Stránka 1 z 1

Irvin Tavis - restart (Shisco)

Napsal: 10.3.2015 15:23:33
od Elinor Rahl
jméno: Irvin Tavis/Cadera

titul: padawan

rasa: Mandalorian (New Mandalorian; near human – řešit, nakolik jsou Mandaloriané lidé a nakolik ostatní křížitelní near human je poněkud kontraproduktivní legrácka)

planeta původu: ???

rok narození: 44 BBY

životopis:

Irvin se do řádu dostal cca ve svých pěti letech, v době, kdy se v Mandalorianském sektoru pořádala už přes patnáct let pro vnější pozorovatele extrémně nepřehledná občanská válka (a která měla ještě cca šest let trvat). Dá se říct, že poměrně velký podíl na jeho odchodu na Coruscant mělo jisté zapojování se řádu a Republiky do celého konfliktu na straně jedné z frakcí, konkrétně zapojování se jeho mistra. Konkrétní okolnosti a vzpomínky jsou... no, vzpomínky jsou zkreslené perspektivou malého dítěte, pamatuje si spíš jednotlivé výřezy než něco, co by dávalo celkový smysl. Sestavit si z nich mozaiku je prakticky nemožné už kvůli tomu, jak náročné je dostat se v řádu k jakýmkoli osobním informacím o životě „před řádem Jedi“.

Jako youngling byl Irvin... těžko říct, nakolik slibný budoucí Jedi a nakolik prostě generátor problémů. Kombinace společenskosti, určitého typu praktické empatie, poměrně specifické soutěživosti a unifikované younglingovské výchovy bývala občas až smrtící. Irvin je typ člověka, co v určitých obdobích prostě potřebuje poměrně intenzivní vedení a značnou pozornost. Té se mu v Chrámu Jedi už z principu dostávat nemohlo. Situaci komplikovalo, krom genetického vkladu rodičů obnášejícího značně vysokou inteligenci a talent pro bojové dovednosti, i jeho nadání v Síle. Irvin na jednu stranu dokázal některé (zejména intuitivní a pasivní) schopnosti ovládat na úrovni vzácné i u padawanů – a paralelně s tím pro něj bylo neobyčejně náročné cokoli na bázi „telekinezí poskládat kostičky do pyramidy“.
Pro Irvina to znamenalo víc než solidní výzvu v rámci vytváření si místa (i younglingové a Jediové mají určitou logiku ohledně přijímání věcí a lidí, kteří se vymykají jejich chápání), určité programové vymezování se vůči některým věcem v řádu (což se sebou přinášelo solidní míru akcí a reakcí) a poměrně komplikování hledání vlastní cesty a místa, v čemž mu ale později hodně pomohl jeho mistr, Akai Tyne.

Irvin se stal padawanem ve svých jedenácti letech, když se situace v mandalorianském sektoru uklidňovala a díky vlivu Republiky (a rozhodnutí některých dalších frakcí, které se v tom rozhodly i v reakci na způsob rezignace Janga Fetta na pozici Mandalora vidět menší zlo) prosadila jako hegemonní frakce Noví Mandaloriané.
Akai byl zvyklý cvičit „problémové typy“, jeho předchozí padawané, které dochoval do rytířských zkoušek, toho budiž důkazem, a (novo)mandalorianské štěně s impozantním seznamem nepřátel a speciální záznamovou poznámkou „potenciální druhý Skere Kaan“ technicky vzato ani nebral jako výzvu. Rychle dospěl k závěru, že Irvina je potřeba pouze permanentně zaměstnávat, aby se nezačal nudit, přirozeným způsobem apelovat na poměrně přirozený smysl pro odpovědnost a starost o druhé, a prostě brát i v potaz, že se Irvin nejlépe učí za pomoci přímých zkušeností. Vzhledem ke kontaktům na Obroa-Skai a tamní jedijskou centrálu dokonce ani nebyl problém už od začátku Irvina tahat do terénu, nebo aspoň na půl cesty do terénu. Krom toho zastává – u všech svých padawanů – Akai dosti kontroverzní názor, že pokud člověk nezná své kořeny a neví, z čeho vychází, dělá to z něj časovanou nálož. Prostě proto, že pokud se něco xyz generací míchá do genetiky, bude to mít tendence se projevovat... zejména v krizových situacích.

Dovednosti v Síle:

Irvinovy schopnosti v Síle jsou eliminovány „genetickou pojistkou“ typickou pro všechny Tavise. Stručně se to dá popsat jako značné zvýhodnění pasivního využívání Síly na úkor aktivního.

Pod pojmem "pasivní schopnosti" se rozumí schopnosti projevující se především na podvědomé úrovni - a které jsou touto cestou kontrolované. Omezují se výhradně na konkrétního force usera, jejich typickým zástupcem jsou techniky jako řízení dechu, bojová předvídavost, crucitorn.

