Star Wars - Sága Linxů, Alex Linx - Příběh jedenáctý

Příběhy a povídky uživatelů fóra zaměřené na tématiku Star Wars, předveďte svou fantazii i vy !

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
Jordi Linx
Administrator
Administrator
Příspěvky: 6477
Registrován: 14.11.2007 09:50:20
Bydliště: Fyodos
Discord: Yoshi#2991
Kontaktovat uživatele:
Bohemia

Star Wars - Sága Linxů, Alex Linx - Příběh jedenáctý

Příspěvek od Jordi Linx »

Epizoda jedenáctá - Výprava do neznáma

Čerstvý rytíř Jedi, Alex Linx, v poklidu seděl na meditační podložce v zahradách Chrámu a dohlížel na okolo hemžící se younglingy z klanu Jestřapýra. Ti právě běhali okolo v hustém porostu a hráli si na Jedie snažícího se chytit okolo poletujícího jestřapýra, kterého měl tento klan ve znaku. Běžný jestřapýr je sice v průměru metr vysoký v dospělosti, ale druh, který byl chován v Chrámu dosahoval čtvrtinové výšky a tady se navíc jednalo o mladého jedince. Cílem tohoto chytání však nebylo tvora násilně chytit, ale přesvědčit ho o tom, že pro něj nepředstavují žádné nebezpečí a přimět ho přistát na ruce. Alex jim to předtím následně ukázal, když se mu jestřapýr usadil pohodlně na rameni a nechal se od něj nakrmit. Vysvětlil jim, jak v Síle tvora pohladit na mysli, stejně jako se na to mají soustředit. V současné době to však celé vypadalo jako zběsilé pobíhání a hledání jestřapýra, který byl i Alexem mírně naveden, aby se nenechal přesvědčit tak rychle.
"Nemyslíte si rytíři Linxi, že praktičtější výuka by pro ty malé byla mnohem vhodnější ?" vyrušila Alexe z jeho mírné meditace, během níž se soustředil především na younglingy okolo a jejich dozor, osoba stojící za ním.
"Vše má svůj čas. Tato aktivita vyžaduje pohyb, využití smyslů, ale také podporuje vývoj rozvahy a opatrnosti. Mistr Yoda můj nápad podpořil," hájil si svůj názor Alex a pomalu vstal ze svého sedu, aby se k mistrovi Jedi za ním otočil. Byl mírně překvapen, když v něm rozpoznal mistra Joruse C'baotha, který byl v poslední době jedním z mediálně nejznámějších Jediů.
"Metody mistra Yody nemusí být vždy ty nejlepší, některé jsou poněkud pomalé," poznamenal mistr C'baoth, ale Alex se jenom jistě usmál.
"Tohle je má metoda, mistře C'baothe. A pokud se něco uspěchá, tak se nadělá mnohem více škody a v celkovém důsledku nám vše zabere mnohem více času, pokud to tedy ještě lze napravit," pousmál se Alex a koutkem oka pozoroval jednu lidskou holčičku, jak se opatrně blížila k jestřapýrovi, jenž se usadil na větvi nedalekého stromu a prosila ho, aby si jí sedl na ruku.
"Padawan je obrazem svého mistra, zde o tom opravdu nelze pochybovat. Ale proto jsem za tebou nepřišel," podotkl mistr C'baoth a zároveň naznačil, že jej filozofování o technikách výuky již nebaví, nebo jej nepovažuje za natolik důležité.
"Děkuji za poklonu, ale do svého mistra mám ještě daleko. Ale v čem vám mohu pomoci, mistře ?" usmál se nadšeně Alex, aby sledoval trochu ostřejší pohled od svého protějška.
"Chci s tebou mluvit o něčem důležitém, ale vyžaduji si tvou plnou pozornost," osvětlil mistr C'baoth a dostal se Alexova souhlasného pokývnutí. Ten vyrazil k lidské holčičce, která s sebou mírně cukla, když k ní jestřapýr přiletěl a posadil se jí na rameno.
"Výtečně, ale neboj se ho. Tím v něm vzbuzuješ nedůvěru - teď mu dej zaslouženou odměnu a nech ho odletět. Younglingové, seřaďte se za kapitánem klanu, který vás teď spořádaně odvede za mistrem Yodou. Zítra budeme pokračovat a věřím, že i ostatním se povede přesvědčit Spixe o vašich přátelských úmyslech pomocí Síly. A neutíkejte," uzavřel Alex dnešní hru a sám se pomocí Síly dotkl jestřapýra, který se mu přenesl na rameno a pokojně se na něm usadil.
"Spixe dám do jeho doupěte osobně. A pozdravujte mistra Yodu," dodal ještě Alex a sledoval, jak se younglingové naštosovali do několika řad za jejich kapitána klanu, který je vedl na další hodinu, kterou povede mistr Yoda. Veškerou Alexovu pozornost tedy nyní měl mistr C'baoth a Alex byl zvědav, co mu tento mistr Jedi chce.

