Star Wars - Sága Linxů, Alex Linx - Příběh čtvrtý

Příběhy a povídky uživatelů fóra zaměřené na tématiku Star Wars, předveďte svou fantazii i vy !

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
Jordi Linx
Administrator
Administrator
Příspěvky: 6477
Registrován: 14.11.2007 09:50:20
Bydliště: Fyodos
Discord: Yoshi#2991
Kontaktovat uživatele:
Bohemia

Star Wars - Sága Linxů, Alex Linx - Příběh čtvrtý

Příspěvek od Jordi Linx »

Epizoda čtvrtá - Velký padawan malého mistra
Dvanáctiletý Alex Linx, společně se stejně starým Ento Sanem, nesli koš s ovocem, které společně s ostatním younglingy z klanu jestřapýra pomáhali sbírat. Tyhleti dva se začali více přátelit, i když přesněji by se mělo říci - více spolupracovat při tréninků i mimo tréninkové činnosti. Vzájemné rozhovory byly pořád výjimečné, ale ne tolik jako mezi Alexem a ostatními younglingy. I když proti nikomu ve svém klanu nic neměl a při hrách dobře zapadal do týmových aktivit, tak osobní volno trávil radši o samotě.
"Alexi, přemýšlel jsi o tom, kdy dostaneš vlastního mistra ?" zeptá se Ento, když dorazí k turbovýtahu, na nějž musí čekat. Alex mu věnuje nejistý výraz, aby ho změnil v zamyšlený.
"Jednou jsem o to požádal Waynea Qanta, mého dobrého přítele, ale jemu to bohužel nevycházelo. Od té doby jsem tom nijak nepřemýšlel. Předpokládám, že tebe to poslední dobou zajímá víc." odpoví Alex a otočí se na Enta, který neskryje své překvapení. Až po chvíli si uvědomí, že jeho chování v poslední době, kdy častěji chodí do Archívů a více se zajímá o různých mistrech Jedi, se prostě nedá přehlédnout. Obzvlášť, když do té doby byl hodně podobný Alexovi, tichý, nenápadný, ale pozorný a učenlivý.
"Je to hodně vidět ?" zeptá se Ento a Alex mu jenom s nepatrným úsměvem přikývne, aby si Ento povzdechnul.
"Trochu mám obavy, víš, že si mě nikdo nevybere. Uvažoval jsem, že bych zkusil nějakého mistra požádat, nebo nějak ohromit, ale ani nevím koho." odpoví po pravdě Ento a Alex se zamyslí, co by měl odpovědět. Nějak vnitřně věděl, že on se o to strachovat nemusí, přecejenom podle všech patřil k nejlepším, ne v klanu, ale v ročníku, takže mistři o něj nejspíše budou mít velký zájem. Chvilku uvažoval, co by měl Entovi říct, než konečně odpověděl.
"Nestrachuj se. V Síle jsi šikovný a neděláš nikomu žádné problémy. To že působíš nenápadně, neznamená, že nejsi na očích mistrů. A když si vzpomeneš na ty tři padawany, co nám onehdy pošlapali ty rostliny - tak ty hodně převyšuješ. A když dostali mistra oni, tak ty ho potom budeš muset dostat určitě." odpoví Alex se snahou o diplomacii, což ho občas učil Wayne, když si spolu povídali. Ento se pousměje, vděčný, že se strachoval zbytečně a oba společně přistoupí do turbovýtahu, který právě přijel.