Pod pojmem "aktivní schopnosti" se rozumí silové zasahování do okolního prostředí a do vnějších subjektů - jedná se tedy o techniky typu telekineze, iluze, odhození protivníka. Využívání aktivních technik Síly bylo pro Irvina - jako pro většinu v Síle nadaných Tavisů před (a vlastně i po) napojení na pokrevní linii Vaikenů - velmi vyčerpávající a výsledky rozhodně neodpovídaly vynaložené námaze.

Irvinovy schopnosti v Síle byly primárně pasivní a týkaly se dvou bloků. První – přežití. Druhý – bojové dovednosti. A pak se do toho míchala psychometrie, navenek podobného typu, jaký se vyskytuje u některých Kiffarů.

Pokud se meditací týká... Irvin v zásadě neměl problém se soustředěním a s vnitřní disciplínou, problém byl s tím, že když se soustředí, tak formou zaostření na něco. Což s klasickou meditací nejde moc dohromady.
On sám by to popsal tak, že buď spí, nebo je v bezvědomí, nebo je jeho pozornost na něco zaměřená. „Nedělat nic“ je sice taky aktivita, ale… well. Meditace prázdnoty je pro něj něco hraničícího s psychickým terorem , meditace, při níž se člověk vznáší/nechává kolem sebe levitovat předměty je za hranicí jeho schopností , s meditativním stavem ve chvíli, kdy člověk sotva leze a potřebuje urychlit hojivé procesy, sice komplikace nenastávají, ale asi není optimální meditovat výhradně když je člověk polomrtvý. Řekněme, že kdyby neexistovala forma „meditace pohybem“ a systémy bojových umění typu teräs käsi, tak by to byl docela problém.

světelný meč: jednoduchý jednočepelový;
zároveň poměrně intenzivně pracuje na vlastním experimentálním kousku se záštitou, která by umožňovala lepší integrování prvků z normálního boje s chladnými zbraněmi – ano, na úkor klasických možností šermu se světelným mečem

barva: zelená (v barvě rašící trávy)

styl boje: makashi momentálně čím dál tím více míchanina všeho možného a degenerace do jakéhosi vlastního stylu

ostatní bojové dovednosti:
Popravdě řečeno, makashi Irvina v mnoha aspektech dokonale vystihuje. Nicméně je to primárně duelantský styl (OK, právě to na něm bylo Irvinovi dosti blízké) a možnost využitelnosti v terénu poměrně malá. Díky tomu se boj se světelným mečem začal v padawanském výcviku rychlostí světla přesouvat do kolonky „je fajn si jednou za čas zatrénovat s pár lidmi, pro které se sebou znamenáme výzvu, a nějak si zkoušet udržet úroveň, ale je ztráta času brát světelný meč jako svoji primární zbraň“. Buďme upřímní, v praxi to znamená to, že ve svých cca deseti patřil Irvin ve své věkové skupince mezi nejlepší šermíře, a v současnosti se pohybuje někde v průměru, možná spíš na začátku chvostu, pokud se drží výhradně klasického boje se světelným mečem a jeho pravidel.
Paralelně s úpadkem v této oblasti přišel nicméně zájem o oblasti jiné.

Boj s chladnými zbraněmi – Irvinova tichá preference, protože na kontaktní boj s něčím s delší čepelí (ok, od vibrodýky dál) je zvyklý od světelných mečů. Úplně nemá rád vibro-úpravy, dává přednost, pokud je čepel klasická.

Střelné zbraně – ano, Irvinovi se dostaly do ruky se souhlasem mistra. Rovněž se souhlasem mistra se stalo, že se sebou venku zpravidla tahá nabitou blasterovou pistoli. Lze to brát jako hodně velký projev důvěry ze strany Akaie, protože znamená to předpokládat u padawana setsakra velkou odpovědnost.
V zásadě se dá říct, že díky posledním letům a terénním misím je Irvin schopný minimálně obstojně střílet prakticky ze všeho. Na základě zkušeností má rád projektilovky, nicméně ty jsou povětšinou na seznamu ilegálních zbraní a bývají problémy se sháněním nábojů.

Boj beze zbraně:
Základy boje beze zbraně si projde každý youngling a padawan, Irvinův vztah k bojovým uměním byl nicméně - i díky jeho "meditačnímu problému" - na Jediho až příliš pozitivní.

Teräs käsi – typický příklad toho, co obsahuje meditativní sestavy, každopádně k tomuhle rozhodně přišel v řádu Jedi

Echani – souborné označení původně echanijského bojového umění, poměrně hodně rozšířené v armádě i v řádu, Selden má zkušenost jak s normální, tak zbraňovou variantou, zbraňovou soukromě preferuje

Tae-jitsu – další věc, ke které přišel v rámci sebeobran v chrámu Jedi, respektive – tomuhle věnoval opravdu velké množství času a energie, je to méně „meditativně využitelný“ systém, má to osm forem, z toho několik programově konfrontačních, a je to využitelné v praxi. A dá se to pilovat do dokonalosti. Vpodstatě tohle, spolu s prvky s echani a s něčím z teräs käsi jsou základ pro Seldenovy dovednosti a další výuku.