Zahradami Chrámu kráčela dvojice vysokých postav, mohutný šedovlasý mistr Jedi a postavou hubenější mladý rytíř s hnědými vlasy, s jejichž konečky si mírně pohrával vítr. Nikam nespěchali a našlapovali proto pomalu, ale zároveň i potichu, až by je někdo mohl považovat za duchy zde bloudící.
"Nuže, rytíři Linxi, zajisté jste slyšel o mé výpravě za hranice galaxie," navodil mistr C'baoth rozhovor a Alex poněkud zpozorněl u přivlastňovacího výrazu, který mistr bez okolků a s naprostou samozřejmostí použil.
"Ano, něco málo jsem zaslechl. Ale věnoval jsem se jiným činnostem, jak bylo zapotřebí," odvětil Alex, který pouze věděl o tom, že taková výprava existuje a že je v režii Jediů. Tím však jeho znalosti o Mezigalaktické výpravě končily.
"To nebylo moc přesvědčivé. Je to budoucnost Republiky, stejně jako Řádu Jedi. V tomto projektu se skrývá obrovský potenciál. Jsem si jistý, že s pomocí Síly můžeme překročit hranice galaxie a letět dále, do jiné. A tam šířit naše poznání, učení Síly a mnohé další," začal hovořit nadšeně a hodně sebejistě Jorus C'baoth, což Alexe ve vnitru poněkud znepokojilo. Navenek se však tvářil se zájmem.
"To zní zajímavě, mistře C'baothe. Ale co přesně vyžadujete po mně ?" zeptal se s přihranou dávkou naivity Alex, kterému bylo už dávno jasné, proč za ním mistr C'Baoth.
"Čekal bych bystřejšího Jediho od výchovy mistra Yody, ale což. Koluje mnoho řečí o tvém velkém nadání v Síle, Alexi Linxi. A někdo tvých schopností by byl v mé výpravě více, než vítaný. Navíc jsi mladý a tato výprava nebude žádnou krátkodobou záležitostí," vysvětlil přesně svůj úmysl mistr C'baoth a zadíval se na Alexe, když se zastavili. Mohl hledět na jeho zamyšlený výraz, který v mnohém kopíroval jeho vlastního mistra, mistra Yodu.
"Takže letět s vámi ? To je opravdu ... zajímavá nabídka, mistře. Ale nejsem si jistý, potřeboval bych o tom vědět mnohem více. Jakou roli vůbec mají v této výpravě hrát Jediové ?" zeptal se Alex a Jorus se pobaveně pousmál, protože vzor mistra Yody byl v tomto mladíkovi přecejenom výrazně znát.
"Jsme hlavním kamenem a bez nás by ta výprava nemohla uspět. Ale vše podstatné najdeš v tomto datapadu, já mám nyní ještě několik dalších adeptů s nimiž se musím setkat. Brzy tě vyhledám, abych si poslechl tvou odpověď, věřím, že mě nezklameš mladý Jedi," usmál se pobaveně mistr C'baoth a snažil se tak Alexe dostat do pozice, kdy by jeho odmítnutí mohlo působit urážlivě. Byl to poněkud zákeřný diplomatický přístup, jehož si však byl Alex vědom. Nabídka byla jistě zajímavá, ale pochyby, které v sobě měl, se týkaly spíše mistra C'baotha.