Alex vstoupil do místnosti Nejvyšší Rady, kde doposud byl jenom na exkurzi a postavil se doprostřed před dvanáctku mistrů Jedi, kteří měli tu čest zasedat v Radě. Okamžitě rozpoznal mistra Yodu, mistryni Yaddle či Oppo Rancisise, kteří byli těžko zaměnitelní s jinými Jedii. Díky svým studiím a vyprávěním od Wayne však tušil i jména ostatních, Mace Windu - prominentní Jedi černé pleti, Plo Koon - Kel Dorský mistr Jedi, který potřeboval k dýchání svou masku. Byl tu i hodně populární Micah Giiett, Iktotchi Saesee Tiin, výtečný pilot, Even Piell, jednooký Lannik. Z druhé strany seděl Zabrak Eeth Koth, hned vedle Quermianského mistra Yaraela Poofa a pak poslední dvě členky - lidská Adi Gallia a Chalactanka Depa Billaba, známá jako bývalá učednice mistra Windua. Ti všichni tam nyní byli a hleděli na něj, převážně neutrálními výrazy. Chvilku trvalo, než se slova chopil mistr Windu a Alexe zajímalo, nač v tu chvíli všichni mysleli.
"Vítej mladý Alexi Linxi. Víš, proč jsi byl dnes předvolán ?" zeptá se svým hlubším hlasem a Alex natočí hlavu směrem k němu a trochu ho prozkoumává. Nezdálo se, že by se tento muž často smál.
"Netuším mistře Windu." odpoví po pravdě Alex a slova se chopí mistryně Yaddle.
"Tušení, či domněnku, máš ?" zeptá se mistryně Yaddle a vykouzlí vřelý úsměv. Alex si vzpomene na bonbóny, které má vždy po kapsách a úsměv jí opětuje.
"Mého padawanství by se to týkat mohlo ?" odpoví váhavě Alex a ani nepostřehne, že Yoda potlačí zahihňání, když Alex zkomolí řeč do varianty, kterou používá Yoda či Yaddle.
"Tvá domněnka je správná, padawane." pronese tentokrát mistr Giiett a Alex pozdvihne se zájmem obočí, protože to označení mu nemohlo ujít. Postupně přelétne pohledem po všech mistrech, když si uvědomí, že čekají na jeho reakci.
"Toto označení mě ctí mistře Giiette, ale jak mohu být padawanem, když neznám svého mistra ?" odpoví otázkou Alex a Yoda se znova ušklíbne, což se příliš nezamlouvá mistru Winduovi.
"Jsem jistý, že jej dobře znáš." odpoví mu mistr Rancisis a i on se zapojí do hry, kterou Rada s Alexem započala. Alex se zamyslí a přehlíží po mistrech Rady, aby si začal spojovat vše dohromady a uvažoval kdo z nich by si ho vybral. Použil vyřazovací metodu a nakonec se podíval nejprve na mistryni Galliu, poté mistra Tiina, mistra Windua a mistra Rancisise, aby pohledem skončil na mistru Winduovi.
"Logicky pojal jsi to, neb spletl ses. Tvým mistrem já stal jsem se." přeruší nakonec ticho mistr Yoda pobaveným tónem a Alex se na něj překvapeně zadívá a v hlavě se mu objeví desítky otázek. Pohledy ostatních ho utvrdí v tom, že mistr Yoda to myslí vážně, takže udělá Alex krok vpřed směrem k mistru Yodovi.
"Je mi ctí, mistře Yodo." odpoví nakonec Alex a ukloní se, takže si nemůže povšimnout překvapeného výrazu mistra Windu, který tohle nečekal.


Pracovna mistra Yoda byla větší, než si Alex představoval, tedy věděl, že je hloupost, aby stavěli místnost dle velikosti mistra, ale protože byl mistr Yoda tak starý, tak by se tomu ani nedivil. Trochu s obdivem se rozhlížel po strohé výzdobě, kterou obsáhlý pokoj obsahoval, vlastně to byla jenom dvojice pevnějších sedacích polštářů, žaluzie v oknech, malý prostor na kamínka, konzole a lůžko jedním z oken. Mistr Yoda se dobelhal k jednomu z koláčovitých polštářů a složitě se na něj vysoukal, zatímco Alex stál stále u dveří.
"Ostýchat tolik nemusíš se, naproti mě posaď se." pobídne svého padawana mistr Yoda a ten tak učiní. Přesto stále mlčky a pozorně sledujíc místnost okolo sebe.
"Hmm, na otázku tvou odpovím ti, položit však nejprve měl bys ji." vyzve Alexe k tomu, aby vyřknul otázku, která ho trápí už od onoho prozrazení, že právě Yoda bude jeho mistrem.
"Nerozumím tomu, proč zrovna vy mistře. Vím, že padawany si už dlouho neberete a právě proto to přesně nechápu. Je jistě mnoho rytířů a mistrů Jedi a jsem si vědom i toho, že o mě jakožto padawana byl jistý zájem." odpoví Alex po pravdě a Yoda se vesele usměje, když si uvědomí, že Alex je opravdu tak bystrý, jak se o něm povídalo.
"Pravdu máš, zájem o tebe nemalý byl. Že já si tě vybral, důvod hlubší má. O své minulosti, co víš ?" odpoví mistr Yoda a zeptá se Alexe na jeho minulost, o které toho však nemá možnost mnoho vědět.
"Jenom jsem slýchával, že nejsem první Linx v Řádu, mistře. Více jsem v tom nikdy nehloubal, nikdo se nezmiňoval, že by to mělo být součástí života Jediho." odpoví Alex po kratším zamyšlení, aby si dal dohromady informace, které věděl. Yoda překvapivě pozvedne obočí, protože očekával něco více.
"Mnoho Linxů v Řádu bylo již, již dávno přede mnou. Po celá milénia Jedii byli a jedním z nich jsi. Mnozí minulost svou znát nemusí, ty však dozvědět o ní měl by ses, neb mnoho moudrého dát ti může." odpoví mistr Yoda a naznačí tak, že by se Alex měl více zajímat o původu svého příjmení.
"Ale to není skutečný důvod, proč jste si mě vzal, že ?" naznačí Alex, že to není všechno a Yodův úsměv se doširoka rozzáří.
"Pravdu máš, splnění slibu k tomu zavedlo mě. O Lao-Shin Linxovi vyprávět ti nyní budu, o předkovi jenž dobrým přítelem a skvělým Jedim byl." odpoví mistr Yoda a naznačí gestem, aby se Alex uvelebil, protože příběh nebude tak krátký.