Hijkata – systém bojového umění vytvořený v rámci coruscantských bezpečnostních složek, součást základního výcviku senátní gardy – většina toho stojí na využívání síly oponenta

Kartranin – respektive, to, z čeho se kartranin vyvine, především techniky zacházení se zbraněmi

Teelar – je s tím systémem obeznámen, přebral z něj poměrně dost prvků pro používání meče

Různé prvky z různých systémů, co pochytil od lidí, s kterými se setkal/trénoval – lépe blíže nerozvádět, tohle je přesně to, jak to vypadá. Možná by neuškodilo dodat, že se Irvin občas setkal s velmi zajímavými lidmi.


dovednosti:
nadprůměrné jazykové znalosti
kulturní a sociální antropologie na polodiplomatické úrovni
značné pohybové nadání
obstojný pilot
hodně rychle chápe systémy a má analytické myšlení
znalost bezpečnostních a informačních systémů (spíš typu „jak něco najít“ a „jak něco obejít“ než „jak to sestavit a dát dohromady“)
obecně mívá k věcem hodně praktický přístup a je zvídavější, než by bylo záhodno


poznámky:

Vzhled:
vysoké, atletické postavy, kombinace kratších tmavých vlasů a modrošedých očí;
preferuje civilní oblečení spíše tmavých barev (černá, tmavé odstíny zelené, tmavě šedá), kvalitnější trekové boty, u kterých se dá předpokládat, že dost vydrží (a které mají podobné vymoženosti jako i současné trekové boty, takže s nimi fakt můžeš stát v louži a nebudeš mít mokré ponožky), kožené nebo sportovní rukavice (částečně vliv psychometrie, respektive počátků psychometrie – ten materiál navíc prostě bývá fajn a minimálně to hraje pro člověka určitý psychologický efekt).

povaha

Irvin má svoji představu o hodnotách a férovém jednání, takový osobní kodex cti, který se tak docela nekryje s tím, co po něm chce řád, každopádně na rozdíl od jedijského kodexu ten svůj striktně dodržuje. Nemá problém se světem kolem jednat dost na rovinu, rád vidí věci rovnou tak, jak jsou, bez zbytečného, samoúčelného komplikování.
V zásadě je neuvěřitelným optimistou, který si ani nedokáže připustit problémy v plném rozsahu - respektive se jim podvolit. Není takový ten rozzářený sluníčkový typ, co hledá poníka v kupce hnoje, jenom je prakticky nemožné ho srazit na kolena. Je tvrdohlavý, snad až s příliš silnou vůlí, protože nemá problém jít hlavou proti zdi, když je to podle něj potřeba.
Někde hluboko uvnitř něj je bezpochyby schované nadšenecké štěně se zájmem o okolí a lidi kolem sebe - ovšem dostat se k němu znamená dostat se přes spoustu nejrůznějších barikád naskládaných v průběhu života v chrámu Jedi a v rámci výcviku. A přes, ehm, „stírací schopnosti“, kdy si dokáže všimnout nesourodých detailů a popsat je způsobem jaksi cynickým. V konečném výsledku to vypadá, že buď mají lidé Irvina rádi a berou ho takového, jaký je, nebo s ním mají prakticky nepřekonatelný problém.
Popravdě řečeno, Irvin je přirozený empatik. To nicméně neznamená, že se k druhým lidem chová mile, tuhle stránku své osobnosti má vyhrazenou jen pro dost elitní klub lidí, jimž důvěřuje natolik, aby se mohli nějakým způsobem vrtat v jeho osobních záležitostech. Když už někdo do tohoto kroužku zapadne, pak je to někdo, na kom Irvinovi doopravdy záleží, o koho se zajímá bez ohledu na vlastní pohodlí, bezpečí i to, co je prostě rozumné a racionální. Jeden z nejspolehlivějších způsobů, jak si z něj vypěstovat nepřítele na celý život, je ublížit někomu z jeho vnitřního okruhu. Vlastně jediný ještě spolehlivější způsob je být členem jeho vnitřního okruhu a ublížit někomu dalšímu z jeho blízkých přátel/chladnokrevně a programově ublížit Irvinovi.
U naprosté většiny lidí se sice nějakým způsobem stará, ale tváří se, že to vlastně vůbec nedělá. Navenek si zachovává maximální odstup, působí rezervovaně, nicméně si monitoruje situaci a podle potřeby zasahuje. I když vzápětí svůj postup shodí nějakou poznámkou, aby nepůsobil zainteresovaně. Jeho hlavní zásadou je působit tak, že si nebere věci příliš osobně.
Nutno dodat, že empatie může v některých ohledech fungovat i jako zbraň a v případě lidí, s nimiž Irvin má špatné vztahy, ji tak i dokáže využívat. I to pomáhá k tomu, že existují lidé, kteří by ho velmi rádi viděli (živého) pohřbeného pěkných pár metrů pod zemí a s pořádně těžkým náhrobním kamenem nahoře.

Napsal: 14.3.2015 23:07:45
od Shisco
http://www.forceacademy.net/hra/viewtop ... =20&t=4467

Uzamkni se, přihláško. Tak činím z vůle moci, jež mi byla propůjčena :)