Alexovi chvilku trvalo, než našel tmavovlasou dívku, aby jí odhalil v jedné z mnoha meditačních místností Chrámové Věže, největší dominanty Chrámu Jedi. Poklidně seděla v meditační poloze a ani nezaregistrovala Alexův příchod. Ten se zastavil za dveřmi a chvilku ji pozoroval, její mladistvé vzezření, které však i přes meditační posed zmítala značná nejistota. Měla ještě obličej mladé dívky, ale Alex dobře věděl, že je stejně jako on rytířkou Jedi.
"Ehm, Lorana Jinzler ?" zeptal se opatrným mírným tónem, aby pozoroval, jak s sebou dívka mírně cukla. Otevřela překvapeně oči a začala si Alexe prohlížet od shora dolů.
"Ano, to jsem já. Ty jsi ?" zeptala se nejistě netušíc, co má od pro ni neznámé osoby očekávat.
"Omlouvám se, že tě ruším. Jsem rytíř Jedi Alex Linx a hledám tě, abych si s tebou pohovořil o tvém bývalém mistrovi a Galaktické Výpravě," uklonil se jí Alex, jak se na Jediho při pozdravu sluší, a osvětlil ji důvod své přítomnosti.
"Ah tak, těší mě rytíři Linxi, ale nejsem si jistá, jestli jsem ta nejoprávněnější osoba, s kterou bys měl o tomhle mluvit," odpověděla nejistě Lorana a Alex zbystřil, když si vybavil tu nejistotu, kterou Lorana vyzařovala už při jeho příchodu.
"Ale naopak, kdo více by mi mohl povědět o mistru C'baothovi, než jeho bývalý padawan. Ze setkání s ním si jsem poněkud nejistý, jaký byl jako tvůj mistr ?" zeptal se Alex a jakmile mu Lorana pokynula, aby se posadil naproti ní, tak nezaváhal. Otázkou byla chvilku zaskočená, ale bylo vidět, že si v hlavě urovnává slova, aby mohla patřičně odpovědět.
"Mistr C'baoth je hodně jistý a nemá pochybnosti o svém konání. Jako mistr byl na mě dost přísný, ale věřím, že to bylo ku mému prospěchu. Rázný byl také, když jsem s ním cestovala na misích, ale u diplomatického jednání to ani jinak nejde. Ale byl to dobrý mistr, jestli tě zajímá tohle," odpověděla Lorana a utvrdila některé Alexovo domněnky.
"Děkuji ti, mnohé jsi mi objasnila. Ale nemusíš se stydět přiznat neduhy svého mistra, třeba mistr Yoda si rád z jiných utahuje a někdy víc, než by se slušelo. A určitě bych toho našel i více, ale to je bokem zájmu," pousmál se Alex a Loranu překvapil, když zmínil jméno mistra Yody. Chvilku na něj koukala, než si to poskládala dohromady.
"Tvůj mistr byl mistr Yoda ?" zamrkala nakonec nevěřícně a Alex ji souhlasně přikývnul.
"Padawanem jeho, já jsem byl," pronesl hrubším hlasem, ale nižším, než je pro ten lidský a záměrně se trochu přikrčil, aby napodobení svého mistra dodal i vizuálnější podobu. Lorana nejprve překvapeně mrkala, než se přece jen donutila k pobavenému úsměvu. Alex se poté napřímil a s úsměvem ukázal ke dveřím.
"Jdu na oběd a potěšilo by mě, kdyby ses ke mně připojila. Můžu ti povědět více o mém malém mistrovi," pousmál se Alex a Lorana se začala sbírat ze svého posedu.
"Proč ne, stejnak se mi nedaří pořádně uvolnit," pokrčila rameny, zatímco na ní Alex čekal ve dveřích.
"To je správné slovo. A navíc, trocha sebedůvěry ještě nikdy žádnému Jedimu neuškodila, obzvlášť, když na ni má právo," dodal ještě, zatímco Lorana procházela okolo něj a trochu nejistě se na něj podívala.