Moudrý mistr Yoda, kterému je zhruba okolo 650 let se prochází Chrámem Jedi a po boku mu kráčí pětatřicetiletý muž, který už také dosáhnul titulu rytíře Jedi. Muž byl mnohem vyšší než mistr Yoda a jeho tmavěstříbrné vlasy a nádechem tmavé modři mu splývaly hlubokopod ramena.
"Sutter, tak tvůj jednoroční syn se jmenuje Lao-Shine ?" pronese trochu nevrlým tónem mistr Yoda, ale hnědé oči muže kráčející vedle něho zračí pobavení.
"Mistře Yodo, sám jste byl mezi těmi, kteří mi to schválili. A měl jsem dojem, že jste mé stanovisko pochopil." odvětí Lao-Shin a jeho plášť jemně šustí každým jeho krokem.
"Ospalý asi byl jsem, když znovu Linxům toto povolil jsem." odvětí mistr Yoda, ale už se tolik nečertí. Lao-Shinova drobná ústa se roztáhnou do širokého úsměvu.
"Mistře, buďte upřímný. Víte, jak by jste se mnohdy nudil, kdyby jste si nemohl občas za desítku let popovídat s nějakým Linxem ? Neříkejte, že by jsme vám nechyběli." pronese Lao-Shin a zaslechne nejprve Yodovo hmpf, jakoby o tom ani nechtěl slyšet.
"Moc sebevědomým stal ses, škodit ti to, bude." pokračuje stále trochu ostřejším tónem mistr Yoda, ale Lao-Shin se stále usmívá. Oba nyní dorazí k fontánce, jenž leží v odlehlejším místě zahrad.
"Asi máte pravdu mistře, v tom případě vám slíbím, že budu skromnější, když mi něco slíbite na oplátku." odvětí Lao-Shin, když se oba zastaví a jeho výraz zvážní.
"Oč jedná se ?" zeptá se mistr Yoda vřelým přátelským výrazem, jakoby to celé doposud byla hra, kterou hrají dva staří přátelé.
"Slibte mi, že na další Linxe dáte pozor, dohlédnete, aby kráčeli správným směrem. Měl jsem předtuchu, vizi ... v níž se některý z Linxů, mladý, octne bez rodiče, bez staršího Linxe, který by ho vedl v řádného Jedi. Kdyby se tak stalo, slibte mi, že na něj dohlédnete." přednese svou prosbu zcela vážným tónem Lao-Shin a svýma hnědýma očima upřeně hledí na maličkého mistra Jedi.
"Hmm, předtuchy nejasné jsou ... ale slib tento ti dám. Linxové dobrými společníky vždy mi jsou. Ale ty na oplátku slib mi, že ostříhat necháš se, bo že delší vlasy jak já výšku máš, to urážkou mi připadá." přikývne nejprve s úsměvem mistr Yoda, aby pak znova přešel na svůj nevrlý výraz z předchozí konverzace. Lao-Shin se začne hlasitě smát, aby se k němu Yoda po chvilce přidal, přecejenom to byla jejich oblíbená hra.
Největší odměnou pro Jediho je radost a štěstí v myšlenkách a výrazech těch, které zachránil nebo kterým pomohl.

Obrázek

Odpovědět

Zpět na „StarWars příběhy a povídky“