohužel při rozvážení přání se ztratila Vergere a Sifo-Dyas a poštovní akce jiných způsobily jisté problémy. Například Quinlan Vos si musel cestu k nejvyššímu huttovi probojovat, zatímco Tsui Choi hledal několik dní Csillu a málem se nestihl vrátit včas.

Pozn.: Později se ukázalo, že Sifo-Dyas nevezl vánoční přání na Kamino, ale objednávku na klony a ještě později byl zabit hrabětem Dooku.

Pozn. 2: Vergere se i s vánočním přáním dostala k Yuuzhan Vongům, kteří tuto pozvánku přijeli a chtěli přiletět, bohužel přiletěli pozdě a nikdo z Nového Řádu Jedi o tom nic nevěděl, tudíž se naštvali a rozhodli se uspořádat vlastní vánoční párty v naší galaxii.

Příprava štědrovečerního jídla
Poslední, finální, přípravnou akcí byla příprava štědrovečerního jídla, které se chopili Eeth Koth a Plo Koon. Oba nakoupili odpovídající množství surovin – z výlovu na Mon Calamari a z výprodeje na zemědělských planetách jako Ukio a mohli se pustit do přípravy. Nikdo je však nevaroval v tom, že byla objednána výpomoc v podobě dvou profesionálních kuchařů. Elzara, jehož druh byl odhadován na křížence chisse, zeltrona a možná ještě někoho dalšího a populárního kritika Poh'reicha.
Tito dva si nakonec rozdělili kuchyni na půl a začalo se vařit. Zatímco mistr Plo s Elzarem vařili pro nehumanoidní druhy, tak Poh'reich cepoval mistra Kotha a nechával si říkat „Ano, šéfe“. Nejprve vyházel polovinu ingrediencí v kuchyni a využil množství bylinek z Chrámových zahrad(mistr Yoland Fee mohl jen bezmocně sledovat, jak jsou jeho zahrádky pleněny). A zatímco mistr Koth půlku příprav promeditoval uklidňujícími technikami a druhou provařil, tak se ukázalo, že výsledek byl až nečekaně dobrý, byť porce byly menší, než všichni očekávali. Ke zklamání mistra Pla a Elzara se však do pro humanoidy chystaných jídel radši pustili i nehumanoidní druhy v zájmu zachování svých vlastních životů.

Pozn.: Dle všeho byl Elzar nakonec vyhoštěn z galaxie poté, co málem otrávil kancléře Palpatina, v jaké galaxii je mu konec, to nikdo netuší …

Celkově shrnuto, práce kontrolora a do jisté míry i záznamníku vánočních příprav byla únavná, plná šokujících odhalení a jsem rád, že už je to za mnou. S přáním hezkých svátků
Simus Inara

Závěrečné ponaučení: Příští rok se do kuchyně hlásím dobrovolně, ať si mistryně říká, co chce ...
Největší odměnou pro Jediho je radost a štěstí v myšlenkách a výrazech těch, které zachránil nebo kterým pomohl.

Obrázek

Odpovědět

Zpět na „StarWars příběhy a povídky“