Mistr Yoda pečlivě sledoval younglingy, jak pokračují ve svých prvních lekcích se světelným mečem a s nasazenými helmami se skrytým hledím se snaží odrážet střely z cvičných droidů. Na jednoho younglinga vycházel jeden malý kulatý droid, který poletoval nad nimi v úrovní hlavy a v nepravidelných intervalech střílel blasterový výboj, který byl však takové síly, že by pouze pošimral. Všichni se snažili seč mohli, ale každý dostal občas jeden zásah a nepříjemně se ošil. Ani jeden z nich si nevšiml nově příchozího, který tiše dorazil až k malému mistrovi, jenž younglingy pečlivě pozoroval.
"Mistře Yodo, mohu s vámi na chvíli mluvit ?" zeptal se Alex svého bývalého mistra a ten si jej hloubavě začal prohlížet.
"Něco trápí tě, mladý Alexi ?" zeptal se zamyšleně mistr Yoda a zakroužil hůlkou ve vzduchu čekajíc na důvod, proč jej jeho poslední padawan vyhledal.
"Mistr C'baoth mi nabídnul, abych se účastnil Mezigalaktické výpravy, mistře. Připouštím, že ta nabídka je zajímavá, ale ... mám jisté pochybnosti, mistře," vysvětlil Alex důvod své návštěvy a mistr Yoda se zamyšleně zachmuřil. Pohledem zkontroloval younglingy, jak si vedou, než se znova natočil k Alexovi.
"Pochyby tvé, výpravy nebo mistra C'baotha, týkají se ?" zeptal se mistr Yoda po chvilce a Alex se mírně pousmál. Pouto mistra a padawana bylo pořád silné a to i přesto, že během výcviku měl mistr Yoda mnoho povinností se svou pozicí v Řádu. Nebo to mohlo být tím, že Alexe už prostě znal - přece jen na něj dohlížel již od malička.
"Obojího, ale více mistra C'baotha. Budoucnost je neustále v pohybu, takže nemůžu vědět, jak výprava dopadne, ale mistr C'baoth ... mám pochyby o jeho úmyslech s výpravou. O tom, jakou chce pojmout roli a ... mám z něho špatný pocit," zamyslel se nahlas Alex a snažil se co nejlépe popsat důvod svých pochyb. Mistr Yoda tiše zamručel, aby příliš nerušil younglingy a podíval se na Alexe.
"Rozhodnutý, už jsi. Ale pochyby o úmyslech mistra C'baotha, také mám. Doufat v Sílu, v zkušenosti jeho, my musíme. Příliš svého cíle dosáhnout chce, podstatné věci přehlíží, dobře dopadnout nemusí to," zauvažoval nad výpravou mistr Yoda a Alex mu souhlasně přikývnul, když se rychle otočil a šťouchnul do jednoho cvičného droida, čímž uštědřil jednomu younglingovi nepříjemný zásah do krku.
"Na trénink, než na poslouchání, soustředit by ses měl, mladý studente. Příště, zranit by ses mohl a věz, bolestivé může to být," pousmál se Alex, když si youngling sundal helmu a překvapeně se na Alexe zadíval. Mistr Yoda se jenom pobaveně usmál a koukal, jak cvičení končí i ostatní younglingové.
"Pravdu má, rytíř mladý, moudře promluvil. Soustředění v Síle nezbytné je, abys cíle svého dosáhl. Ale nyní ve výuce pokračovat budeme, neb o planetě vzdálené něco povím vám," usmíval se stále mistr Yoda a younglingové vypnuli cvičné meče a sejmuli si helmy. Alex se usadil vedle mistra Yody, který jej díky svému podstavci převyšoval a poslouchal vyprávění, která měl stále tak rád.

Mistr C'baoth zrovna vycházel z poradní místnosti, stejně jako trojice dalších mistrů Jedi, z nichž Alex jednoho poznával pouze dle vidění. Všem se uctivě uklonil a počkal až odejdou, aby se zařadil po bok mistra C'baotha a srovnal s ním krok.
"Zdá se, že jsi mě předčil, mladý Linxi. Dnes jsem tě zrovna chtěl vyhledat, nuže, jak jsi se rozhodl ?" přešel mistr C'baoth rovnou k věci a Alex si vybavil, že tohle je jedna z jeho známějších vlastností. Schopnost vést veškerá jednání, být tou vůdčí postavou, ale hlavně být tím, kdo má poslední slovo, i to charakterizovalo mistra C'baotha.
"Obávám se, že vás nepotěším mistře. Vaši vřelou nabídku musím odmítnout," odpověděl Alex s vážným výrazem. Mistr Jedi Jorus C'baoth se zastavil a věnoval veškerou pozornost Alexovi, který se k němu také natočil. Několik vteřin bylo ticho, jakoby se starý mistr Jedi snažil proniknout do hlavy toho mladšího a ověřit si to, co právě řekl.
"Jseš si tím jistý ?" pronesl C'baoth poněkud ostřejším tónem, což silně protiřečilo jeho dosavadnímu jednání. Nebylo to však nic, co by Alex předem nečekal.
"Naprosto. Zvážil jsem všechny související náležitosti a obávám se, že bych nebyl pro vaši výpravu takovým přínosem, jaký by jste očekával. S větším množstvím zkušeností by to bylo jiné, ale nyní jsem v období, kdy potřebuji získávat zkušenosti v praktickém slova smyslu a mohl bych být v jistém způsobu i na obtíž," pokusil se Alex vysvětlit své pohnutky a nezmínil svůj negativní pocit ohledně mistra C'baotha. C'baoth si až příliš hlasitě odfrkl a objevil se mu na tváři uražený výraz.
"Zkušenosti ? Ty ti můžu bez potíží předat já nebo ostatní mistři, kteří poletí. A co ti přijde jako praktičtější získávání zkušeností, než sledovat zkušené a schopné mistry v akci ?" odpověděl stejně uraženým tónem jako se tvářil mistr C'baoth a přistoupil o krok blíže k Alexovi, jakoby mu chtěl pohrozit svou mohutnou postavou. Alex si pomyslel, že těmi mistry myslel spíš sám sebe a na chvilku pocítil, jak si asi připadá mistr Yoda před výrazně vyšším jedincem, i když Jorus nebyl až o tolik vyšší.
"Jedi si musí své zkušenosti získat také sám, ne pouze od ostatních. Jsme pouze malými kapkami v moři a je mnoho vln, která nám připlaví mnohá ponaučení," odvětil jistě Alex a vybavil si jedno z přísloví od mistra Yoda.
"Jsi arogantní, Linxi. Myslet si, že když jsi byl padawanem mistra Yody, tak zmůžeš vše, je naivní. Obzvlášť, když jeho hlavní náplní je vysedávat tady na Coruscantu, zatímco nemá žádný skutečný náhled na dění v galaxii, ale to ty nemůžeš vidět, protože koukáš ze stejné výšky jako tvůj mistr. Udělal jsi chybu, které budeš zajisté litovat," zakončil jejich dialog ostrým tónem a pokusil se odejít s mírným šťouchnutím do Alexe, ale ten včas uhnul, takže o sebe pouze zašustila jejich roucha. Sledoval rychlý a rázný krok mistra C'baotha a v duchu byl rád, že se rozhodl tak, jak rozhodl. Navíc ho neopouštěl ten jízlivý pocit, že tu výpravu čeká větší zkouška, než si kdo myslel a to především z jejího vnitřku.
Největší odměnou pro Jediho je radost a štěstí v myšlenkách a výrazech těch, které zachránil nebo kterým pomohl.

Obrázek

Odpovědět

Zpět na „StarWars příběhy a povídky“